Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

Poliaci si vydupali lacnejšie hry na Steame

Spustili kampaň pre zmenu cien pre Poliakov.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik
Steam polska ceny

Poľské herné magazíny uplynulé dni zverejnili obvinenie, že za hry platia takmer najviac na svete. Niektoré magazíny zverenili tabuľku, v ktorej ukazujú cieny v Zlotých a porovnávajú ich s cenami v iných menách, v ktorých sa tieto hry predávajú na Steame. 

Iniciátori vyzývajú Poliakov, aby o týchto vysokých cenách informovali aj vývojárov, ktorých sa to týka. Keď sa na to pozrieme teraz, tak napríklad my platíme za Suicide Squad: Kill the Justice League na Steame 69,99€, no Poliaci platia 314 zlotých, čo je skoro 73 eur. Najvyššia cena na svete

Novinka No Rest for the Wicked stojí u nás 39,99€ no Poliaci platia 179 zlotých, čo je cca 41,5 eura, znovu najviac na svete. U mnohých hier tak majú ceny najvyššie na svete, alebo je za nimi už len Švajčiarsko a Saudská Arábia. Priemerný plat vo Švajčiarsku je 6800 eur, priemerný plat v Poľsku je 1700 eur. Na Slovensku je to 1570 eur a v Česku je priemerná mzda 1762 eur (v hrubom).

Slovensko tak furt platí za hry viac, ako okolité krajiny, ale to je na inú diskusiu. 

Niektorí vývojári pre Poliakov už znížili ceny

Na základe týchto sťažností sa už niektorí vývojári rozhodli upraviť svoje ceny pre Poliakov. Teda ceny na Steame pre menu Zlotý. Vývojári Hades II znížili poľskú cenu zo 139 zlotých na 118 zlotých (v prepočte z 32,25€ na 27,38€). U nás hra stojí 28,99€.

Cenu znížili aj vývojári novinky Little Kitty, Big City. Pôvodne sa v Poľsku predávala za 103,49 PLN a dnes je jej cena len 89,09 PLN. Cenu znížila aj slovenská indie hra Felvidek. 

Steam neprihliada na ekonomické pomery v krajine

Strem hry predáva v krajinách, o ktorých rozhodujú samotný vývojári, alebo vydavateľ. Proste ten, čo riadi Steam obchod konkrétnej hry. 

Vydavateľ tak určuje, za akú sumu sa bude v ktorej krajine hra predávať. Slovensko patrí medzi chudobnejšie krajiny Európy čo sa týka minimálnej aj priemernej mzdy, no za hry platíme rovnako ako Nemci, Francúzi alebo Rakúšania. 

Naopak, najmenej platia Rusi, Ukrajinci, Číňania alebo Juhoafričania. Hades II stojí v Ukrajine len vyše 10 eur, v Rusku 11 eur, v Číne 14 eur a v Brazílii 16 eur. Európske krajiny vrátane Česka a Slovenska platia 29 eur. Najdrahšie hra vychádza dnes vo Švajčiarsku, hra tam stojí v prepočte 34 eur. 

Steam Deck

Steam spustil Steam Families, nové možnosti zdieľania obsahu v rodine

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Najpopulárnejšie hry