All Xbox Game Studios

Microsoft vraj chystá taký veľký nákup, že právnici začnú hovoriť o monopole

17 septembra, 2021 Lukáš Kanik

Ktoré štúdio sa Microsoft chystá kúpiť?

Keď americká firma Microsoft minulý rok oznámila nákup Bethesdy a komplet všetkých štúdií pod touto značkou, padli internety. Nákup za 7,5 miliardy dolárov zaistil Microsoftu osem ďalších štúdií s hotovými hrami alebo s hrami vo vývoji. Microsoft má teraz až 23 štúdií, ktoré pracujú na hrách na Xbox a PC.

To ale nie je všetko. Na internetoch sa začína hovoriť o akcizícii, z ktorej právnici začnú hovoriť o monopole. Microsoft vraj chystá obrovský nákup, za ťažké miliardy dolárov. Firma má totiž momentálne k dispozícii 130 miliárd dolárov v cashi. Z toho za 60 miliárd plánuje odkúpiť svoje vlastné akcie od akcionárov. Celková hodnota firmy je momentálne 2.2 bilióna dolárov (2200 miliárd).

YouTuber Skullzi, ktorý sa zaoberá najmä Bethesdou, tvrdí že počul o novej akvizícii. Počuli to aj ďalší, napríklad známy redaktor Verge, Tom Warren.

Kúpi Microsoft Valve alebo EA?

Ak by malo ísť o monopol, tak pripadajú do úvahy dvaja kandidáti. Valve a Electronic Arts. Ak by Microsoft kúpil Valve, tak by v podstate vlastnil drvivú väčšinu PC trhu, keďže Steam je stále najväčšia a najpopulárnejšia platforma na svete.

Microsoft by tým dosiahol, že Xbox Game Pass by prišiel na Steam a mohol by ho dostať aj do zariadení Steam Deck. Je to niečo, o čom sa hovorí už dlhšie. Otázka je, či by bol Gabe Newell ochotný Valve predať.

A viete si predstaviť hry FIFA a NHL len na Xboxe? Aj to je jeden zo scenárov, kedy mi Microsoft mohol rozpútať otázky o monopole. Peniaze na odkúpenie celého Electronic Arts rozhodne má.

Budúce hry Bethesdy budú exkluzívne pre platformy s Xbox Game Passom

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Súvisiace články