Microsoft Xbox Ecosystem

Microsoft naznačil smerovanie, s Xboxom má veľké plány

10 júna, 2021 Marek Jaroš

Vyzerá to tak, že Xbox sa do budúcnosti pretransformuje na streamovaciu platformu.

Kto sleduje posledné roky Microsoft v oblasti gamingu, aktuálna správa od redmondského giganta ho neprekvapí. V nej Microsoft viac či menej priamo naznačuje budúcnosť Xboxu. A ako sa zdá, budúcnosť patrí streamingu.

Xbox aplikácia v televízoroch, cloudové hranie či vlastné streamovacie zariadenie. Microsoft má veľké plány.

Z Xboxu sa zrejme stane cloudová služba

Microsoft na svojom blogu píše: “Xbox spolupracuje so svetovými výrobcami TV na tom, aby zakomponovali Xbox zážitok priamo do televízorov s internetovým pripojením, pričom žiaden iný hardware, okrem ovládača, nebude vyžadovaný”Microsoft sa so svojou predplatnou službou Xbox Game Pass už dlhšie snaží vybudovať nový systém, akým ľudia budú hrať a platiť za hry. Vstavaná Xbox aplikácia v každom televízore by Microsoftu mohla priniesť desiatky miliónov nových potenciálnych zákazníkov.

Firma tiež rozmýšľa nad novými typmi predplatného, ktoré by viac reflektovalo geografické či finančné reality v jednotlivých regiónoch. To by mohlo priniesť ďalších nových predplatiteľov.

Microsoft taktiež spolupracuje s telekomunikačnými poskytovateľmi na nových modeloch, pomocou ktorých by dostali konzolu, ale aj Game Pass, ku koncovým zákazníkom. Inými slovami, Microsoft sa snaží s firmami dohodnúť na tom, že k paušálu za internet/TV za malý mesačný poplatok dostanete konzolu či Game Pass. Je to niečo podobné, ako keď dnes k TV paušálu dostanete zadarmo HBO Go.

Firma taktiež pracuje na vlastnom streamovaciom zariadení, ktoré by ste si len pichli do monitoru či TV a mohli by ste tak hrať hry aj bez toho, aby ste mali konzolu. Microsoft taktiež už finišuje s výmenou HW na svojich serveroch, ktoré by teraz mali bežať na Xbox Series X konzolách. Pre hráčov to znamená rýchlejšie načítanie či lepší framerate.

Navyše, Microsoft do konca roka zapracuje cloudové hranie priamo do Xbox appky na PC. Navyše, cloudové hranie chce zapracovať aj do konzol. Tam by vám eventuálne vedeli poskytnúť možnosť si hru vyskúšať ešte predtým, ako si ju kúpite/stiahnete.

Nová exkluzivita každé 3 mesiace

Po minuloročnej akvizícií Bethesdy sa počet štúdií, ktoré pracujú na hrách pre Xbox, ustálil na počte 23. Ambíciou Microsoftu je každé tri mesiace priniesť do Xbox Game Passu minimálne jednu first party hru. 

Je to ambiciózny plán, no Phil Spencer a jeho tím veria, že Microsoft je dostatočne veľká a silná firma na to, aby sa im to podarilo.

Táto téma je natoľko zaujímavá, že sa o nej budeme baviť aj s Lukášom v budúcom epizóde nášho CentrumHer Podcastu. Ten nájdete na našej novej podcastovej stránke.

Microsoft na svojich Xbox konzolách nikdy nezarábal

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Marek Jaroš