Crusader Kings 2

Paradox zaviedol predplatné do Crusader Kings II

19 februára, 2021 Lukáš Kanik

Na staršej hre skúšajú experiment s mesačným predplatným za 5 eur.

Vydavateľ Paradox Interactive spustil službu mesačného predplatného do staršej strategickej hry Crusader Kings II, ktorá je free-to-play. Tá má stále na Steame niekoľko tisíc aktívnych hráčov, aj keď vyšla už v roku 2012. Vývojári dodnes do hry priniesli DLC v celkovej hodnote cez 300 eur, prístup k nim však získate už za 5, vďaka Crusader Kings II Expansion Subscription.

Mesačné predplatné na Steame stojí 5 eur, hráči vďaka nemu okamžite dostanú prístup ku všetkým vydaným DLC. V balíčku je 13 veľkých expanzií, 12 balíčkov jednotiek, 14 balíčkov hudby, 10 portrétov, dizajnér vládcov a mnoho ďalšieho.

Vývojári tak dali možnosť ľuďom vyskúšať si všetok obsah len za zlomok celkovej hodnoty. Navyše, ak sa vám obsah nebude páčiť, predplatné môžete po mesiaci zrušiť. Na druhej strane, ak sa vám DLC zapáčia, ročne vás predplatné vyjde len na 60 eur, čo je o dosť menej, ako celkových 300 eur za všetky DLC samostatne.

Ak však predplatné zrušíte, prístup k týmto DLC stratíte, pokiaľ ste si nejaké nezakúpili osobitne. Hráči tak majú na výber, buď si platiť predplatné, alebo si kupovať DLC samostatne.

Mesačné predplatné na DLC – nový štandard?

Paradox to vysvetľuje tým, že hra Crusader Kings II je free-to-play už nejaký čas a držať ju pri živote 8 rokov po vydaní zaberá nejaké prostriedky. Navyše, firma už plánuje pridať rovnaký platobný model aj do ostatných hier. Mnoho iných vývojárov má podobný systém – Season Pass. Season Pass sa však platí len raz, jeho cena je zväčša 20-30 eur a odomyká obsah DLC zhruba na jeden rok dopredu.

Battle Royale hry majú zavedený Battle Pass, mesačné predplatné, vďaka ktorému hráči získavajú pravidelné odmeny za aktívne hranie. Cena Battle Passov je zvyčajne 10 eur na mesiac.

Xbox zvažuje rodinné predplatné pre Xbox Game Pass

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.