Podľa EA a Microsoftu sú singleplayerové hry mŕtve, God of War dokázal opak

SONY predviedlo znova neuveriteľný úspech čisto singleplayerovej hry. 

God of War (kúpiť) je momentálne najlepšie hodnotenou PlayStation 4 hrou v histórii a definitívne najlepšou hrou posledných rokov na akúkoľvek platformu. Ide o čisto singleplayerovú hru, v ktorej nenájdete žiadne mikrotransakcie, loot boxy, ani hernú menu a tak po jednej kúpe už hráči v hre neminú ani cent. Aj vďaka famóznym historickým hodnoteniam je God of War v rôznych obchodoch vypredaný a ťažko sa dostať už aj k zberateľskej edícii. “Absolútna povinnosť, jeden z najlepšie zvládnutých titulov po technickej aj umeleckej stránke,” – takto znie záver našej recenzie.

Toto však nie je prvý výrazný singleplayerový titul tejto generácie, ktorý dokazuje veľký záujem hráčov. Aj minulý rok SONY vydalo úspešné Horizon: Zero Dawn s ôsmymi miliónmi kusov na účte a chvíľu predtým aj Uncharted 4 s desiatimi miliónmi. Nintendo vydalo novú Zeldu, ktorá predala osem miliónov kusov a netreba zabúdať ani na tretieho Zaklínača, ktorý predal neuveriteľných dvadsať miliónov kusov.

Aj napriek úspechom singleplayerových hier si niektoré spoločnosti myslia, že o príbehové hry nie je záujem a najmä EA sa snaží tvoriť tituly, ktoré budú fungovať skôr ako služba, než ako jednorázový titul. Táto politika “služby” sa potom prenáša do multiplayeru, ktorý firma podporuje aj roky po vydaní a samozrejme zarába na rôznych druhoch mikrotransakcií a loot boxoch. “Obľuba čisto singleplayerových hier dnes nie je taká, ako bola pred piatimi, alebo desiatimi rokmi,” tvrdí finančný šéf EA. Samozrejme treba brať v úvahu, koľko by stál vývoj a koľko by hra musela predať kusov, aby sa zaplatila. V prípade SONY je ale zaujímavé, že veľké singleplayerové hry dostávame stále a sú úspešné.

Electronic Arts kvôli tomu nedávno zavrelo štúdio Visceral Games, ktoré pracovalo na akčnej advenúre Star Wars, ktorá mala byť podobná Uncharted. Na druhej strane, pred pár dňami vyšla hra A Way Out pod distribúciou EA. Odhad vydavateľa tejto čisto príbehovej hry bez multiplayeru bol 890 tisíc predaných kusov za celú životnosť hry a z predajov nechceli ani cent. O tri týždne od vydania A Way Out, vývojári oznámili že hra predala jeden milión kusov. Akoby to karma chcela EA vrátiť.

Phil Spencer z Microsoftu bol rovnakého názoru, že hry treba brať ako službu a tvoriť najmä online tituly. Však tie singleplayerové sa im veľmi nepredávali. Keď však videl hodnotenia recenzií God of War, zaskočilo ho to a politiku na Twitteri obrátil na druhú stranu. Vraj sa celé tie roky na Xbox One snažili vytvoriť infraštruktúru, hardvér, kompatibilitu, cross-play s PC a online služby. Teraz sa môžu konečne zamerať na príbehové forst-party tituly a vraj už niekoľko z nich uvidíme na tejto E3 2018. Práve tam by malo byť oznámené Fable 4. Je pravda, že Xboxu chýbajú veľké AAA hry, smeje sa z toho aj IGN a hru God of War vskutku Xbox hráči závidia tým, ktorí si hru môžu vychutnať na PlayStatione.

Vývoj titulu ako God of War trval necelých päť rokov. Až taký dlhý čas môže Microsoftu trvať, než sa spamätá a konečne začne vydávať first party tituly na Xbox One. Momentálne ich je extrémne málo a ani tie vydané nedosahujú také výsledky, ako hry od štúdií SONY. Záujem o singleplayerové príbehové hry tu vždy bol a vždy tu bude.

Sledujte ma:

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu od roku 2010, vášnivý hráč od roku ´99 a zanietený fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza, ktorý nepohrdne zberateľským predmetom
Sledujte ma:
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napíš komentár

Musíš byť prihlásený pre napísanie komentára.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

How to whitelist website on AdBlocker?

  • 1 Click on the AdBlock Plus icon on the top right corner of your browser
  • 2 Click on "Enabled on this site" from the AdBlock Plus option
  • 3 Refresh the page and start browsing the site