Logitech PRO Gaming Keyboard – Recenzia mechanickej klávesnice

Logitech Pro Gaming Keyboard

Logitech PRO Gaming Keyboard je nová klávesnica z hernej rady PRO.

Popularita e-sportov za posledné roky vzrástla do obrovských rozmerov a už každý výrobca periférií má radu výrobkov, ktoré sa snažia vyhovieť profesionálnym hráčom. Logitech nie je výnimkou a už v minulosti priniesili množstvo revízií a aktualizácií existujúcich produktov, ktoré sú zamerané na e-sporty. Avšak nová séria Logitech PRO, je priamo stvorená pre e-sporty. Dve herné myši, drôtovú a bezdrôtovú v tejto rade dopĺňajú slúchadlá PRO a napokon aj komplaktná klávesnica Logitech PRO Gaming Keyboard, ktorú si dnes zrecenzujeme.

Prečo kompaktná a prečo progamingová? Už na prvý pohľad je jasné, že ide o klávesnicu ako stvorenú pre nosenie, nie len na herné turnaje. A progamingová pre kvalitu spracovania a cenu, ktorá síce môže narobiť prievan v peňaženie bežného hráča, no profesionálni športovci s ňou nebudú mať absolútne problém. Je teda jasné, že nová klávesnica Logitech PRO Gaming Keyboard je zameraná hlavne na profesionálnych hráčov a rôzne turnaje, než na domáce použitie.

Do redakcie nám prišla zabalená v kompaktnom balení, v ktorom sme okrem klávesnice, knižočky a odnímateľného kábla nenašli nič naviac. Nič ani nie je potreba. Klávesnica nie je kustomizovateľná a hlavne, nehľadajte tu žiadne bonusové opierky na zápästie – teké drobnosti sa dnes ku klávesniciam nebalia. Už na tele klávesnice sú nožičky v dvoch výškach, takže klávesnicu si je možné nakloniť podľa potreby.

Používanie Logitech PRO Gaming Keyboard je o zvyku, bežnému užívateľovi chýba numerická klávesnica

Klávesnica konštrukciou vychádza z modelu Logitech G610, vrchný panel ale prešiel menším redizajnom. Kolečko na ovládanie hlasitosti tu už nie je a tak si budete môcť médiá regulovať len cez funkčné klávesy. Tie sa skrývajú pod tlačidlami F9-F12 a nasledujúcimi troma vedľajšími tlačidlami. Aj sekundárne funkcie týchto kláves sú podsvietené, takže nebudete mať problém ich nájsť v tme. Aj tak by som ale privítal, keby sa aj na takýchto kompaktoch dali médiá ovládať osobitnými tlačidlami, nemuseli by byť veľké.

Na hornom paneli okrem loga výrobcu nájdeme aj tlačidlá pre herný mód a podsvietenie. Výhodou herného módu je, že jeho stlačením si viete deaktivovať klávesy, ktoré nepotrebujete. Ide najmä o tlačidlá Windows a iné, ktoré by vás mohli vytrhnúť z hrania. Tlačidlom pre podsvietenie si napokon viete podsvietenie aktivovať a deaktivovať. Znovu je škoda, že tlačidkom si neviete nastaviť aj intenzitu podsvietenia. Vo večerných hodinách tak musíte ísť do aplikácie Logitech Gaming Software a podsvietenie si trochu stlmiť.

RGB podsvietenie klávesnice považujem za vysoko kvalitné. Žiadny znak nemal nežiadúce tiene, alebo nedostatky v podsvietení znaku. Farby sú navyše kvalitné a veľmi výrazné, klávesníca sa vám predvedie pri každom spustení. Firma aj tu použila svoje vlastné mechanické spínače Romer-G, s ktorými mám skvelé skúsenosti a ich stláčanie je extrémne pohodlné. Spoločnosti sa podarilo znížiť odozvu o ďalších 10 milisekúnd oproti konkurencii a klávesnica zvládne zaznamenať až 26 klávesov naraz.

Čo mne osobne chýba, je numerická klávesnica. Ale to len preto, že na hernej klávesnici aj píšem a zároveň používam numerický enter namiesto štandardného. Ak budete ale chcieť napísať nejaké čísla, ste odkázaní buď na kombináciu kláves, alebo prepnutie klávesnice do anglického jazyka. Je to ale iste len sila zvyku a profesionálnych hráčom je numerická klávesnica samozrejme zbytočná.

Herná klávesnica PRO má extrémne kvalitnú konštrukciu

Čo musím Logitechu pochváliť, je konštrukcia klávesnice Logitech PRO Gaming Keyboard. Dúfam, že ma firma nezbije, ale zapožičanú klávesnicu som ohýbal na kolene a okraje som protichodne pretáčal. Bezel klávesnice je o dosť hrubší, ako u konkurencie a ide o jednoliaty, tvrdý plast. Je fakt pevný a nič nevŕzga. Podľa všetkého je dnu aj oceľová doska, pretože klávesnica je rovnako ťažká bez numerického bloku, ako podobná klávesnica s numerickým blokom, ktorú mám doma. A aj samotný kábel, je opletený textíliou a dostatočne hrubý na to, aby sa vám len tak skoro nezlomil. Ku konštrukcii nemám absolútne žiadne výhrady, je skutočne extrémne pevná.

Ovládanie klávesnice cez aplikáciu Logitech Gaming Software (G HUB) je dnes už asi štandardom. V softvéri nájdete všetky vychytávky, ktoré pri všetkých ostatných podsvietených klávesníc od tohto výrobcu. Makro tlačidlá si viete namapovať na F klávesy, s RGB podsvietením prišlo aj množstvo zaujímavých efektov.

Logitech PRO Gaming Keyboard stojí oficiálne 129,99 dolárov, u nás ju zoženiete za zrhuba 150 eur. Na českej Heureke som ju našiel od 3290 českých korún. Povedzme si na rovinu, že je to dosť. Len o pár eur drahšia dostanete špičkovú klávesnicu Logitech G910 Orion Spectrum, ktorá patrí medzi najlepšie na trhu. Avšak PRO verzia mechanickej klávesnice bez numerického bloku je zameraná najmä na profesionálnych hráčov a tí rozhodne nebudú mať problém takúto cenovku zaplatiť.

Logitech PRO Gaming Keyboard
  • Konštrukcia
  • Dizajn
  • Možnosti
4
Sledujte ma:

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza
Sledujte ma:

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

How to whitelist website on AdBlocker?

  • 1 Click on the AdBlock Plus icon on the top right corner of your browser
  • 2 Click on "Enabled on this site" from the AdBlock Plus option
  • 3 Refresh the page and start browsing the site