Nanotale – Recenzia

Nanotale je nové dobrodružstvo zo série Typing Chronicles a duchovný nástupca uznávanej Epistory.

Máte radi písanie, boj, mágiu, a najlepšie všetky tieto veci dohromady? Ak áno, predstavujeme vám Nanotale, hru v ktorej sa vžijete do role mladej výzkumníčky Ray. Jej  úlohou je preskúmať mysteriózny les plný nebezpečenstva, záhad a hlavne, mágie.

Ak ste o tejto hre ešte nepočuli, pomôžeme vám – je to sequel na Epistory zo série Typing Chronicles. Rovnako ako aj predošlá hra je gameplay zameraný na vašu schopnosť opísať slová zobrazované nad hlavami nepriateľov, kým ich neporazíte – alebo oni vás.

Vaším pomocníkom je líška, vašou zbraňou je kniha plná slov, magické kryštály roztrúsené po svete. Pribudla nová mechanika push & pull – k dispozícií máte rozšírenú škálu kúziel na riešenie puzzle hádaniek a porazenie nepriateľov. 

Keď spustíte hru po prvýkrát, možno vám do nosa udrie pocit že ste si omylom zapli prototyp a nie plne-dokončenú hru, ktorá vám vyvetrala peňaženku. Po vizuálnej stránke je totiž Nanotale potešením a zároveň aj sklamaním. Nepriatelia a prostredie vyzerajú krajšie, no užívateľské rozhranie zaostáva a je to citeľné.

V Nanotale si nevolíte obtiažnosť, miesto toho rýchlosť vášho písania mení agresivitu protivníkov, aj komplexnosť slov, ktoré na vás využívajú. Na prvý pohľad to je ľahké, no hra sa vám veľmi rýchlo prispôsobí a na porazenie jedného protivníka nestačí jedno slovo – ale ich sekvencia. 

Porážanie protivníkov nie je jediný spôsob ako získať skúsenosť. S ňou potom môžete vylepšovať staty a kúzla postavy – pretože Ray je výskumník, môže taktiež skúmať flóru a faunu okolo seba a tým získavať nielen skúsenosti, ale aj dopĺňať jej diár.

Príbeh nemá svojho narátora, na miesto toho Ray zbiera a píše útržky príbehov do svojho diára. V Nanotale je to dvojsečná zbraň – je tu veľa vecí na objavovanie, no nikto vám presne nepovie kde sa nachádzajú alebo ako sa k nim dostať. 

Nanotale má svoju mapu, ktorá sa dopĺňa o nové navštívené lokality, ale často vyznačuje aj miesta kde sa momentálne dostať nemôžete. V praxi máte pred sebou mapu s hromadou ciest, no môžete ísť iba jednou a to nezistíte až kým ich všetky neobídete. 

Ovládanie hry samotnej je od začiatku jemne mätúce. Hra nepoužíva štandardné klávesy WASD, mapa nie je prístupná mimo pauzy (a to nehovoriac o bugu ktorý vám mapu vždy nazoomuje naspäť takže je ju potrebné často napravovať). 

Nanotale má bezpochyby svoje chyby, niektoré iba navodia úsmev na perách (zväčša grafického charakteru), iné sú o niečo “otravnejšie”. Hovoríme tu o nesmrteľných nepriateľoch, ktorým zmizli slová, alebo keď musíte reštartovať hru aby ste obnovili ovládanie postavy (pretože sa rozhodla že štrajkuje). Trochu to kazí inak podarený zážitok. 

Adventúra Nanotale vyšla na Steame
Nanotale 14,99
 • 7/10
  Gameplay - 7/10
 • 6/10
  Vizuál - 6/10
 • 4/10
  Technické spracovanie - 4/10
5.7/10

Verdikt

Keď radi tlčiete do klávesnice, táto hra vás bude baviť.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

How to whitelist website on AdBlocker?

 • 1 Click on the AdBlock Plus icon on the top right corner of your browser
 • 2 Click on "Enabled on this site" from the AdBlock Plus option
 • 3 Refresh the page and start browsing the site