Ohlédnutí za FOR GAMES 2014

6 októbra, 2014 Laďka Jonášová

Jak se povedl herní veletrh FOR GAMES a Mistrovství České republiky v hrách, které bylo jeho součástí. Přečtěte si spíše kritické hodnocení a zjistěte si výsledky.

Během posledního víkendu od 2.10. do 5.10. proběhla velká herní událost na české scéně. V pražských Letňanech se tak udála velká akce, která pro hráče, fanoušky i novináře znamenala, že se od malých LAN akcí, dostali na něco většího. FOR GAMES společně s MČR, znělo jako něco megálního, bestiálního, něco co vyrazí dech. Na akci jsem se proto velmi těšila. Report je však bez mých fotek, protože nějaký pitomec mi schoval fotoaparát doma (samozřejmě, že já).

Původně jsem chtěla jet na akci až v pátek, ale nakonec se kvůli práci moje účast posunula o jeden den. Udělala jsem tak dobře, protože v pátek byl můj bad day a dostala jsem výpověď, takto jsem se stihla zkoncentrovat a jet na akci v lepší náladě. Přesto moji náladu nic extra nezměnilo. FOR GAMES se pro mě ukázala jako akce, o které se moc mluví, ale dojem je nakonec jiný.

Když vezmu kolik superlativů jsem použila při představení MČR v předchozích článcích, tak se až stydím. Celkové MČR a vše kolem něj, dá se říci bylo v relativní pohodě. Najde se několik drobných maličkostí, které ho sráží na kolena, ale není to nic, co by se nedalo změnit. Jeden z těch faktů, je že zápasy začínaly moc brzy. Zvlášť v pátek a sobotu, kdy pořád mnozí pracují/chodí do školy, je prostě nemožné, aby se utrhli a šli v 10 hodin na zápasy MČR. Kdyby tyto zápasy začali o pár hodin později, rozhodně by to přitáhlo mnohem více zájemců o akci. Plno potencionálních fanoušků si tak svou návštěvu muselo rozmyslet, i přesto, že by akci chtěli vidět. Faktem bylo, že se nedali stihnout ani streamy pokud jste byl v práci nebo ve škole. Druhým záporem bylo, že akci moderovali a komentovali lidé, které se mi prostě na podobnou akci nehodí. Samozřejmě našlo se několik komentátorů (hoši, co měli na svědomí CS:GO a LoL), co se snažili. Pokoušeli se udělat atmosféru hodnou MČR, ale totální ignor od lidí, prostě taky velmi nepomohl. Přišlo mi, že tito lidi spíše šli na jiné části výstavy a MČR nebylo jejich hlavní prioritou. Je jasné, že tak tyto lidi nelze povzbudit k větší aktivitě než je tleskání. Také zmenšený prostor pod pódiem, kde se turnaje konaly, nemohl přispět. Ne všem se chtělo stát několik hodin u sledování her a tak odešli, a ti co si vybojovali svou židli se jí nechtěli vzdávat. Zvlášť pokud opravdu byli fanoušci dané hry či daného týmu.

mcr2k14-1 (1)

Samotné FOR GAMES beru jako propadák. Celková organizace akce byla v pořádku. Byli zde lidé koho se zeptat, když nevíte kudy se někam dostat. Stánky též byly super rozmíštěnné. Kladně hodnotím fakt, že zde byli vystavovatelé které jsem se zde chtěla mít. Říkala jsem si před akcí, že by bylo fajn, kdyby na podobné akci byli – a oni tam skutečně byli. Na stánek Pevnosti nebo Arcade Hry jsem prostě čekala. Samozřejmě jsem čekala i jiné stánky. Potkala jsem zde kolegy z Levelu nebo Score, také své předměty tu vystavoval Dell, Gigabyte, Alienware a nebo Logitech. Samozřejmě nebyl problém vyzkoušet dané počítače, konzole, herní vybavení. Nebyl problém u toho vyzkoušet relativně čerstvě vydané hry jako Shadow of Mordor, FIFA 15 nebo NHL 15. Také nebyl nejmenší problém najít stánek s hrami a něco si pořídit do své herní sbírky, nebylo od věci nakoupit si trička a mikiny s herní tématikou a nebo vyzkoušet herní sestavy vítězů z MČR. Ovšem mě zamrzelo několik faktů. V celkovém počtu stánků jich tu prostě přesto bylo málo. Čekala jsem větší variabilitu. Čekala jsem, že skutečně nebude problém si vyzkoušet téměř vše. Mnoho lidem zde chybělo Sony, mě naopak možná nějaký českých vývojář. Skutečně lze Wargaming brát jako prezentátora kvalitních her? Skutečně zde na české nebo slovenské scéně není někdo jiný, kdo by nabídl, odprezentoval jiné super tituly? Co takhle Warhorse studio Daniela Vávry, že by ukázal jak to vypadá s vývojem? Nebo lidé z SCS a jejich novinka American Truck Simulator?

V cizině neexistuje, aby se toho vystavovalo tak málo. Nebylo zde prezentováno nic velkého a když nepočítám vyzkoušení Oculus Rift, asi bych se ukousala nudou. Je jedno jestli je to v cizině výstava, LAN párty, nějaký turnaj a nebo dokonce Mistrovství. Téměř vždy se dá najít mnohem více. Nadšení lidé, kteří jdou domu s novými konzolemi, oblečením nebo hrami. Tady mě to akorát odradilo od příští návštěvy něčeho velkého, co je v ČR. Chybějící Sony byl jen začátek. Zajímalo by mne, zda je to jenom tím, že naše komunita je tak přehlížená a nebo za to můžou organizátoři(pokud to z nich někdo bude číst, ať mi klidně odpoví do PM, aby nemusel zde veřejně psát do komentářů).

mcr2k14-2

Chtěla jsem na FOR GAMES jít i v neděli a zároveň vidět finále Heathstone a StarCraft, ale špatný pocit ze soboty mi zabránil, abych v Praze zůstala o den déle. Celkově za to možná mohla i komunita, která byla v tomto zformovaná akorát z malých dětí, které se účastnili předraženého 4Fans, který se konal zároveň s výstavou. Ten nabízel setkání s českými, slovenskými a zahraničními Youtubery (ne PewDiePie zde nebyl :D). Přišlo mi jako, kdyby organizátoři nehleděli na to, co se u nás hraje, kdo je u nás populární, ale udělali výstavu jen takovou, jen aby zaplácli areál haly a někdo tam byl. Co naplat, zda je kvalitní, zábavný a nebo je o něj zájem. Tímto se omlouvám vystavovatelům. Váš přístup byl v pohodě, některé stánky byly luxusní, některé sice méně, ale vynahradil do přístup lidí v něm. Nehněvám se na vás, vy za nic nemůže. Jen mě zaráží, že na největší akci v ČR je toho “jen” tak málo.

Samozřejmě, abych nebyla jen negativní bylo toho mnoho pozitivního na celé akci. Ať už to byl kvalitní sobotní oběd + sleva díky akreditaci (miluju svíčkovou prostě). Dále nejde popřít snahu lidí – komentátorů, moderátorů, hostesek, cosplayů. Ti všichni akci dělali mnohem lepší. Zároveň hodnotím kvalitu turnajů MČR. Kdy celá ta organizace kolem nich byla velmi kvalitní. Předzápasové studio, komentované streamy, pozápasový rozhovor + rozbor. Jako u jiných sportů v TV. Skvělá byla i bohatá tombola a jiné soutěže (Red Bull ultimátní hráč, turnaj v Trackmanii, LoL a nebo CSGO). Také některé stánky skutečně dokázali překvapit, zabavit a nabídnou něco extra. Třeba takové hry od Nintenda, vždy jsem ráda, že na ně není zapomínáno, i když je u nás hraje minimum hráčů. Bylo zde prostě mnoho super lidí, ale v celkovém počtu vystavovatelů lidé odcházeli prostě zklamaní. Nebyl tak zájem, jít na všechny dny. I přesto, že jsem si původně plánovala delší návštěvu.

mcr2k14-6VÝSLEDKY MČR:

CS:GOHearthStoneLoLStarCraft II
  1. místo
nEophyteeEriness. StyxoneXtatusDK.TomikuS
  1. místo
Cyborg FactoryeSuba SilhaneSubaeSuba.uniQFazer

Jsem ráda, že vyhráli všichni moji favorité. Jsem možná o to více ráda, že nevyhrál ani jeden zástupce týmu eSuba a konečně po několika letech se naše scéna trochu více vyrovnala. Finále v LoL mezi eXtatusem a eSubou byla prostě zábava. Taktéž CSGO nezklamalo, ale nEophyte ukázali nasbírané zkušenosti.

Styxon a TomikuS ukázali, že jim to v letošní sezoně klape, a že jejich předchozí úspěchy nebyly o náhodě. Musím ještě poznamenat, že se vlastně jednalo o první HearthStone MČR, a že celkově organizace kolem něj byla novinka. Uměla bych si na pozici komentátorů i moderátorů představit jiné lidi, tento názor nesdílím jako jediná. Ještě před začátkem MČR se totiž na obsazení komentátorů a moderátorů strhla kritika. Možná, že do příštího ročníku se to změní, protože komentátoři, co neumí udělat show, vyburcovat lidi a jasně popsat dění, tak se na MČR nehodí (takové lidi tady na české scéně máme, netuším proč nebyli pozváni).

Jsem ráda, že bylo na co koukat. Skutečně některé hry, byly opravdu velmi zajímavé a několikrát jsem si musela sprostě ulevit, protože jsem nevěřila vlastním očím. Je škoda, že se organizátorům nepovedlo celou akci okolo MČR nějakým způsobem protáhnout, protože ve své podstatě, jakmile skončily zápasy, tak se nic nedělo. Možná by se hodilo nějaké širší zapojení profi hráčů do nějakého dění po hrách. Samozřejmě nechci tady shazovat následující program. Re-Play fan day a nebo tajný match právě dokázal přilákat dost lidí. Chtělo by to však nabídnout ještě nějakou jinou show, pro ty kteří jsou na akci jen kvůli MČR, hráčům a profi týmům.

SHRNUTÍ:

Celý veletrh byl relativně malý. Počet vystavovatelů neodpovídal tomu, jak velké jméno tato akce měla. Možná by přispělo přizvat známější a větší jména herní scény. Kdyby na celé akci nebylo legendární MČR, tak by celé For Games za nic nestálo. Beze srandy. Díky snaze playzone týmu a všech těch lidiček kolem Mistrovství, to mělo cenu.

Přístup vystavovatelů, hráčů, cosplayů, hostesek nebo moderátorů nebyl špatný. Všichni se činili a byla na každém cítit snaha. Myslím si, však, že organizátoři mají, co zlepšit do příštího roku. Doufám, že si alespoň některé kritické články, zprávy a jinou zpětnou vazbu přečtou a pokusí se něco změnit. Chtělo by to akci trochu udělat světovějšího rázu, ale zároveň jí upravit podle české scény. Podle toho, co u nás máme rádi, co se u nás prodává, kdo u nás frčí a zároveň třeba přizvat česká herní studia – kde jinde by se měli prezentovat, než na českém veletrhu.

Hodnocení akce je jednom negativní? Ne není, přesto, že z akce jsem mírně zklamaná nejsem jenom negativní. Jsem ráda, za jakoukoliv snahu české komunity. Jsem ráda, že jsem byla svědkem luxusních profi zápasů a že titul MČR připadl těm, kteří byli lepší. Jsem ráda, že jsem mohla vyzkoušet několik desítek nových vymožeností – Oculus Rift, herní periferie, počítač mistra ČR, ultrabooky nebo notebooky dražších značek. Byla bych však ráda, aby organizátoři sledovali herní magazíny, diskuze a ankety, aby skutečně zjistili, to co hráči u nás chtějí. Je jasné, že celý veletrh někdo sponzoroval a že mu dáte logicky přednost, ale skutečně chcete takto hráče odradit od návštěvy? Dáte přednost, aby hráči radši jeli do Německa, Polska nebo kamkoliv jinam, aby skutečně prožili výstavu, kde není nikdo protlačovaný jen kvůli tomu, že veletrh sponzoruje?

Na příští FOR GAMES mě opět uvidíte a budu očekávat změny k lepšímu.

mcr2k14-5 (1)Za fotografie děkujeme Playzone týmu.

 

Laďka Jonášová
Sleduj mě