Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

Microsoft vraj chystá taký veľký nákup, že právnici začnú hovoriť o monopole

Ktoré štúdio sa Microsoft chystá kúpiť?

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik
Xbox Game Studios wallpaper

Keď americká firma Microsoft minulý rok oznámila nákup Bethesdy a komplet všetkých štúdií pod touto značkou, padli internety. Nákup za 7,5 miliardy dolárov zaistil Microsoftu osem ďalších štúdií s hotovými hrami alebo s hrami vo vývoji. Microsoft má teraz až 23 štúdií, ktoré pracujú na hrách na Xbox a PC.

To ale nie je všetko. Na internetoch sa začína hovoriť o akcizícii, z ktorej právnici začnú hovoriť o monopole. Microsoft vraj chystá obrovský nákup, za ťažké miliardy dolárov. Firma má totiž momentálne k dispozícii 130 miliárd dolárov v cashi. Z toho za 60 miliárd plánuje odkúpiť svoje vlastné akcie od akcionárov. Celková hodnota firmy je momentálne 2.2 bilióna dolárov (2200 miliárd).

YouTuber Skullzi, ktorý sa zaoberá najmä Bethesdou, tvrdí že počul o novej akvizícii. Počuli to aj ďalší, napríklad známy redaktor Verge, Tom Warren.

Kúpi Microsoft Valve alebo EA?

Ak by malo ísť o monopol, tak pripadajú do úvahy dvaja kandidáti. Valve a Electronic Arts. Ak by Microsoft kúpil Valve, tak by v podstate vlastnil drvivú väčšinu PC trhu, keďže Steam je stále najväčšia a najpopulárnejšia platforma na svete.

Microsoft by tým dosiahol, že Xbox Game Pass by prišiel na Steam a mohol by ho dostať aj do zariadení Steam Deck. Je to niečo, o čom sa hovorí už dlhšie. Otázka je, či by bol Gabe Newell ochotný Valve predať.

A viete si predstaviť hry FIFA a NHL len na Xboxe? Aj to je jeden zo scenárov, kedy mi Microsoft mohol rozpútať otázky o monopole. Peniaze na odkúpenie celého Electronic Arts rozhodne má.

Xbox activision blizzard king logo

SPRÁVA DŇA: Microsoft Xbox kupuje Activision, Blizzard a King

XBox Bethesda

Šok! Microsoft kúpil Bethesdu a všetky jej značky

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články

Najpopulárnejšie hry