Goldeneye 007 Far Cry Remake

Moder robil 1400 hodín na remaku GoldenEye 007, Ubisoft ho zmazal

25 júna, 2021 Lukáš Kanik

Vraj pre autorské práva.

Ten trápny pocit, keď tri roky každý deň na niečom robíš, vydáš to a za pár dní tvoju prácu vymažú zo sveta. To je prípad modera Krollywood, ktorý pracoval na remaku hry GoldenEye 007 v editore Far Cry 5 Arcade.

Do Far Cry 5 prerobil komplet celú hru z N64, každú mapu ešte aj s easter eggmi. Modernizované podanie klasickej strieľačky, ktoré si mohol zahrať každý vo Far Cry 5 Arcade režime. Krollywood na remaku pracoval tri roky a do projektu investoval 1400 hodín svojho života.

Mód však vo Far Cry 5 už nenájdete, lebo bol zmazaný. Ubisoft vydal k tomu stanovisko: „Mapy vytvorené vo Far Cry 5 boli zmazané, lebo sme obdržali sťažnosti o porušení autorských práv od majiteľa značky. Rešpektujeme autorské právo ostatných a očakávame od našich užívateľov, že tak budú robiť tiež.“

Ubisoft tak mapy zmazal pravdepodobne po sťažnosti spoločnosti MGM, ktorá vlastní značku James Bond a 007. Firma radšej módy stiahla, ako by mala čeliť nejakej pokute za ich distribúciu na svojich serveroch. Druhá otázka však je, či moder skutočne porušil autorské právo, keď len prerobil mapy z GoldenEye 007 do Far Cry 5 editora bez použitia akéhokoľvek assetu alebo kódu z pôvodnej hry. Vlastne použil len to, čo mal k dispozícii vo Far Cry editore.

Krollywood dokonca obsah nijako nespeňažil a nesnažil sa na tom zarobiť.

Toto je však dlhodobý problém moderov. Dobre vedia, že keď budú robiť remaky známych hier do iných enginov, ich projekty budú takmer vždy zmazané. Je fajn si zahrať nejakú starú hru prerobenú do nového enginu, ale poznáme desiatky prípadov, kedy museli moderi svoje diela stiahnuť pre copyright.

Moderi prerobili Witcher 1 do enginu trojky

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Súvisiace články