Overcooked! All You Can Eat

Overcooked! All You Can Eat – Recenzia

1 decembra, 2020 Denis Slez

Overcooked! All You Can Eat vyšlo na nové konzoly. Poďme sa teda spolu pozrieť na prvý aj druhý diel a zistiť, či nás má nové vydanie čím prekvapiť.

Team17 nám už v minulosti ukázal, že vie vybudovať silnú značku (séria worms). Vybuduje aj ďalšiu? Cieľom hry Overcooked! je uvariť a odovzdať v časovom intervale požadované jedlá. Na prvý pohľad sa to môže zdať ako nuda, no nudiť sa rozhodne nebudete.

Hra začína hneď súbojom s bossom, akurát že ten nemôžete vyhrať. Po porážke vás cibuľový kráľ (áno, naozaj) vezme do minulosti, aby ste sa opäť naučili variť. Po prejdení levelu sa zobrazíte v dodávke na mape a jazdíte vždy do nového levelu, ktorý sa vám po prejdení predchádzajúceho otvorí. Je to taká milá minihra. Dokonca som sa párkrát pristihol pri tom, ako jazdím len sem a tam.

Nemyslite si ale, že samotné varenie je také jednoduché. Ak necháte mäso príliš dlho na panvici, začne horieť. Ani sa nenazdáte a horí celá kuchyňa

Každý nasledujúci level je vždy komplikovanejší na varenie. Zakaždím vám pribudne nejaká nová prekážka. V niektorých leveloch sú to potkany, ktoré vám kradnú jedlo. Inde zasa miznúca zem či vznášajúci sa stôl. Úrovne sú veľmi rôznorodé a nenudia. Čo by som z hry vyňal sú dialógy s cibuľovým kráľom a jeho verným psom Kevinom.

V hre budete variť rôzne jedlá cez polievky, burgre až po fish nad chips. Nemyslite si ale, že samotné varenie je také jednoduché. Ak necháte mäso príliš dlho na panvici, začne horieť. Ani sa nenazdáte a horí celá kuchyňa. Rovnako si musíte dať pozor, či máte umytý riad a podobne.

Logistika a poriadok v kuchyni sú veľmi dôležité. Záverečný súboj s bossom odhalí, či ste sa poriadne naučili variť jedlá v predchádzajúcich leveloch. Čas je váš nepriateľ, na to netreba zabúdať. Vždy sa musíte snažiť dodržiavať čas, ktorý máte pri danom jedle, inak vám hra strhne body. Za body, ktoré získate v každom leveli dostávate hviezdy. Pokiaľ máte málo hviezd, neotvorí sa vám ďalší level.

Túto hru som hral s manželkou, testoval som aj hru štyroch hráčov so známymi. Zábava bola veľká, dokonca po prejdení príbehovej časti sa vám otvorí lokálny multiplayer, kde môžete hrať proti ďalšiemu hráčovi (1v1 / 2v2). Každý ma svoju kuchynskú časť a pretekáte sa, kto uvarí skôr a získa viac bodov. Môžete si aj navzájom škodiť, kradnúť jedla atď. Ideálne je hrať v štyroch hráčoch. Je veľmi obtiažne nájsť „parťákov“ na hranie, ale rovnako vás zabaví aj hra pre dvoch. Neodporúčam hrať sám. Hra sa síce upraví a ovládate dve postavy, ale je to stresujúce a nudné. Po grafickej stránke sa jedná o nenáročný titul, ktorý nikoho neurazí, ale ani neoslní.

Overcooked! 2 – zábavnejší, uletenejší a krajší mladší brat

Nebýva to zvykom, ale druhý diel prekonal ten prvý. Je viac zábavný, viac uletený, menej dialógový (a cibuľový kráľ aspoň nemal ten zvláštny hlas – „u a i o“). Druhý diel je na podobnom základe ako diel prvý, akurát má zopár vylepšení. Napríklad môžete hádzať potraviny (v niektorých leveloch je to dokonca aj nutné).

Špagetovú príšeru nahradil zombie chlieb. Podstata príbehovej časti je rovnaká, otvára sa vám level za levelom a prechádzate ho s čo najlepším skóre. Mapa levelov je krajšia a vylepšená. Vaše vozidlo sa zakaždým zmení podľa potreby. Raz je to lietadlo, inokedy zasa loď atď.

Niektoré levely sa zhruba v polovici úplne zmenia. Napríklad dve minúty letíte v balóne, potom balón spadne a dve minúty varíte na troskách z balóna. Keď ste si už mysleli, že vývojári všetky nápady už použili v prechádzajúcom dieli, tak ste sa mýlili. Levely sú veľmi nápadité, pridali aj veľa nových jedál ako sushi, palacinky,…

Nebýva to zvykom, ale druhý diel prekonal ten prvý. Je viac zábavný, viac uletený a krajší

Dokonca aj multiplayer je prepracovanejší. Dá sa hrať aj online. Bohužiaľ, nenašiel som dostatočný počet hráčov online, tak som zasa musel zvolať pár známych, ale lokálny multiplayer je tu oveľa viac rozsiahlejší a zábavnejší. Ak nemáte chuť na príbehovú časť, môžete si zapnúť len custom level a odreagovať sa.

Grafika je v druhom diele oveľa lepšia, ale stále sa tu nájde priestor na zlepšenie. Platí tu presne to, čo pri predošlom diele –  potrebujete mať minimálne jedného „parťáka“. Ak hráte sám, je to rovnako flustrujúce a nudné. Pri hre dvoch hráčov je to zábava, pri hre štyroch hráčov je to viac než len zábava, je to zážitok.

Rozhodol som sa preto dávať známku v recenzii pre oba diely spoločne. Nutne musím podotknúť, že výsledok je braný len pri hre dva a viac hráčov.

Recenzovaná verzia: Xbox One S

Overcooked! All You Can Eat 40€
 • 6/10
  Grafika - 6/10
 • 9/10
  Hrateľnosť - 9/10
 • 10/10
  Multiplayer - 10/10
 • 7/10
  Príbeh - 7/10
8/10

Verdikt

Je to jedna z najlepších párty hier za posledné roky. Ak ste ale vlk samotár, radšej sa tejto sérií oblúkom vyhnite. Pre tých, ktorí radi hrajú s partnerom a majú ďalších známych, ktorí radi vezmú do rúk gamepad, je to veľmi dobrá voľba. Určite zažijete veľmi veľa hodín zábavy. Ak vlastníte, alebo máte v pláne vlastniť Xbox Series S/X, poprípade PS5, určite si počkajte na najnovšiu edíciu, ktorá bude prispôsobená novej generácii konzol.

Medzi hlavné plusy patrí level dizajn, skvelé nápady vývojárov, veľmi dobrý multiplayer a fakt, že hra vás ani po dlhých hodinách nebude nudiť.

Čo však zráža hru dole je potreba viacerých hráčov a niekedy zbytočné dialógy.

Sending
User Review
0 (0 votes)