Activision Blizzard

Nintendo, Activision, EA aj Epic Games zastavujú predaje v Rusku

7 marca, 2022 Lukáš Kanik

Niektorí tak urobili dobrovoľne, iní nasilu.

Platobné karty Visa, MasterCard, American Express a platobný systém Swift už v Rusku nefungujú. Znamená to, že Rusi nemôžu platiť kartou/mobilom, vyberať z bankomatov, alebo nakupovať online. To sa, samozrejme, dotklo aj herných spoločností.

Platby v niektorých online shopoch herných firiem tak automaticky prestali fungovať. Informovala o tom napríklad spoločnosť Nintendo, ktorá kvôli tomu musela pozastaviť Nintendo eShop.

Na rozdiel od Nintenda, niektoré firmy priamo vyjadrili podporu Ukrajine. Napríklad spoločnosť Activision Blizzard oznámila, že zastavuje predaje svojich produktov v Rusku. Zároveň spustila zbierku, cez ktorú Activision doloží dvojnásobok peňazí k tomu, čo vyzbierajú samotní zamestnanci. Zatiaľ vyzbierali 300-tisíc dolárov, ktoré poputujú na Ukrajinu.

EA ukázalo podporu aj tým, že z hier FIFA a NHL stiahla všetky ruské tímy. Firma tiež oznámila, že zastavila predaje všetkých svojich hier, DLC a mikrotransakcií v Rusku aj Bielorusku. Tiež stiahne svoje hry z ruských verzií PS Store a Xbox Store. Rovnako aj Epic Games zastavuje všetky transakcie z Ruska vo svojich produktoch.

Čo tým chcú firmy dokázať?

Mnoho ľudí sa pýta, ako chcú firmy pomôcť Ukrajine tým, že stiahnu z predaja v Rusku svoje hry. Firmy predsa prichádzajú o časť ziskov.

Cieľom uvalenia akýchkoľvek sankcií na obyčajných ľudí je zvýšiť u nich povedomie o vojne. Väčšina Rusov totiž dodnes nevie, že Rusko napadlo Ukrajinu vojenským útokom, keďže sú informovaní najmä zo štátom riadených médií a propagandy.

Vďaka sankciám sa Rusi začnú pýtať, prečo stratili prístup k svetovým produktom a prečo je Ruská Federácia sankcionovaná svetovými vládami a spoločnosťami. Ultimátnym cieľom je prebudiť obyvateľstvo, ktoré môže v Rusku kolektívne dosiahnuť zastavenie režimu V. Putina.

Ukrajina oficiálne požiadala Xbox a PlayStation o zablokovanie účtov Ruska a Bieloruska

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Súvisiace články