Playstation 5 a Xbox Series X

Nedostatok čipov pre PS5 a Xbox Series X bude trvať až do roku 2023, tvrdí Toshiba

4 septembra, 2021 Lukáš Kanik

Ak si chcete kúpiť konzolu, objednajte si ju čo najskôr.

Firmy Sony a Microsoft ešte stále trpia nedostatkom čipov na trhu a často za ne platia horibilné sumy, aby nemuseli zastaviť svoje výrobné linky. Obe firmy k tejto situácii pristupujú inak – Sony netlačí na predaje a nevydáva hry, Microsoft prešiel na predplatné a hranie na PC a v Cloude.

Toshiba je jedným z najväčších výrobcov meničov napätia, ktoré sú potrebné v každom elektrickom zariadení. Podľa Toshiby, nedostatok čipov bude kritický až do Septembra roku 2022. Pre niektorých zákazníkov Toshiba nedodá potrebné množstvo komponentov až do roku 2023.

Toshiba plánuje do Marca 2024 investovať 545 miliónov dolárov na zvýšenie výrobnej kapacity polovodičov. Vybudovať chcú aj novú továreň.

Prečítajte si aj: 
Na Playstation 5 sa načakáte, nedostatok potrvá minimálne do roku 2022

Herné konzoly sú tiež obeťou nedostatku čipov

Výrobcovia majú zákazníkov, ktorých uprednostňujú v dodávkach. Sú to napríklad výrobcovia mobilných telefónov, televízorov a notebookov. Nedostatky čipov preto najviac zasahujú výrobcov automobilov a tiež konzol.

Sony stále predpokladá, že do konca finančného roku dokáže predať 14,8 milióna konzol PlayStation 5. Či to do konca Marca stihnú je otázne, lebo posledné dva štvrťroky vyrobili menej PS5 ako PS4 za rovnaký čas.

Nintendo Switch tiež nestihne pokryť celý dopyt. Aj napriek tomu, prezident Shuntaro Furukawa verí, že za tento finančný rok predajú 25,5 milióna kusov.

Najrýchlejšia a najlacnejšia možnosť, ako si kúpiť PlayStation 5 je kúpiť ho z bazáru. Preplatíte 50, maximálne 100 eur. Slovenské obchody majú PS5 aj skladom, ale stojí 700 – 800 eur. Xbox Series X je u nás kompletne vypredaný.

Skladom majú PS5 aj niektoré české obchody. V Čechách ho kúpite za 18000 Kč až 19400 Kč. Xbox Series X je v Česku tiež kompletne vypredaný.

Sony sa pochválilo predajmi svojich konzol, Playstation 5 je už zisková

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.