Apex Legends Mobile

Mobilné hranie bude mať hodnotu 272 miliárd do roku 2030, odhaduje GlobalData

10 júna, 2021 Lukáš Kanik

Mobilné hranie bude dominantným sektorom herného priemyslu.

Herný priemysel má dnes väčšiu hodnotu ako filmový a hudobný priemysel dokopy, dokonca väčšiu hodnotu keď k tomu pripočítame aj športový priemysel v USA. Najvyššie zárobky však dosahujú mobilné hry a to vďaka číne a Indii, kde niekoľko stoviek miliónov hráčov utráca peniaze na mikrotransakciách.

Analytická spoločnosť GlobalData odhaduje, že vďaka nástupu 5G siete, či kvalitnejším smartfónom, bude mobilné hranie narastať ešte rýchlejším tempom. Podľa ich výskumu, do roku 2030 bude mať trh s mobilnými hrami hodnotu 272 miliárd dolárov. Pre porovnanie, v roku 2020 dosiahli mobilné hry obraty vo výške 98 miliárd dolárov.

Firma to vypočítala z odhadovaného nárastu 11% ročne. Podľa GlobalData – každá herná firma, ktorá chce mať v hernom priemysle postavenie, musí zvládnuť aj mobilný trh.

Každá firma, čo niečo znamená, musí ovládnuť mobilný trh

Activision Blizzard a EA posledné roky rapídne navyšujú rozpočty pre mobilné hry a investujú do ich vývoja. Activision dosahuje miliardové zisky cez COD Mobile a King (Candy Crush) a EA zase cez PopCap Studios. Activison, EA, Ubisoft ale aj 2K chystajú v najbližších rokoch expanzie známych značiek na mobilné zariadenia.

Activision Blizzard napríklad chystá prémiový titul Diablo Immortal, EA na mobily prinesie Apex Legends a ďalšie. Ubisoft oznámil, že na mobily prinesie niekoľko AAA titulov, napríklad The Division.

Mobilné hranie je z hľadiska AAA titulov stále relatívne čerstvá téma a tak všetci významní vývojári môžu na vlak naskočiť skôr, než bude neskoro.

Valorant má rok, Riot ohlasuje mobilnú verziu hry

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Lukáš Kanik
Sledujte ma: