Paradise Lost – Recenzia

27 marca, 2021 Veronika Ďureková

Pomôžete Šimonovi nájsť odpovede na najzásadnejšie otázky ohľadne života a smrti?

Téma alternatívnej minulosti s rôznymi scenármi vývoja druhej svetovej vojny nie je vo filmovom a hernom priemysle žiadnym nováčikom. Do týchto vôd sa pri svojej adventúre Paradise Lost vydali aj vývojári z dielne štúdia PolyAmorous.

Hrdina príbehu, dvanásťročný Šimon, žije v postapokalyptickom srdci Európy vypálenom nacistickými atomovými bombami. Akoby toto nebol údel dostatočne krutý sám o sebe, Šimon sa popri všetkom musí vyrovnávať aj so smrťou svojej milovanej matky. Ponechaný napospas osudu sa chlapec rozhodne na vlastnú päsť vypátrať svojho potenciálneho otca v podzemnom komplexe nacistických bunkrov.

Náročná téma straty blízkeho sa rieši iba okrajovo

Už len takýto letmý opis deja by labilnejšiemu jedincovi stačil na základ solídnej depresie. A to som ešte nespomenula, že hra je rozdelená do piatich kapitol nazvaných podľa fáz trúchlenia – Popieranie, Hnev, Vyjednávanie, Depresia a Akceptácia. Ak však očakávate hlboký psychologický rozbor vyrovnávania sa so stratou blízkeho (ako napríklad RiME alebo Hellblade) pravdepodobne ostanete sklamaní.

V Paradise Lost hrá prím práve prevarená tematika nacistov. Na pozadí toho sledujeme najmä v druhej polovici aj osobnejší príbeh okolo Šimona, jeho pôvodu a rodiny. Celá ťarcha náročnej témy smrti blízkeho tak padá len na kratučkú poslednú kapitolu Akceptácie. Čo sa zaujímavosti deja týka, popri podobných indie hrách je Paradise Lost slabým nadpriemerom.

Hlbšie do nacistického bunkru vás ženú skôr zaujímavé a detailne prepracované lokality, než samotný príbeh. Osobne mi dojem kazil najmä neprofesionálny dabing hlavných postáv. Z predošlých skúseností viem, že kvalitný, precítený dabing môže aj priemerný walking simulátor povýšiť na novú úroveň (Everybody’s gone to Rapture).  V tomto prípade to však bolo presne naopak.

Komplexnosť deja mi narúšali aj Šimonove spomienky na minulosť, vždy sprevádzané jasným zábleskom bielej obrazovky. V prípade, že budete ako ja hrať v noci, chvíľu potrvá kým sa vaša vypálená sietnica spamätá z takéhoto flashbangu a tak krátke spomienky na matku ani poriadne nebudete vnímať.

Po nedotiahnutom príbehu sú jednoznačne najvýraznejším aspektom videohry už spomínané zaujímavé a rozmanité lokality podzemného bunkru. Textúry a celkové assety hry vám síce budú silno evokovať predminulé desaťročie. Tvorcovia ale našťastie všetko vykompenzovali naozaj detailne vypracovaným prostredím.

Pre navodenie tej správnej atmosféry samozrejme nesmú chýbať všadeprítomné hákové kríže, neogotické písmo a nemecké orly. S takýmto typickým vybavením tretej Ríše príjemne kontrastujú retrofuturistické steampunk prístroje a kolónie slovanov uctievajúcich prírodné božstvá.

Rozmanité a detailne prepracované prostredia bohužiaľ zatieni nudná hrateľnosť

Developeri charakterizujú Paradise Lost ako first person adventúru. Vzhľadom k naozaj primitívnej hrateľnosti by som ale pri opise použila radšej slovné spojenie walking simulátor. V hre nenarazíte na logické úlohy, nepriateľov, ani akčné sekvencie. Celá podstata hrateľnosti tak spočíva iba v jednoduchom preskúmavaní nacistického komplexu.

Tomu by som, ako zástanca kvalitných walking simulátorov, nemala čo vytknúť, nebyť až ubíjajúco pomalého pohybu hrateľnej postavy. Ten nepríjemne pocítite najmä v priestrannejších lokalitách. Našťastie je Paradise Lost striktne lineárna hra bez backtrackingu, takže sa spomalený hrdina dá prežiť bez výraznejšej ujmy na vašich nervoch.

Koniec koncov, ak by tvorcovia dovolili Šimonovi rýchlejšiu chôdzu, celým bunkrom by ste zrejme preleteli za menej než dve hodiny. A to je aj čas, ktorý som ochotná dobrovoľne tráviť v hre s tak jednotvárnou hrateľnosťou. Hra síce napokon vyústila do zaslúženého filozofického záveru s otázkami na zamyslenie, to ale nič nemení na tom, že sa druhá polovica citeľne vliekla. Inak povedané, jedna návšteva nacistického bunkra mi stačila, dobrovoľne by som sa do Paradise Lost už nevracala.

Paradise Lost - recenzia
  • 7/10
    Príbeh - 7/10
  • 5/10
    Hrateľnosť - 5/10
  • 7/10
    Vizuál - 7/10
6.3/10

Verdikt

Paradise Lost vás miestami uchváti detailne prepracovanými lokalitami, radosť z hry vám ale pokazí nudná a ťažkopádna hrateľnosť.

Sending
Hodnotenie užívateľov
3 (1 hlas)

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Súvisiace články