Němci nadále bojují za přeprodej her na Steamu

22 júla, 2013 DF

Němci chtějí povolit bazar na Steamu, ale chtějí správnou věc?

Představte si hypotetickou situaci – koupíte si hru na Steamu, dohrajete ji a už se k ní nemíníte vracet. Ale co teď – hru máte dohranou, tak byste ji rádi někomu prodali a získali tak nějaké peníze za její nákup zpět. Naštěstí jsou zde chytří Němci, kteří v současnosti rozjíždějí kauzu za možnost přeprodeje her na Steamu  – tedy jakýsi bazarový prodej digitálního zboží. Nápad, jenž zní skvěle, jelikož přesně takhle jste přeci mohli dříve prodávat „fyzická“ herní média, akorát nyní bude možnost si hry přes Marketplace vyměňovat s miliony dalších hráčů, takže budete mít jistotu, že svou dohranou hru prodáte rychle a bezbolestně. Jenže ne vše je tak růžové, jak se zdá být.

Předně – nebude se to líbit Steamu, což je platforma, jejímž prostřednictvím hry nakupujete a hrajete – a s nimiž máte řádně podepsanou smlouvu o užívání služby (ano, ony EULY, které každý odklikne jsou v podstatě Podmínky služby, byť právo té které konkrétní země je vždy EULE nadřazeno – takže nemůžete být stíháni, ale může vám být odepřen přístup ke službě).

Nebude se to líbit ani vydavateli, jenž má se Steamem uzavřenou právoplatnou smlouvu o přeprodeji her za rozumnou cenu – stanovenou právě vydavatelem. Vydavatel, jenž nebude chtít, aby se jeho hry prodávaly na Steamu bazarově, bude nucen ze služby Steam odejít, či opětovně tlačit na Steam, aby možnost bazaru nezaváděl. Čili opět budou zbytečné tlaky vydavatelů na Steam, jenž v podstatě správně pochopil, že bazarový prodej prostřednictvím digitální distribuce trvale udržitelný není.

Ceny her porostou, aby vydavatelé, kteří z nějakých důvodů na bazarový prodej přistoupili, vykompenzovali ušlý zisk z bazarového prodeje. Tedy i cena bazarových her bude vyšší, jelikož hráč, který zaplatil vyšší cenu Steamu za původní kopii, si bude chtít nahradit svou ztrátu.

Kdo na bazarovém prodeji ve výsledku vydělá? To netušíme, to nám musí říci německé sdružení ochrany spotřebitelů Verbraucherzentrale Bundesverband, jež má celou tuto iniciativu na svědomí. Jeho představitelka Eva Hoffschulte oznámila:  “ Přesné datum soudního procesu zatím není známo, doufejme, že k němu dojde tento rok. Do té doby je nereálné předpokládat, že Valve v tomto ohledu změní svou politiku.” (ergo nepodporu bazarového prodeje).

Inu, je vidět, že už i našim západním sousedům dosti měkne mozek.

Problémem ovšem zůstává, že Němci chtějí změnu prosadit pro celou EU, takže se může stát, že příště až v prohlížeči kliknete na odkaz obchodu Steamu, tak se objeví leda tak bílá stránka.

 

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Súvisiace články