Monster Hunter: World – Recenzia Xbox One X verzie

Vo svete hra dopadá naozaj vynikajúco. Ako obstála u nás?

Ako nováčik vo svete Monster Hunter a som si vôbec nevedel predstaviť, do čoho sa púšťam. Poďte sa spolu so mnou ponoriť do masívneho sveta plného všetkého. Naozaj všetkého a ešte viac.

Monster Hunter: World je akčná RPG od Capcomu zasadená do otvoreného sveta, kde vaša postava, spolu s niekoľkými ďalšími, tvoríte súčasť piatej flotily, ktorá prichádza zo Starého sveta na pomoc organizácii s názvom Research Comission. Tá zamestnáva vedcov, technikov a zásobovačov, ktorí majú spoločne za úlohu zakladať nové kolónie v Novom svete, ale nevyhnutne potrebujú pomoc s prieskumom krajiny nachádzajúcej sa za hranicami známeho. V tejto chvíli nastupujete na scénu vy s vaším chlpatým mačacím kamarátom palicom ako lovec s úlohou vypraviť sa na rôzne questy, kde pomocou zbrane z jednej zo štrnástich kategórií a pascí či už sám, alebo v partii lovíte a zabíjate monštrá najrôznejších druhov a rozmerov. Vzhľad a meno lovca aj palica si na začiatku každý môže upraviť podľa seba.

Kiežby to bolo také jednoduché. Už pri zistení, že ide o RPG od Japoncov som si bol istý, že si budem mnohokrát vravieť „čože?“, „prečo?“, „a to vážne?“ a podobné otázky. Po strávení istého času hraním Monster Hunter: World mám stále viac otázok ako odpovedí.

A to je super. Monster Hunter: World totiž obsahuje taký bohatý svet, aký som snáď ešte nikde nevidel. Aj keď sa môže zdať, že ide o jednoduchý koncept „choď na toto miesto, zabi túto príšeru, ulov toto monštrum“, celý systém je oveľa prepracovanejší a komplikovanejší. Vždy, keď som dorazil na nové miesto, alebo sa chystal vykonať nejakú doposiaľ neznámu činnosť, na pomoc sa mi vždy zjavil tutoriál, aby som sa dozvedel, čo na čo slúži, alebo prečo je dobré niečo robiť takto a niečo zase inak.

Po zvolení niektorej zo štrnástich zbraní si ju môžete ísť vyskúšať na bojové pole, ktoré sa nachádza za obydlím, kde žijete. Ak by ste si siahli po jednej z manuálnych (sekera, katana, meč, kladivo, sekeromeč, kolba so štítom, železné gajdy, pri ktorých kombujete do hudobných nôt…), čaká vás učenie sa rozličných útočných kombinácií tlačidiel, ktoré ak zvládnete, z vás urobia ozajstného majstra lovca. Druhým variantom bol strelný arzenál (akýsi guľomet, akási lukopuška, luk, divná tyč s možnosťou vrhať na cieľ chrobáky…), kde ste mohli striedať rôzne typy munície, od prieraznej, cez uspávajúcu, až po vystreľujúcu nože po zásahu cieľa. Mne osobne najlepšie sadol luk, pri ktorom som mohol striedať obyčajné šípy s prieraznejšími, alebo takými s veľkým účinkom na nízke vzdialenosti, čosi ako broky. Pokiaľ som nejaký typ munície skombinoval so špeciálnym útokom svojej zbrane, vedel som vyslať naozaj tvrdé rany. Vyskúšal som aj veľký meč, ktorý mi oproti luku znížil pohyblivosť, a tak som musel svoju taktiku vymýšľať nanovo. Vedel však zasadiť oveľa smrteľnejšie rany.

Predtým, než som si zvolil niektorý quest, tu ešte bola možnosť isť si doplniť zásoby lektvarov a munície k správcovi prídelov. Základnou vecou, ktorú som si zakaždým doplnil, bol health potion spolu s liekom na otravu jedom. Verte mi, že ak vás povracia ten hnusný papagájo-dinosauro-čmeliak, neprežijete dlho. Ďalej som mohol navštíviť kantínu, kde sa v ponuke vyskytovali rôzne možnosti kombinácie jedál, podľa toho, aké dočasné vylepšenia by som práve potreboval. Receptov bolo neúrekom.

V neposlednej rade tu bol Smithy, miestny kováč, ktorý vám vo svojej dielni vedel ukovať a vylepšiť vlastnenú výbavu spolu so zbraňami, alebo aj predať nové kúsky. Vždy sa dalo odpozorovať, čo daný kúsok pridá, ktorá zbraň obsahuje aké typy munície, a na základe toho si každý hráč môže voliť vylepšenia a nakupovať veci podľa svojho obľúbeného štýlu hrania. Všetko je ponechané slobodnej vôli. K tovaru však potrebujete financie a materiály, ktoré sú vypísané na obrazovke. Každý kus chce niečo iné. Z expedícií treba vyťažiť maximum a vyzbierať čo sa dá. Špeciálna munícia, lektvary, vylepšené brnenie, zbrane, to všetko si vyžaduje nejaké suroviny. Zozbierať sa dajú od príšer alebo hocikde zo sveta, kam natrafíte. Ak máte dostatok surovín, nechoďte k správcovi míňať drahocenné zlatky, a čo sa dá, vyrobte.

Po oboznámení sa s obsiahlymi inštruktážami a zvolení želanej výbavy som bol konečne pripravený vyraziť do sveta loviť. V nádhernej a rozsiahlej krajine to žije. Celý ekosystém dýcha a pohlcuje hráča svojou rozmanitosťou. Živočíchov, ktorých práve potrebujete uloviť, musíte najskôr nájsť. Na to a taktiež na nájdenie vašich partnerov alebo dôležitých surovín slúžia scout flies, akési svietiace mušky, ktoré vám poletujú v lampášiku zavesenom na opasku. Keď narazíte na stopu (škrabance, vyvrhnutý sliz, perie, stopa v zemi…), mušky vám ju zvýraznia, a vy tak k nej môžete pristúpiť a preskúmať ju. To vám čiastočne naplní ukazovateľ, ktorý keď prekročí istú hodnotu, zahlási, že ste úspešne vypátrali, kde sa korisť nachádza. Scout flies vám veľmi presne ukážu cestu priamo k cieľu. Nastáva krátke intro monštra, na ktoré ste narazili a boj sa môže začať. Čím viac stôp nazbierate, čím dlhšie sa učíte, ako vaša korisť žije, tým ľahšie ju scout flies dokážu lokalizovať, tým sa pre vás celý lov stáva jednoduchším. Progres poznania každého živočícha je zaznamenávaný u miestnych ekológov a poskytuje vám náhľad na bonusy, ktoré máte k dispozícii na každej úrovni.

Taktika súboja Monster Hunter: World sa líši od príšery k príšere. Jedna na mňa pľuvala jedovatý fialový sliz, následne sa ma snažila dostať ostrými pazúrmi, ďalšia zasa vedela zvriesknuť tak, že ma to na chvíľu omráčilo, tretia zo seba vypúšťala kôpky akéhosi blata, do ktorých keď som sa dostal, nemohol som sa hýbať, a zostal som vydaný na milosť a nemilosť, štvrtá vytrhávala zo zeme kamene, aby ich po mne mohla hádzať, piatu som musel skoliť ako mocného jazerného hada, a šiesta zasa zvládala naraz liezť po stromoch a vrhať po mne elektrické výboje. Niektoré zasa chodia vo svorkách.

Funguje tu aj rivalita na základe potravového reťazca. To bol naozaj vtipný moment. Naháňal som monštrum po lese, a keď sa už zdalo, že nemám nádej, pribehla k nám príšera z predchádzajúcich bojov, a začali si vzájomne ísť po krku. Tak som sa len pekne díval, kým konflikt skončí a svoju robotu som mal teda značne uľahčenú. Verte mi, v tejto hre zabitie každého monštra budete považovať za zadosťučinenie. Dá to zabrať, nie je to jednoduché. A ak na vás dinosaurus zhodí strom, len tak, lebo sa to môže stať, ten vás privalí, uberie polovicu života, a vy potom umriete, pretože vás svojimi krásnymi zúbkami dino dohrýže, nehovorte, že som vás nevaroval.

Ale nemusíte len povinne chodiť na questy. Môžete sa vydať aj na voľný prieskum, alebo pre výskumníkov zakladať tábory, kde neskôr viete rýchlo cestovať. Najskôr je však potrebné vyčistiť okolie od prípadných hrozieb. Ďalej v hre nájdeme systém vedľajších mini úloh od Resource Center, ktorý funguje na princípe “v tejto oblasti zabi 10 kusov tohto”, “nazbieraj 5 kusov tamtoho” a podobne. To sú jednoduché, nenápadne zapracované a príjemné vedľajšie úlohy, za ktorých splnenie dostanete bonusové skúsenosti, hernú menu, nejaké tie vylepšenia na armor + crafting suroviny dôležité k vylepšeniu všetkých zbraní. Na najvyššom mieste, kam je možné v základni sa dostať, sa nachádza hub, kde sa dokopy môže stretnúť 16 hráčov a zapojiť sa do kooperačného hrania v štvoriciach, pretláčať sa, alebo sa zúčastniť súbojov v aréne.

Som si istý, že ďalej v Monster Hunter: World čaká ešte nespočet dobrodružstiev na dlhé dlhočizné hodiny. Obsah je to posledné, o čo by som sa v Monster Hunter: World strachoval. Sú tu dostupné aj špeciálne online eventy, ktoré som ale netestoval. Privolať na pomoc ďalších hráčov môže každý aj počas lovu, a to cez drop in systém núdzových svetlíc. V prípade hry viacerých hráčov by podľa môjho názoru Monster Hunter: World bola úplná bomba, lebo každý individuálny hráč do hry vnáša iný, unikátny prvok.

Po grafickej stránke hra vyzerá naozaj úžasne. Upgrade na výkonnejšie platformy rozhodne nebol na škodu. Všetko naokolo pôsobí rozprávkovo a cítiť v tom japonskú hernú kultúru. Veď ten „prďoch“, ktorý na sebe nesie päťmetrový meč schopný premorfovať sa do sekery, to nie je len tak. Prostredia sú masívne a každé pôsobí skutočne ako odlišný bióm plný života. Atmosféru krásne dolaďujú všetky monštrá pohybujúce sa po okolí. Podstata hry, ktorou je objavovať nový svet, je v grafickom kabáte dotiahnutá do bodky. Spolu s audiálnou stránkou dokopy tvoria jeden úžasný, dobre premazaný stroj.

Ovládacia schéma mi veľmi neulahodila a mnohokrát sa stalo, že charakter neuskočil, spravil niečo iné, než mal, alebo v strede súboja zložil zbraň. Ináč veľmi nemám čo titulu vytknúť. Monster Hunter: World bez problémov obstojí ako vynikajúca akčná RPG.

Monster Hunter: World si môžete kúpiť na XGames.sk.

Jakub Babík

Jakub Babík

Hry sú mojou neprekonateľnou vášňou už od piatich rokov. Medzi najobľúbenejšími titulmi u mňa nájdete Splinter Cell, Mass Effect alebo Assassin's Creed. Milujem stealth, akčné, FPS žánre a zvyčajne nepohrdnem ani dobrou adventúrou, z času na čas aj stratégiou. Nemusím racingovky a väčšinu MMORPG. Na ľuďoch si vážim zodpovednosť, dobrosrdečnosť, úsmev a seriózny prístup k práci.
Jakub Babík
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíš komentár

Musíš byť prihlásený pre napísanie komentára.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

How to whitelist website on AdBlocker?

  • 1 Click on the AdBlock Plus icon on the top right corner of your browser
  • 2 Click on "Enabled on this site" from the AdBlock Plus option
  • 3 Refresh the page and start browsing the site