Nereferenčné dizajny GTX 1080 odhalené!

28 mája, 2016 Lukáš Kanik

V novej rade grafických super kariet sa o tradičné slovo hlásia aj ASUS, Gigabyte a EVGA.

Tieto spoločnosti predstavili svoje top modely a ich luxusné dizajny. Asus GTX 1080 dostane nový dizajn chladenia a krásne Aura LED podsvietenie vo všetkých RGB farbách. Firme sa podarilo jadro nataktovať na 1898 MHZ a v OC móde dosiahne až 1936 MHz. To je cca 6,5% rýchlejšie v 3D Mark a 7,4% rýchlejšie v hre Hitman oproti štandardnej referenčnej karte. Navyše ASUS sľubuje, že je o 30% chladnejšia a 3x tichšia, ako referenčná karta.

Gigabyte svoj dizajn pomenoval výstižne: Extreme Gaming. Firma použila svoje štandardné chladenie Windforce, takže vyzerá takmer rovnako ako posledná GTX980. Aj tu však nájdete RGB podsvietenie predného krytu. Zaujímavosťou je tvar lopatiek troch ventilátorov, ktoré majú drážkovanie. Podľa výrobcu to zvyšuje prívod vzduchu o 23%.

Podobne ako ASUS pri svojich starších kartách, aj Gigabite zapne ventilátory len keď teploty prekročia stanovenú hranicu, na karte je tiež svetelný nápis, ktorý upozorní kedy sa ventilátory netočia. Takty jadra Gigabyte na svojich stránkach neuvádza, takže pravdepodobne sú referenčné s možnosťou OC. Doporučujem navštíviť ich stránky, o chladení je tam zaujímavé čítanie.

EVGA má v ponuke hneď niekoľko verzií GTX 1080 a okrem štandardnej s parametrami referenčnej karty má už v ponuke aj SuperClocked Gaming verziu s pretaktovaným jadrom. Takty sa dostali na hodnotu 1708MHz a v OC móde ponúkne 1847MHz. Cena tejto karty je 679 dolárov, tej štandardnej 619 dolárov.

Nové chladenie karty ACX 3 sa tiež aktivuje až po prekročení nastavenej teploty. Výrobca použil nový typ ložísk, ktoré vydržia o 400% viac ako štandardné ventilátory. Karta má byť o 10% chladnejšia a o 13% tichšia v plnej prevádzke, ako pri staršom chladení ACX 2. Nechýba LED podsvietenie.

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.