NBA 2K15 – Recenze

8 novembra, 2014 Laďka Jonášová

Máme rádi sport, hlavně tedy basketbal. Jak si vedl u nás simulátor od 2K Games – NBA 2K15?

NBA 2K15 je již druhým následovníkem na next-gen konzole a tak se možná s vráskami očekávalo, jak se hře vůbec povede. Zda bude neustále opakovat, to samé jako v předchozích ročnících a nebo se vydá trochu jinou cestou.

Lze říci, že pro fanoušky série se toho nachystalo mnoho zajímavého, pro ty, co sportovní hry sledují jenom zběžně možná to nebude tak růžové.

Pravdou je, že po grafické stránce se nedostane mnoho inovací, majitelé konzolí se dočkají více intertaktivity se svými kinecty nebo kamerami. My, co jsme odkázáni na svůj počítač, si hru také můžeme užít na maximum.

Hned v úvodním motivačním intru pochopíte v čem je patnáctka jiná. Ti bystřejší si všimnou, že Michaela Jordana a Lebrona Jamese nahradil Kevin Durant. Ti, co jsou u série NBA už déle si navíc všimnou, že hráči jsou si opravdu podobní realitě. Troufám si říct, víc než kdykoliv jindy. Každý hráč má jinak přepracovanou tvář. Nevychází se tak z již jedné šablony, která byla hlavně vidět u méně známých hráčů. Je též vidět mnohem větší důraz i na trenéry, manažery, ale i diváky. Změna tváří však není jediným a klíčovým faktorem. Hodně pomohly úpravy hráčských postav, kdy je zohledněna jejich výška a váha. To tak dosti upravuje jejich chování, boj o balón a nebo rychlost reakcí.

O změnách k lepšímu jasně mluví ten fakt, že když sledujete jakýkoliv zápas a nebo jste jeho součástí na lavičce, ve směs nepoznáte rozdíl od klasického nekvalitního živého streamu z právě probíhající sezóny. Hráči jsou si podobní, diváci reagují na dění na palubovce, trenéři rozdávají pokyny hráčům a do toho televizní kamera, která se zaměřuje na exkluzivní záběry a opakuje povedené útočné akce. Do toho komentátoři, kteří neustále komentují, co se právě děje. Sem tam prohodí nějaký vtípek, sem tam zdrbou, to co se stalo v minulých utkáních a do toho zhodnotí výkony hráčů. 2k Games si opět dali v tomto směru práci a opět máte šanci si užít kvalitní zápasy i bez vašeho přičinění.

 

Co je ještě lepší než toto? Že samozřejmě můžete být toho všeho součástí. Ať už s vašim profíkem a nebo týmem, který jste složili sami v manažerském módu, s legendami basketbalu a nebo slavnými evropskými týmy (v tomto opět chybí nějaká česká nebo slovenská stopa, škoda).

Svého profíka si vytvoříte hned od začátku hry. Na konzolích v ten moment je možnost využít kamery nebo kinectu a nahrát do hry tak svou podobu. Pro počítačové hráče nezbývá než se prdlat s atributy a po stech pokusech vytvořit klon Michaela Jacksona. Příšerky totiž vytvoříte raz dva. Primární nabídka obličejů je totiž tak hrozná, až jsem se sama zalekla a do dneška mám z nich špatné sny. Proto jsem vždy svého profíka upravila tak, aby 90% jeho tváře zakrýval plnovous. Není však problém s dostatkem trpělivosti vytvořil krásného hráče podle svých podmínek. Hned od začátku jsou vám však zablokovány některé drobnosti, které se vám v minulých ročnících automaticky odemykaly po prvních zapnutích hry. Zapomeňte tak na tetování, náramky, rukávy, značkové boty nebo jiné prkotiny, které vašeho profíka odliší od spoluhráčů. Na všechno si musíte vydělat herní peníze.  Jste jen tuctový hráč.

2014-11-06_00021 2014-11-06_00008

K tomu všemu, pokud se rozhodnete rozjet kariéru, zjistíte, že jste tak tuctový, až vás ani jeden z týmu NBA nedraftoval. Marně sledujete poslední vybrané jméno na draftu, vám tak vyprchaly všechny naděje. Hned v tomto momentu si musíme uvědomit, že se kariéra hnula opět jiným směrem. Ne jen, protože váš scénář je od začátku napsaný jinak, ale taky protože přibylo několik inovací. Tu první si uvědomíte, když vidíte svůj maličký byt, tu druhou, když po několika momentech poznáte, že se zároveň ocitáte v basketbalové RPG. Během rozhovorů s agentem si budete muset vybrat odpověď. Vaše budoucnost je tak opřená i o to, jak reagujete. Později zjistíte, že agent není jediná osoba, s kterou můžete klábosit, ale taky jsou to vaši spoluhráči v kabině, protivník na palubovce, trenér, majitel klubu a nebo reportérka Doris Burke.

Hned od začátku jste tak bráni ještě hůř než draftovaný nováček a musíte si zajistit hráčskou smlouvu. Jenže ze začátku to jde jenom na 10 dní. Ubohý basketbalový talent tak musí ukázat, co v něm je během 4-5 zápasů, které rozhodnou o možném prodloužení nebo propuštění. Pochopitelně se ocitáte v klubu, který si může dovolit angažovat „kdekoho“ z ulice, jedná se totiž o nejhorší tým v NBA. Nemusím snad vysvětlovat, že se tým na dno tabulky propadl i bez vás, ovšem jakmile jste jeho součástí, všechno jde na váš vrub. Je tak na vás skutečně vyvíjen tlak, s kterým lze něco dělat. Nebo lze samozřejmě přihlížet tomu, jak vaše reputace klesá ještě níž a níž – pokud to tedy ještě jde. Díky tomu, jak se vám v kariéře povede se odvíjí získaná herní měna, kterou můžete vrazit do všech možných vylepšeních. Můžete zlepšovat atributy, kupovat oblečení, boty a jiné doplňky, ale taky svého hráče pořádně vystylovat pomocí různých animací, oslav po vstřeleném koši nebo úvodních gest před začátkem zápasu. A kdo ví jak se vám povedete, třeba si zatwítujete s Lebronem Jamesem. Právě twitter letos dostal více změn. Už ho můžete použít, jak se vám zlíbí. Budete dělat reklamu přes twitter, můžete si číst vzkazy fanoušků a nebo jen tak pročítat ligové zpravodajství.

Součastí kariéry hráče je novinka s názvem MyPark. Je to inovace, která umožní i uprostřed kariéry hrát online. Nápad je to dobrý, realizace horší. Ocitáte se ve velkém parku, kde se nachází několik menších hřišťátek na basket. V nich se můžete utkat 2v2 a 3v3. Úspěchem v MyPark získáváte herní měnu, kterou lze zužitkovat na vylepšování hráče. Celkový nápad na možnost hraní online je prostě skvělý. Je super vyzkoušet si hru, natrénovat, zároveň zabavit se na nějakou chvilku. Je tu však jedna věc, která celý systém sráží prudce dolu. Vše je závislé na tom, v jakou dobu hrajete. Pokud hru zapnete o víkend, čekáte na volné hřiště i několik desítek minut, pokud zase ve všední dny, je mnohem těžší dočkat se dalších hráčů. Další kaňkou je, že váš profík má erární oblečení, které dostávájí prostě všichni. Je tak možnost potkat desítky hráčů ve stejném triku a kalhotech. Ve hře je to pak ubíjející, protože nevíte kolikrát komu přihrát nebo proti komu vlastně útočíte. Nepomůže tomu, ani změna oblečení, protože ani tak nemáte přehled o tom, kdo hraje s vámi a kdo proti vám.

2014-11-07_00009 2014-11-07_00014 2014-11-07_00015

Podobným stylem jako kariéra hráče šla nahoru i kariéra manažera týmu. Dostanete možnost si vytvořit svůj hvězdný tým a vyhrát titul NBA. Kontrolujete finance, odchody hráčů, získáváte nové, komunikujete s nimi, přebíráte informace od majitele klubu. Určujete taktiku, způsob nebo pravidelnost tréninku. Rozhodně solidní krok nahoru, který může zabavit na dost dlouhou chvíli. K tomu všemu se opět ocitáte v RPG, kde volíte pro vás správnou odpověď při jednání z očí do očí.

Pochopitelně hru doplňují tradiční módy, jako je rychlá offline hra, hra s legendami basketbalu nebo online hra s přáteli. Hra se letos opírá více o online hraní a to je možná chybou. Internet není nezbytný k tomu, abyste si NBA 2k15 zahráli. Ale právě s jeho pomocí si dokážete užít hru na plno. Online ligy, rychlé online hry s přáteli a nebo MyPark. Tyto módy nejsou špatné a na druhou stranu jsou velmi dobře vymyšlené. Jenže 2K servery mají pravidelné výpadky, druhá z věcí je ten fakt, že NBA nehraje prostě tolik lidí, aby hra měla dostatečně velkou základnu hráčů ještě třeba na přelomu roku. Co se týče využitelnosti online hraní, není to prostě Call of Duty, kde servery jsou naplněné k prasknutí. Musíte se tak obrnit dostatkem nervů při čekání. Letos alespoň přibyl fakt, že když hrajete zápas a kolega na druhé straně se odpojí, že vy se odpojíte taky v nejbližší možnou chvíli. Nejste tak nuceni ztratit čtvrt hodiny u zápasu, který se pak na konci ani nezapočítá.

2014-11-07_00003 2014-11-07_00001 2014-11-07_00018

Hra nabízí tolik módů, že pochybuju jestli to všichni stihnou odehrát do vydání dalšího dílu. To jsem ještě nezmiňovala tvorbu vlastních bot, trénink po boku basketbalových megajmen nebo souboje 1v1 na obyčený koš někde na dvorku střední školy.

Jak jsem již zmiňovala hra po komentátorské stránce je prostě nejlepší ve svém oboru. Komentátoři se málokdy opakují, vtipkují mezi sebou, komentují, co se právě děje a co je takovou třešničkou, tak se zaměřují i na to, co se stalo v minulých utkáních. Do toho se přidává blonďatá reportérka, která se ukazuje se svými analýzami, které přesně komentují statistiky týmů. Letos do hry navíc přibylo několik desítek vět, které z ní dělají ještě lepší kousek. Přesto v hudbě jsem si se hrou moc nesedla. Na té se letos podílel Pharell Williams. Pochopitelně umístil několik svých pecek do výběru a spolu s tím přiložil další černošskou hudbu. Pochopitelně jsem si tak vychutnala akorát Personal Jesus od Depeche Mode, což mi spíše připomnělo vzpomínky na GTA: San Andreas. Tentokrát do hry přibyla možnost se i s hlavní muzikální personou sejít a popovídat si.

2014-11-06_00005 2014-11-06_00004 2014-11-06_00003

Závěrem:

Hra se letos velice povedla. Velice pomohlo přidání několika velkých vylepšeních, které ze hry udělaly menší RPG. Nyní je totiž možné vidět, jak to chodí v takové NBA i z jiné stránky. Právě tato RPG forma by mohla inspirovat jiné sportovní simulátory a manažery, které by minimálně formu rozhovorů mohly zakomponovat do svých her.

Na starších strojích je vidět, jak hra ztrácí svůj potenciál. Díky tomu je ve hře delší nahrávání lokací, ale taky si nelze vychutnat všechny detaily – zapomeňte pak na pot, tetování nebo super vypadající vousy nebo vlasy. Hra jako tradičně nabízí několik zajímavých módů, které než stihnete dohrát podle svých představ bude na světě už další díl v sérii.

Hra je jako tradičně jedna z těch těžších na ovládání, ale přesto letos vzniklo zlepšení pro hráče, kteří využívají klávesnici. Nyní je ovládání více rozpoznatelné a více intuitivní. Přesto jako tradičně je lepší si hru vychutnat s gamepadem. Díky složitosti ovládání, tak možná ze začátku odradí plno nováčků, a proto společně se zlepšováním hráčů, zlepšujete i své schopnosti.

Je škoda, že vývojáři z 2K Sports si dali takovou velkou snahu, aby hra byla moderní a aby využívala připojení k síti. Jenže si neuvědomili jednu maličkost. Za několik měsíců už ve hře málokoho potkáte, a další možná důležitější jsou neustálé výpadky serverů, které odradí hru online vůbec zkoušet.

Testovaná verze: PC

NBA 2K15 pořídíte za super cenu na XGames.sk

NBA 2K15
 • 10/10
  Gameplay - 10/10
 • 9.5/10
  Grafika - 9.5/10
 • 9.5/10
  Komentář - 9.5/10
 • 7.5/10
  Hudba - 7.5/10
 • 6.5/10
  Multiplayer - 6.5/10
 • 7.5/10
  Cena/Hodnota - 7.5/10
8.4/10

Souhrn

Jeden z nejlepších dílů NBA 2K. Hodnocení je snížené kvůli multiplayeru, který plně nelze vychutnat kvůli nedostatků hráčů nebo výpadkům serveru. NBA od 2K se pomalu stává jednou z nejlepších sportovních her vůbec a pokud vývojáři zapracují ještě trochu, příště se dočkáme verdiktu 10/10, protože už nyní udělali veliký krok.

Sending
Hodnotenie užívateľov
4.67 (3 hlasy)

Další obrázky ze hry:

2014-11-06_00031 2014-11-06_00030 2014-11-06_00028 2014-11-06_00027 2014-11-06_00019 2014-11-06_00018 2014-11-06_00017 2014-11-06_00009 2014-11-06_00014 2014-11-06_00002 2014-11-06_00001 2014-11-08_00001 2014-11-08_00009 2014-11-06_00015 2014-11-07_00017

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.