Ohlédnutí za šesti měsíci roku 2014

30 júna, 2014 Laďka Jonášová

Půl roku je za námi a stalo se toho mnoho zajímavého. Kromě desítek vydaných her, se toho přihodilo dost i v naší redakci. Čtěte dále a připomeňte si prvních šest měsíců roku 2014.

LEDEN (Január):

Začátek roku nepřinesl mnoho zajímavého, jak to tak bývá. Skutečně nelze hovořit ani o úrodném měsíci na informace nebo vydané hry. Hned ze začátku roku se na stránkách ukázalo několik změn, které hlavně vylepšily vzhled centrumher.eu

Tento měsíc nezačal moc vesele a to pro servery EA, které byly napadeny hackery(celá zpráva). Jak se ukázalo hackeři napadli i Steam, který byl na několik hodin přetížený a nebyl schopen zpracovat požadavky běžných uživatelů. Ani oficiální účty XBOX na Twitteru a Instagramu nezůstaly bez újmy(kompletní informace).

Michal se rozhodl, že bude pokračovat v deníku z oblíbeného DayZ, který začal psát již koncem prosince minulého roku (poslední vydaná epizoda). Celý seriál byl nebo stále je velice oblíbený.

Plánovaný Kindgdom Come: Deliverance od studia Daniela Vávry se přidal na kickstarter. Zájemci a hráči tak přispěli přes jeden milion liber, které byly potřeba k dokončení vývoje celé hry.

Vyšel slibovaný Tomb Raider pro XBOX ONE a Playstation 4, kde dosáhla podobných úspěchů jako na počítačích nebo starších konzolích. Koncem měsíce taky vyšel nový Assassin’s Creed: Liberation který už nebyl tak kvalitní, jako jeho kolegové ze série.

Byl zveřejněný seznam nejprodávanějších her na Steamu. Naprosto nejvíce prodávaným je DayZ, následovaný Rust a Starbound. Desítku uzavírá Next Car Game.

Za celý leden bylo více prodaných nových PS 4 konzolí. Údajně to bylo dvakrát více jako XBOX One.

Na přelomu ledna a února proběhl PragoFFest 2014, který byl rájem pro milovníky fantazie, jak v hrách deskových, tak i počítačových nebo konzolových.

Další zajímavé hry, které vyšly: Loadout(PC), Metal Gear Rising: Revengeance(pro PC, na konzole vyšlo až v únoru), GTA: San Andreas (WP)

tomb-raider-ascension_02 Assassins-Creed-3-Liberation-050520121loadout

ÚNOR (Február):

Nejočekávánější hrou února se stala Thief(recenze), který pořád bojoval o popularitu s Watch Dogs(který vyšel až za dva měsíce). Hra se pod náporem informací o hře od Ubisoftu nedočkala nějakého pořádného mediálního honu. I přesto byla hráči přijata téměř kladně.

Během února se stal realitou simulátor vysokozdvižného vozíku.

Dean Hall opustil Bohemia Interactive. Jeden ze zakladatelů DayZ se rozhodl, že ukončí působení v českém studiu. Chtěl se vrátit domů na Nový Zéland, kde chtěl rozběhnout svou firmu.

Diablo III podle zdrojů prodalo přes 15 milionů kusů.

Rust prodal přes 750 000 kopií.

Koncem měsíce začalo beta testování The Elder Scrolls Online, který byl volně přístupný hráčům (kteří si sehnali kód).

Další zajímavé hry, které vyšly: Nascar 14 (PC, PS 3, XBOX 360), Outlast (PS 4), Rayman Legends (PS 4, XBOX One), Castlevania: Lords of Shadow ( PC, PS 3, XBOX 360)

Thief-GameraymanFinalFantasy

BŘEZEN (Marec):

Microsoft vydal dálkové ovládání k XBOX One. Už tak není třeba ovládat konzoli složitě hlasově nebo přes gamepad.

Za březen se toho moc nestalo a za zmínku stojí akorát vydání South Park: The Stick of Truth, které bylo u hráčů celkem žádané zboží. Tedy hlavně u fanoušků populárního animovaného seriálu.

Během tohoto měsíce proběhlo několik drobných událostí, nejvíce sledovanou bylo, pravděpodobně, vyhlášení 10. ročníku British Academy Video Awards, na kterých byly vyhlášeny nejlepší hry v různých žánrech. Za zmínku stojí výhra FIFA 14 ve sportovních hrách nebo The Last of Us za nejlepší herní příběh.

Proběhlo ještě několik herních konferencí, například v Birmighamu nebo San Franciscu. Nestalo se na nich však nic přelomového.

Další zajímavé hry, které vyšly: F1 2013(Mac), Dark Souls II (PS 3, XBOX 360)

f1Dark Souls 2 screenshot_08SOUTHP~4

DUBEN (Apríl):

Začátkem měsíce bylo oznámeno, že vyjde DLC Karts pro Armu 3. Plno hráčů celou informaci bralo s úsměvem, protože si myslelo, že se jedná o aprílový vtípek. Ovšem Bohemia Interactive překvapila, když skutečně datadisk motokár vydalo a následně oznámilo, že všechny vydělané peníze z prodeje tohoto DLC věnuje na charitu. Za dva měsíce nakonec vydělala jeden milion korun, který poslala na konto Českého červeného kříže a vývojáři tak získali obdiv.

Dalším překvapením byl Goat simulator(recenze). Jednoduchý simulátor kozy udělal díru do světa. Hra není dokonalá, ať už graficky nebo nějak jinak, ale co hru povznáší je její vtipnost a vlastně jakási revolta proti ostatním moderním hrám, které nejdou vytvořit bez milionů na kontě. Ve hře je plno bugů a vaše koza občas dělá strašné vylomeniny, přesto několika desítkám hráčům udělala den krásnější. Goat Simulator se stal jakýmsi úkazem toho, že lze udělat všechno. Nejvíce Goat Simulator proslavilo legendární video PewDiePieho, který se opravdu při natáčení tohoto Let’s playeru vyřádil (více ve videu).

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=4MGAWx1nm48[/youtube]

Amazon odhalil konzoly, která bude zároveň set-top boxem. Jmenuje se Fire TV.

Zakladatel Infinity Ward otevřel nové studio Nuclear Division. Vince Zampella se spojil s Larrym Paceom a oba se tak zaměří na mobilní trh.

Naughty Boy opustil Michael Knowland, vedoucí grafik pro hru Last of Us. Důvod nebyl známý, ale je jasné, že se v tomto studiu děje něco zlého, protože jej už opustili takové tváře jako autor Uncharted, Amy Henning, nebo ředitel Uncharted 4, Justin Richmond.

Vyšel očekáváný multiplayer k sérii The Elder Scrolls(recenze). Tzv. The Elder Scrolls Online se stal pro mnoho hráčů splněný sen, pro mnoho hra však je průměrná a nezaslouží si zdaleka cenu, za jakou jde hru sehnat.

Na stránce se objevilo několik novinek. Upravili jsme hodnocení recenzí, velkou změnou je prohlížení obrázků, taky lze vidět poslední recenze v bočním menu. Kromě toho bylo opraveno několik chybek v jazyce a písmo na hlavní stránce.

Další zajímavé hry, které vyšly: 2014 FIFA World Cup Brazil (PS 3, XBOX 360), The Amazing Spider-man 2 (PC, XBOX 360, PS 3, PS 4, WiiU), LEGO: The Hobbit (PC, PS 3, PS 4, XBOX One, XBOX 360)

arma3_dlc_karts_screenshot_03goat7lego-hobbit

KVĚTEN (Máj):

Vyšla hra Watch Dogs, která způsobila plno kontroverzních situací. Tato hra vyšla v mnohem horší kvalitě než byla prezentovaná v trailerech. Plno hráčů tak do dnes má menší zlost na celý Ubisoft, který pod sebou má už mnoho kvalitních her. Nic to nemění na tom, že tato hra se stala nejrychleji prodávanou značkou. Taktéž se vždy na internetu zvrhla velká diskuzní válka milovníků a haterů. Díky tomu, že hra nevyšla v kvalitě, jak byla očekávána, plno hráčů srovnávalo hru s jinými staršími tituly. Oblíbené bylo srovnání s GTA:IV, našli se však fanatici, kteří hru srovnávali ještě se staršími tituly. Například první Mafia (více ve videu).

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=S5t0_WVinF8[/youtube]

Zlevnily konzole XBOX One na cenu Playstation 4. Pravděpodobně, prodeje konkurence udělaly své.

The Incredible Adventures of Van Helsing II dostal nový update. Ten přidal do hry několik novinek, které rozhodně potěšily hráče.

Bohemia Interactive oslavila 15 let a při té příležitosti zlevnila všechny hry. Arma, DayZ a jiné hry od tohoto studia tak byly k dostání za pakatel.

Výhra na DOTA 2 šampionátu překonala 4 000 000 dolarů. Vítězové tak mají rok od roku větší a větší odměnu za výhru na tomto turnaji.

Spustili jsme dotazníky, kde jsme se vás, návštěvníků, ptali, jak jste spokojení s naší stránkou. Zda vám vyhovuje design, ale taky jaké články vás nejvíce zajímají nebo jaké soutěže byste chtěli (výsledky hlasování).

Za celý měsíc však nevyšlo nic extra, protože Watch Dogs slízl smetanu. Zapomnělo se tak na Wolfenstein: The New Order nebo The Walking Dead: Season Two – Episode 3.

Další zajímavé hry, které vyšly: Borderlands (PS Vita), MLB 14: The Show (PS 4), The Witcher 2 (Linux), Transistor (PC, PS 4), Tropico 5 (PC)

Watch_Dogs_Mod_04Wolfenstein-New-Order-1Tropico5-PreAlphaShot-10

ČERVEN (Jún):

Červen byl pravěpodobně nejvíce nejzajímavějším měsícem na celkové dění. Bylo vydáno několik desítek her. Jmenovitě například Grid Autosport, Enemy Font, Civilization V, MotoGP 14, EA Sports UFC, Transformers: Rise of the Dark Spark nebo Sniper Elite III. Každá z dostupných platforem může být hrdá, protože na každou vyšly minimálně tři kusy.

Proběhl masivní výprodej her na Originu. Bylo tak možno sehnat populární Battlefield, ale i jiné hry téměř za hubičku.

Proběhla výstava E3, o které jsme vás pravidelně informovali. Díky tomu jste měli šanci se dozvědět o novinkách v herním průmyslu, kterých bylo opravdu požehnaně. Namátkou Zaklínač 3, Uncharted 4, The Crew, Doom, Far Cry 4 nebo Dead Island 2. Díky pravidelným novinkám jste dostávali nálož trailerů, screenů, gameplayů nebo artworků z různých her. Ovšem nejočekávanější, nejčtenější a taky nejvíce povzbudivá byla zpráva o vydání GTA: V pro PC, XBOX ONE a Playstation 4. Hra byla naplánovaná na podzim tohoto roku a přiznejme si, že tato novinka mnoha hráčům vykouzlila úsměv na tváři.

Proběhly letní slevy na Steamu, kde si mnoho hráčů našlo, to co jim chybělo v herní sbírce za přívětivou cenu.

Vyšlo najevo, že Ubisoft úmyslně vyslal do světa Watch Dogs v horší kvalitě. Tvrdili, že by plná neořezaná verze nešla rozchodit na zařízeních a chtěli se tak vyhnout problémům, které by hráči jinak měli. Na tento fakt přišli modeři, kteří následně zveřejnili i screenshoty toho, jak hra vypadá s mnohem lepší grafikou.

Byl představen Playstation 4 v bílé barvě. Celá konzole působí elegantně, jen to nebude pro hráče, kteří u her jí, pijou a tráví u ní celý den.

Byla oznámená nová grafická inovace od Nvidia. Jmenuje se HairWorks a pomůže zdokonalit vzhled postav a zvířat. Každý chlup či vlas má realističtější pohyb (více ve videu).

[youtube]Ihttps://www.youtube.com/watch?v=VFWr44ZIEZc[/youtube]

Byl oznámen nový SteamBoy. Tedy přenosné zařízení, které bude umožňovat rozchodit hry ze Steamu (celý článek).

Z Gametrailers byly propuštěny dvě třetiny zaměstnanců. Stalo se tak hned poté, co tento magazín odkoupila společnost Defy Media.

Od 19. června máme svou Steam skupinu, na které bychom rádi spojili naše čtenáře a někdy v budoucnu tak umožnili například společné turnaje, případně probrali v diskuzích, to co jinde je nevhodné řešit. Za necelé dva týdny se do skupiny přihlásilo kolem 90 fanoušků. Během této doby jsem se taky přidala do týmu redakce těchto skvělých stránek(rozhovor s mojí osobou).

O několik dní později jsme spustili Crowdfunding na mobilní verzi webu. Uživatelé tak měli možnost díky nákupu bodů k účtu přispět několika Eury na konto, z kterého vývoj bude placen. Celá akce byla zasponzorována během krásných pěti dní. To jen díky vám, čtenářům, za to jsme vám nesmírně vděční. Není ani tajemstvím, že každý kdo přispěl, byl zařazený do soutěže o hru Blockstorm(dojmy z early access).

Vývojáři Witchera přiznali, že během června se někdo naboural k jejich dokumentům. Na světlo se tak dostalo plno detailů o hře, včetně herní mapy. Problém byl však v tom, že si tak nenechavci mohli dočíst mnoho spoilerů daleko před vydáním hry. V dokumentech prý byly i informace o vydání čtvrtého pokračování hry.

Po aprílových bláznivinách bylo oznámeno, že vyjdou dva simulátory. První je simulátor krávy, druhá maličkost je simulátor kamene. Nyní lze očekávat, že bude vycházet absolutně všechno.

Hráči se začali těšit na další postapokalyptickou pařbu a to v podobě Areal, která měla být od tvůrců S.T.A.L.K.E.R. a Metro: Last Light. Nakonec vyplulo najevo, že vývojáři z West Games, jsou jen podvodníci a že požadovaná částka(50 000 dolarů), kterou chtěli od komunity na kickstarteru je tak pochybně malá, že tato hra postupně ztratila všechen zájem společnosti.

Další zajímavé hry, které vyšly: Plants vs. Zombies: Garden Warfare (PC),  Another World (PS 3, PS 4, PS Vita, XBOX One), Murdered: Soul Suspect (PC, PS 3, PS 4, XBOX 360, XBOX One)

Murdered_Soul_Suspect_Screenshot_01GRID_autosport_11Sniper-Elite-3


Top články prvního pololetí:

Watch Dogs – recenzia

POTVRDENÉ! GTA V na PC vyjde túto jeseň!

Goat Simulator – recenzia

Vyjádření na závěr: Během prvního půlroku jsme přidali několik stovek článků, které obsahovaly plno herních informací. Nejvíce se tu ukázalo herních trailerů a screenshotů, které jsem v článku nepoznamenala. Důvod je zřejmý, je jich prostě tolik, že je nejde vyjmenovat všechny.

Doufám, že budete nadále věrni centrumher.eu a že nám pomůžete k tomu, aby stránka byla ještě dokonalejší. Jen díky vám máme motivaci v tom dále pokračovat!

 

Laďka Jonášová
Sleduj mě