XBox PC Gaming

Microsoft predstavil detailný plán pre podporu PC hrania a expanziu Xboxu na PC

30 apríla, 2021 Lukáš Kanik

Aj v tejto oblasti má Microsoft náskok pred SONY.

Microsoft počas éry Xbox One investoval do rozvoja PC hrania mnoho prostriedkov. Prvým krokom bolo vydanie Xbox One exkluzivít aj na PC s funkciou Xbox Play Anywhere – stačilo si kúpiť jednu verziu hry a mali ste ju na obe platformy. Neskôr Xbox uviedol aj cross-platform multiplayer, či prenos progresu.

V roku 2019 bol na platformu PC uvedený aj Game Pass s knižnicou desiatok hier. V blízkej dobe sa chystá verejné spustenie xCloud aj na PC – služba streamovania hier v prehliadači, či v aplikácii Xbox. To pre ľudí, ktorí nemajú výkonný počítač. V neposlednom rade, Microsoft vyvinul na PC aj vlastnú exkluzivitu – Microsoft Flight Simulator.

Veľkým úspechom bolo pre Microsoft aj vydanie svojich hier na Steame. Každá z nich bola v desiatke najpredávanejších hier na tejto platforme, či už Age of Empires, Halo: The Master Chief Collection, Sea of Thieves alebo Forza Horizon 4. Posledné dve menované hry sú v prvej desiatke na Steame už týždne, či mesiace po vydaní. Sea of Thieves je štvrtá najpredávanejšia hra, vyšla na Steame v Júni 2020.

Forza Horizon 4 vyšla na Steame, podporuje Cross-Play

Plán pre podporu PC hrania na rok 2021

Microsoft vo svojom príspevku sumarizuje všetky úspechy, ktoré sa mu podarilo dosiahnuť na platforme PC. Ale oznámili aj kopec skvelých noviniek.

Halo Infinite bude na PC podporovať plný cross-play a prenos progresu medzi PC a Xboxom. Váš progres ako aj multiplayer tak bude zdieľaný naprieč týmito zariadeniami. Hra bude pri vydaní obsahovať podporu širokých monitorov, trojité bindovanie kláves, možnosti na úpravu grafiky a tak ďalej.

Cloud hranie umožní PC hráčom zahrať si viac ako 100 konzolových hier aj na počítačoch s nízkym výkonom, napríklad na lacných notebookoch. Prístup do knižnice budú mať členovia Xbox Game Pass Ultimate.

V knižnici Game Pass PC hráči nájdu hry od Xboxu, Bethesdy, EA a ďalších vydavateľov. Microsoft bude Game Pass ponúkať u notebookov a počítačov od výrobcov Acer, ASUS, Lenovo, MSI aj Razer, pravdepodobne bude aplikácia už predinštalovaná.

Aplikácia Xbox Game Bar dostane viac možností kustomizácie. PC hráči sa môžu už v najbližších mesiacoch tešiť na rýchlejšie sťahovanie a inštalácie hier.

Zmeny v Microsoft Store – vývojárom pôjde až 88% zo zisku

Microsoft oznámil zásadnú novinku v Microsoft Store pre PC vývojárov. Tí v tomto obchode získajú podiel na zisku až 88%, pričom len 12% ostane Microsoftu. Rovnaký podiel má len Epic Games Store, na ostatných platformách ako Steam, PS Store alebo Xbox Store vývojári získajú len 70% zo zisku. Nové rozdelenie začína platiť od 1. Augusta a my očakávame nárast vydaní hier na MS Store.

Halo Infinite PC Screenshot

Spoločnosť nedávno uvoľnila nástroje DirectX 12 Agility SDK, vďaka ktorých vývojári ľahšie zapracujú raytracing a moderné efekty do svojich hier. DirectX 12 Ultimate bol vydaný okrem PC aj na Xbox Series S a X. PC hráči sa dočkajú aj Auto HDR funkcie.

PC hráči sa môžu tešiť ešte na jednu chuťovku – DirectStorage. Túto technológiu poznáme z Xbox Series X a S a ide o spôsob extrémne rýchleho načítania asetov v hre. Microsoft momentálne technológiu presúva k výrobcom NVMe SSD diskov a prvé by mali vyjsť už tento rok. Namiesto načítania desiatok megabytov za sekundu, sa budú hry načítavať rádovo v gigabytoch za sekundu tak, ako na konzolách.

Steam hráči sa už na jeseň môžu tešiť na Age of Empires IV.

Age of Empires IV ukázal gameplay v plnej paráde

Sledujte ma: