Logitech G915 TKL LIGHTSPEED Recenzia

Logitech G915 TKL LIGHTSPEED – Recenzia

6 apríla, 2021 Lukáš Kanik

Prémiová herná klávesnica s nízkym profilom a vysokou cenou.

Logitech nedávno na trh priniesol vynovenú verziu klávesnice Logitech G915 Lightspeed, tento krát vo verzii Tenkeyless. Označenie TKL teda napovedá, že jej chýba numerický blok a tak je ešte menšia a kompaktnejšia. Zachováva si však rovnakú kvalitu spracovania a väčšinu funkcií, ako jej väčšia verzia. Na klávesnicu Logitech G915 TKL LIGHTSPEED sme sa pozreli bližšie v recenzii.

Pevná krabica v našom prípade skrývala čiernu verziu tejto hernej klávesnice, v predaji je aj biela. Okrem klávesnice samotnej v balení nájdete USB prijímač pre bezdrôtovú technológiu Lightspeed, Micro-USB kábel, USB adaptér a nejaké papiere, či nálepky. Už na prvý pohľad vás prekvapí luxusné prevedenie a pevnosť, pričom na váhe klávesnice sa to veľmi neodrazilo. Je dokonca o 170g ľahšia, ako Logitech G Pro X, váži len 810g.

Brúsený hliník na povrchu, oceľ vnútri, Logitech G915 TKL má skutočne prémiovú kvalitu

Dizajnéri v prípade Logitech G915 zvolili brúsený hliník na vrchnej strane, matné plasty na spodnej strane, tlačidlá na ovládanie multimédií sú gumové a samotné klávesy sú striekané matným lakom. Na klávesnici nezanecháte odtlačky a na pohľad pôsobí naozaj luxusne a prémiovo. Oproti väčšej verzii tu nenájdeme numerický blok, ani makro tlačidlá G a M. Všetko ostatné tu je, či už jemné koliesko na ovládanie hlasitosti alebo tlačidlá funkcií. Dizajnéri sa tento krát zmestili do šírky 368mm.

Na hornej strane je tlačidlo pre Lightspeed pripojenie, tlačidlo pre Bluetooth pripojenie, Herný režim a tlačidlo na reguláciu intenzity podsvietenia. Trochu škoda, že sa ním nedá meniť priamo aj režim podsvietenia. Nechýba indikátor batérie a všetky tlačidlá, vrátane gumených, sú podsvietené v rozsahu 16,5 miliónov farieb.

Oproti Logitech Pro X klávesnici, má táto nízko profilové spínače. Zopnutie nastáva už pri 1,5mm a celková hĺbka stlačenia je 2,7mm. Logitech má v ponuke tri druhy spínačov – Clicky, Tactile a Linear. Ja som mal možnosť vyskúšať si GL Clicky spínače. Tie sú bohužiaľ najhlučnejšie a zvukovo je to niečo medzi stlačením klávesu a kliknutím myšky. Pri písaní je klikanie spínačov naozaj veľmi počuť, pri hraní so slúchadlami to nie je žiadny problém. Ak chcete tichšie spínače a zároveň cítiť hmatovú odozvu, siahnite po GL Tactile. Úplne lineárne zopnutie bez skoku ponúknu spínače GL Linear – označenie hľadajte na prednej strane krabice. Ale tak verím, že sú ľudia, ktorým práve tento „Clicky“ zvuk lahodí.

Pracuje sa s nimi ale výborne, práve pre to, že ide o nízky profil a zopnutie je veľmi rýchle. Navyše, vystupujú nad povrch klávesnice a samotné čiapočky sú veľmi tenké. Z praktického hľadiska medzi nimi jednoducho vyfúkate smeti. Na písanie si zvyknete veľmi rýchlo, aj vďaka tvaru tlačidiel a medzerníku, ktorý je na samom okraji klávesnice. Niekomu môže chýbať opierka zápästia.

Spomeniem ešte oceľový plát vnútri, ktorý dodáva klávesnici potrebnú pevnosť. Vôbec sa tak nemusíte báť, že ju v ruksaku ohnete. Dokonca aj hrany hliníku sú zahnuté po stranách, aby ju ochránili pred nárazmi. Na spodnej strane klávesnice ešte nájdete dve veľkosti nožičiek ako aj zásuvku pre USB prijímač, ktorá sa vám tak nikdy nestratí pri prenose klávesnice. Na zadnej strane je ľahko dostupný vypínač.

Skvelá konektivita, aj výdrž batérie

Logitech G915 TKL LIGHTSPEED samozrejme podporuje technológiu Lightspeed, ktorú Logitech dáva už prakticky do každého herného zariadenia. Tento štandard sa chváli odozvou len 1ms pri značnej úspore batérie. USB prijímač stačí zasunúť do PC a môžete fungovať. Pri prepnutí klávesnice do Bluetooth režimu ju viete spárovať s PC, notebookom, mobilom s iOS aj Androidom. Následne pre prepnutie medzi zariadeniami Wireless a Bluetooth stačí kliknúť tlačidlo na klávesnici. Ak však chcete seriózne hrať kompetetívne hry, radšej USB slot obetujte a hrajte výlučne na Lighstspeed pripojení. To je to, za čo si priplácate, tak to treba využiť.

Na jedno nabitie vydrží zhruba 40 hodín hrania a to aj pri maximálnej intenzite podsvietenia. Následne si ju môžete pripojiť Micro-USB káblom o dĺžke 1,8m, čo úplne postačuje všetkým užívateľom. Ten už ako býva zvykom je opletený, ale na druhej strane, do klávesnice nezasuniete ten štandardný Logitech G nabíjací kábel, čo vyzerá ako vidly.

O nastavenie sa znovu stará softvér Logitech G Hub. Zvoliť si v ňom môžete jednotlivo podsvietenie pre každú klávesu (aj G logo), pre funkcie, alebo rôzne efekty ako dúhu, rytmus hudby, či jednu farbu. Na klávesy F1-F12 si môžete uložiť makro a do pamäte klávesnice si môžete uložiť až tri makro profily a dva profily podsvietenia. Farby podsvietenia sú veľmi živé a rozžiaria každý herný stôl, na tú klávesnicu je radosť pozerať.

Mínusom je vysoká cena, ale investícia sa oplatí

Klávesnici Logitech G915 TKL LIGHTSPEED moc nie je čo vytknúť. Prevedenie konštrukcie je skutočne na vysokej úrovni, klávesnica pôsobí luxusne, pevne a všetky prvky sú dokonale vytvarované. Jej pevnosť sa neodráža na váhe a stále ide o spratnú a relatívne ľahkú hernú klávesnicu. Na výber máte tri spínače, ktoré pri svojom nízkom profile zaručia okamžité reakcie v hre a odozva 1ms je už len čerešničkou na torte. Niekomu môže chýbať absencia opierky zápästia alebo USB portu v klávesnici.

So svojou konektivitou, možnosťami nastavenia aj multimediálnymi tlačidlami ide o vynikajúci produkt, ktorý si nájde miesto na stole každého profesionálneho hráča. Trochu škoda, že jej cena u nás začína až na 190 eur, respektíve 6500 CZK. Pri jej prevedení by som sa však nebál zainvestovať a ak vám predsa len bude chýbať numerický blok, siahnite po štandardnej, Logitech G915 Lightspeed.

Logitech G915 TKL LIGHTSPEED 189,90€
  • Dizajn
  • Konštrukcia
  • Funkcie
  • Softvér
5

Odkaz na výrobcu

Viac informácií o hernej klávesnici Logitech G915 TKL LIGHTSPEED nájdete na oficiálnej stránke Logitech.

Sending
User Review
0 (0 votes)
Sledujte ma: