Playstation logo

PlayStation zažalovala kvôli diskriminácii žien

24 novembra, 2021 Lukáš Kanik

Ďalšia žaloba pre kultúru na pracovisku sa týka Sony PlayStation.

V čase, kedy Activision čelí niekoľkým štátnym žalobám pre rasovú a rodovú diskrimináciu na pracovisku, v štáte Kalifornia bola podaná ďalšia žaloba. Tento krát na PlayStation a je za ňou bývalá zamestnankyňa.

Za žalobou stojí IT bezpečnostná analytička Emma Majo, ktorá v spoločnosti pracovala niekoľko rokov. V žalobe podanej na súde uviedla niekoľko porušení zákonníka práce, ktorý platí v štáte Kalifornia. Napríklad že Sony diskriminuje ženy v platových podmienkach a v možnostiach kariérneho rastu. Sony vraj toleruje a kultivuje prostredie, v ktorom majú ženy (alebo osoby, ktoré sa identifikujú ako ženy) horšie podmienky.

Emma Majo tvrdí, že ženy nie sú za rovnakú prácu na rovnakej pozícii vo firme ohodnotené rovnakým platom, ako muži. Narazila na manažéra, ktorý ženy ignoroval a počúval len mužov.

Prečítaj si aj:
Bobby Kotick si chce znížiť plat na minimálnu mzdu, dokým nevyriešia problémy v Activisione

Majo vraj dostala výpoveď po tom, čo v spoločnosti podala sťažnosť voči diskriminácii žien. Firma výpoveď odôvodnila tým, že rušila interné oddelenie avšak Emma Majo nepracovala na tomto oddelení.

Podľa údajov Sony, až 41% hráčov sú ženy. Avšak ako sa spomína v žalobe – na exekutívnej pozícii v Sony pracujú len samí muži. Sony vďaka tomuto aj získalo najhoršie hodnotenie v analýze od spoločnosti 20-First Research, ktorá sa zaoberala počtom žien vo výkonnej moci spoločností.

Ide zatiaľ o ojedinelý prípad diskriminácia v Sony PlayStation a skutočne môže ísť len o zlyhanie jednotlivcov priamo v Kalifornii. Na druhej strane, v Activisione sa proti vedeniu postavilo viac než 1300 zamestnancov.

V Activisione skartovali dokumenty súvisiace s vyšetrovaním diskriminácie zamestnancov

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.