PlayStation 5 vyjde v roku 2020, vieme ďalšie detaily

PlayStation 5 Info Mark Cerny

Magazín Wired vyspovedal Marka Cernyho, architekta PlayStation 5.

Mark Cerny, architekt konzol PS4 a PS5 prezradil magazínu Wired množstvo detailov o pripravovanej konzole. Už teraz máme niekoľko drobných útržkov o tom, ako bude PS5 vyzerať, čo prinesie a kedy vyjde PlayStation 5, nová nextgen konzola od SONY. Mark Cerny ale detailne popísal, čo by sme mohli od novej konzoly očakávať.

V prvom rade to nemá byť len upgrade existujúcich konzol, ako to bolo v prípade PlayStation 4 Pro a Xbox One X. Tieto medzikonzoly totiž boli upgradované len na to, aby priniesli 4K rozlíšenie na stále viac sa predávajúce obrazovky v tomto rozlíšení. Hry ale prakticky vyzerali rovnako na klasickej pôvodnej verzii oboch konzol, aj na najvýkonnejších variantách. Výkon PS5 bude odpovedať štyrom rokom vývoja a prinesie “fundametálne zmeny v tom, čo hra dokáže.”

Mark Cerny potvrdil, že PS5 nevyjde v roku 2019. SONY aktuálne len zvyšuje produkciu devkitov, ktoré putujú všetkým vývojárom, ktorí pracujú na nextgen tituloch. Keďže dátum vydania PlayStation 5 bude až v roku 2020, vývojári budú mať dostatok času na optimalizáciu hier na novú konuolu.

Technické detaily PlayStation 5: AMD Ryzen procesor, extrémne rýchly SSD disk a podpora raytracingu

Grafická karta aj procesor dostanú výrazný upgrade, SONY zvyšuje aj výkon RAM. 7nm Zen 2 procesor rady AMD Ryzen má osem jadier. Aj grafickú kartu dodáva AMD, ide o Radeon grafiku s čipom Navi. Grafika PS5 tak podporuje ray tracing, čo znamená realistické nasvietenie, reálne povrchy, odlesky, tiene aj skutočné odrazy. Čip AMD má v sebe zabudovanú aj jednotku pre 3D audio, takže si na PS5 užijeme aj priestorový zvuk s hardverovou akceleráciou. BTW, PlayStation 5 je schopné renderovať obraz v 8K rozlíšení.

PS5 visual design

Existujúci hardvér ako PlayStation VR bude kompatibilný s PlayStation 5. Vývojári ale dostanú viac výkonu na to, aby VR tituly vyzerali realisticky, v lepšom rozlíšení, než je tomu práve teraz.

V roku 2015 začal Mark Cerny diskutovať s vývojármi o tom, čo by chceli v novej konzole. Množstvo z nich si pýtalo jednu vec – SSD pevný disk. Next gen konzola PlayStation prichádza s na mieru ušitým pevným diskom, ktorý výrazne skráti všetky operácie v hrách. Pre porovnanie, fast travel v Spider-Man trvá 15 sekúnd na PlayStation 4 Pro. Na devkite PS5 to trvá len 0,8 sekundy! Priepustnosť tohto disku je vyššia, ako v akomkoľvek SSD disku, ktoré si môžete kúpiť do PC.

PlayStation 5 bude stále mať mechaniku na Blu-Ray disky 

Cerny tiež potvrdil, že aj teraz ostávajú pri fyzických médiách. Konzola tak nebude download-only. Potvrdená bola aj spätná kompatibilita – hry z PS4 si zahráte na PS5 bez akýchkoľvek problémov. Vďačiť môžeme tomu, že PlayStation 5 je postavená na rovnakej architektúre, ako PlayStation 4. V podstate len vložíte disk a môžete hrať.

Množstvo nových hier na PS5 bude vydaných aj na PS4, hoci samozrejme, môžu vyzerať na staršom hardvéri o niečo horšie. Bude to ako za čias, kedy hry vychádzali na Xbox 360, PS3 a PC zároveň, kde vývojári z PC hardvéru vyťažili oveľa viac.

PS5 – kedy príde na trh a aké funkcie prinesie?

Sledujte ma:

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza
Sledujte ma:

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

How to whitelist website on AdBlocker?

  • 1 Click on the AdBlock Plus icon on the top right corner of your browser
  • 2 Click on "Enabled on this site" from the AdBlock Plus option
  • 3 Refresh the page and start browsing the site