Posledná epizóda

CH Podcast #49 - Hrali sme Resident Evil 4, Diablo 4, ChatGPT a budúcnosť NPC postáv

25. Marec 2023

V najnovšej epizóde nášho ⁠CentrumHer ⁠Podcastu nám Lukáš podrobne opísal svoje pocity z hrania novinky Resident Evil 4. A taktiež sa dozviete, koľko musel čakať v rade na nové Diablo 4. Ale aj to, čo naň hovorí, pochopiteľne.

Ďalej sme sa rozprávali o ChatGPT a budúcnosti NPC postáv, ktoré by vďaka nemu nemuseli byť len polomŕtvou kulisou herného sveta. A predostreli sme aj pár pomerne zaujímavých konceptov, ako by vývojári mohli túto AI zaviesť do hier.

Na koniec sme si vyhodnotili náš veľký prieskum, ktorý sme v posledných pár dňoch robili medzi vami, našimi poslucháčmi a čitateľmi.

Nvidia oznámila grafickú kartu RTX 3050, cenu aj dátum vydania

Najlacnejšia RTX karta doteraz.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

04. Január 2022

Nvidia-GeForce-RTX-3050-Cena

Dnes začína CES 2022 - najväčšia technologická výstava v roku. Aj tento krát sa môžeme tešiť na množstvo tlačových konferencií s oznámeniami nových produktov a na CES nechýbala ani Nvidia.

Výrobca grafických kariet dnes predstavil novú kartu Nvidia GeForce RTX 3050. Nový krát budgetových grafických kariet si vás získa najmä cenou, pretože ide o najlacnejšiu grafickú kartu s podporou RTX a DLSS.

Cena karty GeForce RTX 3050 je ešte nižšia, ako RTX 3060

Spoločnosť oznámila, že Nvidia GeForce RTX 3050 sa začne predávať za cenu 249 dolárov (cena bez dane), čo je o 80 dolárov menej, za koľko prišla do predaja prvý krát karta RTX 3060.

V našich končinách by mala byť odporúčaná cena na úrovni okolo 300 eur. Česká Nvidia potvrdila cenu 7199 Kč, čo je 290 eur. Notebooky s grafickou kartou RTX 3050 sa budú predávať už za 799 eur.

Hranie v 1080p na 60FPS s RayTracingom

Karta podľa Nvidie zvládne hranie na najvyšších nastaveniach pri 60fps a rozlíšení Full HD (1080p). Ponúkne 8GB GDDR6 pamäte a podporovať bude DLSS upscaling ale aj RayTracing efekty. Karta je efektívne 2x výkonnejšia ako GTX 1650 a 3-4x výkonnejšia ako GTX 1050 Ti.

Nvidia týmto mieri na zákazníkov, ktorí ešte stále majú karty GTX (bez Tensor jadier, bez RTX). Tých je vraj okolo 75% a vďaka karte RTX 3050 by mohli prejsť na novú generáciu naozaj lacno.

Nvidia neuvedie do predaja GeForce RTX 3050 Founders Edition, rovnako ako ju neuviedla pri RTX 3060. K dispozícii tak budú len karty známych výrobcov ako Gigabyte, Asus, MSI a ďalších.

Kedy príde RTX 3050 do predaja?

Nvidia uvedie kartu GeForce RTX 3050 do predaja už 27.1.2021. Dostupnosť v našich obchodoch, ako aj lokálna cena zatiaľ nie je známa.

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Nvidia oznamuje DLSS 3, evolúciu upscalingu hier

Nvidia oznamuje DLSS 3, evolúciu upscalingu hier

Sľubuje ďalšie navyšovanie výkonu v hrách.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Microsoft Flight Simulator dostane podporu DLSS 3

Microsoft Flight Simulator dostane podporu DLSS 3

Výkon zdvihne až dvojnásobne.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom 20-ročná hra Elder Scrolls 3: Morrowind vyzerá vďaka Nvidia RTX Remix ako remaster

20-ročná hra Elder Scrolls 3: Morrowind vyzerá vďaka Nvidia RTX Remix ako remaster

Staručkým hrám svitá na lepšie časy.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Nvidia RTX 30 - Cena, Dátum vydania, Špecifikácie, Výkon

Nvidia RTX 30 - Cena, Dátum vydania, Špecifikácie, Výkon

Všetko, čo vieme o nových grafických kartách Nvidia GeForce RTX 30