Mask of Mists – recenzia PS4 verzie

4 septembra, 2020 Veronika Ďureková

Nenáročná oddychovka pre malých aj veľkých hráčov.

Pri Mask of Mists musím ako prvé podotknúť, že už veľmi dávno na mňa žiadna hra nezapôsobila tak relaxačným dojmom. Veď si to predstavte – v roli bezmenného hrdinu sa vydávate na hrdinskú pátraciu akciu do malebného fantasy sveta plného kúziel. Už na prvý pohľad je zrejmé, že táto hra je určená skôr mladším deťom, no ako oddychovka dobre padne aj skúseným hráčom.

Akčná first-preson adventúra z dielne štúdia 9 eyes games vás vysvetľovaním príbehu nebude zbytočne dlho zdržiavať. V úvode sa v kreslených cutscénach stručne oboznámime so vzniknutou situáciou. Hlavný arcimág miestnej akadémie je nezvestný a vašou úlohou je zistiť čo sa s ním stalo.

Nanešťastie vedú posledné stopy arcimága do oblasti nedávno bičovanej vojnou. A aby toho na vás nebolo málo, vplyvom mágie využívanej pri bojoch sa oslabila ochranná bariéra. Tá mala za úlohu zabrániť  vniku kreatúr z vonkajšej temnoty.

Akokoľvek hrozivo tento opis deja znie, opak je pravdou. Upokojujúca hudba a rozprávkové lowpoly prostredie vám napovedia, že v tejto hre zrejme veľa adrenalínu nezažijete. V kontraste s tým si po hrateľnej stránke ako prvé všimnete zbesilo rýchly pohyb. Za ten ale budete najmä v druhej polovici nesmierne vďační, nakoľko sa vám postupne odomkne pomerne rozsiahle územie bez akýchkoľvek fast travelov.

Jednoduché, no vydarené logické úlohy

Celý progres naprieč svetom je založený na riešení ľahkých logických úloh. Napríklad narazíte na zvláštne rastliny blokujúce cestu, o ktorých zo záznamov viete, že neznášajú mäso. S využitím pasce na zvieratá a mrkvy musíte v blízkej nore uloviť zajaca a jeho mäso použiť na zničenie rastlinnej blokády.

Takéto primitívne puzzle sú podľa môjho názoru tým najlepším aspektom Mask of Mists. Na rozdiel od iných logických hier, kde sú úlohy postavená zväčša na náročnom logickom rozmýšľaní, tu vám stačí jednoducho si pospájať zjavné súvislosti. MoM je tým pádom výborným tréningom asociačného zmýšľania pre deti a zároveň dobre zvoleným vstupom do sveta logických hier.

Popri logických úlohách sa v duchu jednoduchosti nesie aj celá hrateľnosť. Prostredie je riešené minimalisticky, s výrazným značením možnosti interakcie pri predmetoch, takže sa nemusíte obávať, že by ste niečo nechcene prehliadli. Okrem spomínaných rastlín vám môže cestu zahatiť aj prasknutá stena či jedovaté výpary.

Pomocnú ruku vtedy podávajú alchymistické stoly, kde si podľa nájdených receptov a potrebných surovín vykraftíte napríklad výbušniny alebo protijed na výpady. Pochvalu si teda zaslúži aj spôsob akým je vyriešené objavovanie a preskúmavanie sveta.  V cca 5 hodinovej hre som aj napriek neustálemu backtrackingu nepocítila dokonca ani repetitívnosť.

To ale bohužiaľ neplatí o nepriateľoch. Agresívni tvorovia spoza bariéry na vás zapôsobia skôr groteskným než hrozivým dojmom. Niekoľko typov nepriateľov s ktorými sa v MoM stretnete spája jedna spoločná vlastnosť – na všetkých platí v melee kombate jednotvárne udieranie mečom, založené na opakovanom stláčaní jedného tlačidla.

Absenciu mapy pocítite najmä v poslednej tretine

Aspoň že vás zo súbojovej nudy neskôr vytrhne strelná zbraň s obmedzenými nábojmi. Hlavná postava sa okrem iného dokáže aj rýchlo presúvať na krátke vzdialenosti (dash). Táto schopnosť však nájde uplatnenie skôr pri presúvaní sa vo svete, než pri ťarbavých nepriateľoch. A to už sa pomaly, ale isto dostávame k hlavnému problému hry. V rozsiahlej lokalite bez mapy sa ku koncu len ťažko vyhnete blúdeniu. Problém predstavujú najmä dungeony, ktoré sú, povedzme si pravdu, všetky na jedno kopyto.

A keď sa zo všetkých síl snažíte popri chaotickom pobehovaní rozpamätať v akom dungeone ste videli tú stenu, na ktorú máte teraz v inventári výbušninu, pokojnú atmosféru razom vystrieda frustrácia. Pritom by celú situáciu vyriešila jednoduchá mapa s pár záchytnými bodmi. V poslednej tretine teda okrem asociačného rozmýšľania budete potrebovať aj určitú dávku trpezlivosti. V zásade sa ale nejedná o nič, čo by výraznejšie pokazilo dojem inak veľmi vydarenej hry.

Mask of Mists
  • 7/10
    Príbeh - 7/10
  • 7/10
    Hrateľnosť - 7/10
  • 7/10
    Vizuál - 7/10
7/10

Verdikt

Príjemný audiovizuál v kombinácii s jednoduchou hrateľnosťou a vydarenými logickými úlohami.

Sending
User Review
4 (1 vote)