Smugled Graphic Cards

Polícia zadržala pašerákov grafických kariet po naháňačke na člnoch

8 apríla, 2021 Lukáš Kanik

Scény ako z filmu.

Píše sa rok 2021 a blízko medzinárodného letiska v Kong Kongu parkujú dva člny. O druhej ráno niekto prenáša debny z rybárskeho člnu do rýchleho motorového člnu. Keď pašeráci odhalili, že ich sleduje policajná loď, naskočili do rýchleho člnu a zamierili na otvorené more.

Gangu sa podarilo uniknúť. Polícia však zadržala majiteľov a rybársku loď, na ktorej našla pašovaný tovar. Na člne našli exotické potraviny, smartfóny, počítačové gadgety aj morské uhorky. A k tomu to najcennejšie – 300 grafických kariet.

Podľa čínských médií celková hodnota zadržaného tovaru sa pohybuje vo výške 257 tisíc dolárov. Grafické karty však nebolo jednoduché identifikovať – nemajú označenie ani display porty. Sú to karty CMP (Cryptocurrency Mining Processor). Mineri urobia všetko pre to, aby sa dostali ku grafikám a často tak robia aj nelegálne. Pašovanie kokaínu pri zatvorených podnikoch nie je tak výnosné.

Nvidia tieto karty vyrobila špeciálne pre minerov, aby znížila dopyt po kartách RTX a GTX, ktoré je takmer nemožné zohnať. CMP karty síce dosahujú menší hash rate, ale pri aktuálnych cenách Etherea je to stále výnosné. Spoločnosť Hut 8 Mining Corp. napríklad kúpila Nvidia CMP karty za 30 miliónov dolárov.

Vráti Nvidia kartu GTX 1080 Ti do výroby? Prvé kusy sú už vonku

Sledujte ma: