Cyberpunk 2077 PC Screenshot Ultra 03

Prečo Sony odstránilo Cyberpunk 2077 z PS Store?

18 decembra, 2020 Lukáš Kanik

CD Projekt klamal hráčom, ale aj vydavateľovi, majiteľovi platformy.

Dnes sa stala veľká vec. Prvý krát v histórii sa stalo, že majiteľ platformy stiahol z predaja veľký, očakávaný AAA titul. Navyše, len týždeň po vydaní. Cyberpunk 2077 od dnes nenájdete v PlayStation Store a všetkým hráčom, ktorí si ho kúpili na PS Store, dostanú možnosť získať peniaze v plnej výške.

Sony vo svojom príspevku na stránkach PlayStation zverejnilo len krátke vyjadrenie. Kvôli udržaniu vysokého štandardu pre zákazníkov, Cyberpunk 2077 bude ostránený z PS Store a všetci majitelia dostanú možnosť na refund. Proces refundácie sa začne po tom, čo Sony overí všetkých majiteľov Cyberpunk 2077, ktorí si hru kúpili priamo na PS Store. Títo budú mať automaticky právo na vrátenie peňazí.

Ak ste si hru kúpili z iného zdroja a hru si na PS Store len aktivovali, o vrátenie peňazí musíte žiadať priamo obchodníka, kde ste si hru kúpili. Sony tiež upozorňuje, že prevod peňazí bude nejakú dobu trvať.

Hra je stiahnutá z predaja na PlayStation, ale dá sa k nej dostať

Hra sa samozrejme bude na PlayStation predávať aj naďalej, napríklad vo forme krabicových verzií v kamenných obchodoch. Či bude možné aktivovať CD kľúč na PS Store, je však otázne.

Cyberpunk 2077 New Screenshot 03

Vývojári pravdepodobne budú mať stále možnosť vydávať patche pre ľudí, ktorých sa refundácia netýka, alebo ktorí nebudú mať o vrátenie peňazí záujem.

Sony takto zareagovalo na klamstvá CD Projekt RED

Majiteľ platformy PlayStation týmto dal najavo celému hernému priemyslu, že nenechá so sebou zametať. CD Projekt situáciu komentoval, že pre stiahnutie hry z obchodu a refundáciu sa dohodli obe strany. Za túto situáciu však nesie zodpovednosť poľské štúdio CD Projekt RED a to z troch dôvodov.

Prvým dôvodom je, že CD Projekt zamlčal reálnu situáciu počas certifikácie hry na PlayStation a Xbox. Hra pred vydaním prechádza certifikačným procesom, počas ktorého Sony a Microsoft zbežne hru testujú a kontrolujú, či spĺňa podmienky platformy PlayStation a Xbox. Jednou z podmienok je aj primeraný technický stav.

Ako sme sa dozvedeli z rozhovoru manažmentu CD Projekt a investorov, Sony a Microsoft mali skutočne výhrady k technickému stavu. CD Projekt však klamal a sľúbil, že do vydania bude hra opravená. Nestalo sa tak.

Prečítaj si aj:
Takto si CD Projekt RED poškodil svoju reputáciu

Druhým dôvodom je zamlčanie technického stavu samotným hráčom. Hráči na PS4 a Xbox One nemali ani potuchy, ako hra beží na týchto konzolách. CD Projekt totiž recenzentom neposkytol kópie hry na starú generáciu konzol. V prípade hier ako Anthem, Fallout 76 a Assassin’s Creed Unity, hráči presne vedeli do čoho idú – recenzenti totiž recenzovali skutočný, aj keď nepodarený stav týchto hier.

Tretím dôvodom reakcie Sony je zhodenie zodpovednosti. CD Projekt RED zavesil na Twitter oznam, v ktorom vyzýva ľudí, že ak chcú vrátiť peniaze za Cyberpunk 2077, stačí o to požiadať na PS Store a Xbox Store. CD Projekt však o tomto neinformoval Sony ani Microsoft. Navyše, počas mítingu s investormi manažéri povedali, že o vrátenie peňazí sa postará Sony a Microsoft a CD Projekt s tým nič nemá. Vývojári sa takto chceli zbaviť zodpovednosti za vrátenie peňazí.

Keďže Sony o tomto podraze nevedelo, najskôr vrátenie peňazí zamietli. Až dnes sa však rozhodli, že peniaze vrátia – lebo sú fér – na oplátku stiahnu Cyberpunk 2077 z predaja.

CD Projekt tak prišiel o vzťah s najväčším majiteľom platformy na svete.

Čo bude s next-gen verziou hry Cyberpunk 2077?

Sledujte ma: