Omno – Recenzia

5 augusta, 2021 Veronika Ďureková

Ďalšia vydarená hra, v ktorej sa presvedčíte, že skutočným cieľom je samotná cesta.

Ak aj vy v čase „herného sucha“ pravidelne kontrolujete ponuky digitálnych obchodov, teraz môžete konečne zbystriť pozornosť. Jonas Manke (Inkyfox Studio), v minulosti sa podieľajúci na veľkých značkách ako State of Decay, prichádza so svojou sólo prvotinou – atmosférickou puzzle adventúrou Omno. Ak ste ochotní nemeckému vývojárovi odpustiť zastaranejší lowpoly vizuál, budete odmenení hĺbavým príbehom so silnou filozofickou myšlienkou.

Zobúdzate sa uprostred bažín, neviete kto ste, ani kam smerujete. V tejto adventúre z tretej osoby ste hodení do deja celkom bez vysvetľovania a iných formalít. Aj keď… pri Omno vlastne o deji ako takom nemôže byť reč. V nemej hre, len s minimom písaného textu vám autor skôr než príbeh ponúka akúsi myšlienku, či posolstvo.

O padlej civilizácii, takzvaných staffbeareroch, sa dozvedáte iba z levitujúcich kameňov rozmiestnených náhodne po jednotlivých lokalitách. Pokiaľ teda nemáte chuť na dôkladné prehľadávanie, unikne vám množstvo fragmentov zaujímavého lore.

Našťastie však tvorcovia mysleli aj na nás, povrchných hráčov a tak vám na pochopenie celého posolstva hry stačí záverečná scéna. Veď napokon, okrem príbehového aspektu vás Omno zabaví aj pomerne vydarenou a rozmanitou hrateľnosťou.

Vaším hlavným cieľom je pozbierať v každej lokalite minimálne 3 energetické orby. Tak aktivujete monolit, vďaka ktorému sa dostanete do novej lokality. Všetky ostatné aktivity v Omno sú celkom na báze dobrovoľnosti. Nenechajte sa oklamať primitívnym dizajnom hry, tvorcovia si pre vás pripravili celú kopu možností ako si predĺžiť čas strávený v Omno.

Okrem bonusových orbov, ku ktorým sa dostanete po zdolaní logických puzzle, nachádzate aj spomínané kamene s fragmentami o stratenej civilizácií. V mýtickom svete samozrejme nesmú chýbať ani živí tvorovia. V cca 3 hodinovom hernom zážitku môžete naraziť až na 41 druhov „zvierat“.

Jednoduchý vizuál tvorcovia vykompenzovali detailným prepracovaním živých tvorov

Vy, ako staffbearer dokážete ťažiť energiu ako z flóry, tak aj z fauny jednotlivých lokalít. Každý živý element v Omno má svoju špecifickú animáciu ťažby energie. Dokonca aj jednoduché lowpoly prostredie vytvorené v unreal engine tak vďaka tomu pôsobí sviežo a živo.

Takto vyťažená energia vám ale okrem rýchlostného boostu pri hrateľnosti nijako nepomôže. Oveľa zaujímavejšie, ale najmä praktickejšie sú skilly získané pri postupe hrou – klasický dash, surfovanie na palici, teleport a vznášanie sa. Tieto špeciálne schopnosti vám do vienka padajú postupne, takže gameplay ani po troch hodinách neupadne do stereotypu.

To už sa pomaly ale isto dostávame k jednej z hlavných náplní hry, a síce, logickým puzzle.  Či už ide o správne zopakovanie vzorca, puzzle kde využívate obratnosť a rýchlosť alebo teleporty, všetky logické úlohy spája jedna charakteristika – nenáročnosť. Pri Omno je z každého aspektu hry cítiť, že tvorcovia pri vývoji zohľadňovali aj mladších hráčov.

Ovládanie je jednoduché a intuitívne, enviromentálne puzzle nenáročné. V kombinácii s farebným, rozprávkovo ladeným prostredím sa jedná o skvelú voľbu pre malých, začínajúcich hráčov. Vizuálne podmanivé lokality ale zaiste učarujú aj nejednému dospelákovi.

Čo sa spomínaného vizuálu týka, hra začína vlažne. Prvá z lokalít je jednoznačne najnevýraznejšia. S menšou dávkou trpezlivosti sa ale skoro dočkáte krásnych scenérií v rozľahlej ľadovej tundre, púštnej krajine, exotickom lese, či ostrovčekoch vznášajúcich sa vo vzduchu.

A ako som už spomínala, je len na vás, či jednotlivé časti len povrchne preletíte, alebo sa do hry poriadne ponoríte a skompletizujete ju na 100%. V druhom prípade si herný čas dokážete natiahnuť aj na 4 hodiny. Pri pomerne sympatickej sume sa tak Omno stáva herným zážitkom, pri ktorom môžete stráviť jeden, či dva príjemné letné večery.

Omno - Recenzia
  • 7/10
    Príbeh - 7/10
  • 7/10
    Hrateľnosť - 7/10
  • 7/10
    Vizuál - 7/10
7/10

Verdikt

V jednoduchosti je krása. Omno svoje nedostatky v jednoduchej grafike kompenzuje hĺbavou myšlienkou, zábavnou hrateľnosťou a svojím rozprávkovým vizuálom.

Sending
User Review
4.67 (3 votes)

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.