Mosaic Game

Mosaic – Dojmy z hrania novej adventúry od Krillbite

2 októbra, 2019 Alexandra Jalšovská

Voľný čas je minulosť, je čas pracovať a plniť kvóty. Nemeškaj, to je proti pravidlám. Je čas vstávať, čas pracovať. Alebo nie?

V budúcnosti ktorá nemusí byť až tak vzdialená, sa vžijeme do role úplne obyčajného muža, ktorý žije život vcelku podobný nám – iba trochu inak. Svet je na vrchole urbanizácie a posledné ihrisko bude čoskoro zbúrané aby sa mohli rozšíriť bytové komplexy. Voľný čas je minulosť, jediné na čom záleží, je práca.

Mosaic rozpráva príbeh ktorý si každý môže interpretovať sám. Je to príbeh o nádeji, o zúfalstve, o meškaní do práce a všetkom ostatnom, na čo si pomyslíš. Rozpráva príbeh o mužovi, ktorí sa začne rozhliadať okolo seba, miesto toho aby sa uprene díval do mobilu. Alebo o mužovi ktorí je po krk v dlhoch lebo sa nedokáže dostaviť do práce na čas.

Z vlastného rozhodnutia, je tento človek iný než ostatný. Mešká do práce – to je predsa nemyslitelné. V spoločnosti záleží na dodržiavanie a prekračovanie kvót, čo najvyššiu produktivitu. Každý deň dosahujeme čoraz vyššie výsledky, tu nie je miesto na dovolenky a zábavu. Treba dosahovať viac. Viac surovín, vyššie čísla, vyššie výsledky.

Otázka znie, pre koho ich vlastne dosahujeme?

Mosaic patrí do žánru hier, ktoré môže hrať úplne každý. Primárne sa ovláda cez myš, ktorou hráč určuje kam chce s svojou postavou ísť. Môže sa pozrieť do chladničky, upraviť si kravatu alebo si umyť zuby. Môže si skontrolovať financie na účte, pozrieť si televíziu alebo ísť von – teda, do práce. Kvóty je treba plniť.

V hre sa nenachádza dialóg, hlavná postava iba ticho stojí a prizerá sa na to čo sa deje v jej okolí. Je veľa vecí, ktoré hráč robiť nemusí. To je dôležité – je iba na hráčovi ako sa jeho postava bude v hre orientovať, čo ju bude primárne zaujímať a ako sa bude o seba starať. Niektoré scény sú povinné, väčšina nie.

Práca je vo forme minihry v ktorej hráč posúva suroviny z jedného bloku do druhého, až kým sa mu nepodarí postaviť virtuálny most k centrále, ktorá sa neustále nabádza na to aby jej dal viac. Viac. Viac. Viac.

Vizuálne je Mosaic ľudovo povedané “pekná hra”. Na prvý pohľad je veľmi tmavá, do práce sa predsa chodí skoro ráno a odchádza sa neskoro večer. Ulice sú zastavané vysokými domami, slnečné lúče preto vynikajú. Hra často pracuje s kontrastom studených a svetlých farieb. 

Dá sa o Mosaic hovoriť vôbec ako o hre, alebo viac ako o vizuálnej novele? Pravda leží niekde v strede. Hra ponúka zážitok, chvíľu ticha nad ktorou sa môžeš zamyslieť nad tým, ako vedieš svoj život. Alebo nad tým, ako ho vedú iný. Možno sa nezamyslíš vôbec. 

Oplatí sa Mosaic kúpiť? Možno. 

Ak sa ti páčili hry ako Abzu, Inside, alebo Limbo, je možné že sa ti bude páčiť aj Mosaic. Pre tých ktorí majú radšej, strieľačky a plošinovky, Mosaic pravdepodobne nebude vaša šálka kávy. To ale neznamená, že by ste si ju nemali zahrať.

Treba dodať, že kópia ktorú sme dostali na preview nie je plnou hrou, iba útržkom z scén ktoré sa v plnej hre budú nachádzať. Z tohto dôvodu sa nedá určiť aký dlhý je finálny produkt, ani všetky mechaniky ktoré sa v hre nachádzajú.

Každopádne, Mosaic nájdete už teraz na Steame, kde vyjde v českom jazyku.