Predaje indie hier na Steame klesli o 70%

Steam

V porovnaní s minulým rokom, hovorí štúdia.

Steam to má po príchode konkurencie na PC trh naozaj ťažké. Už my sami sme robili analýzu toho, ako Steam ovplyvní odchod najväčších vydavateľov. Prišli tým o desiatky miliónov dolárov, pretože veľké značky sú vydávané na vlastných platformách, ale aj na Epic Games Store.

Na Epic sa presťahovalo aj množstvo indie vývojárov, ktorým zavoňali peniažky. Epic Games si totiž doslova kupuje exkluzivitu, vývojári dostanú zaujímavú sumu hneď na ruku v prípade, že svoju hru vydajú na Epic Games Store s minimálne ročnou exkluzivitou. Epic takto kupuje tituly už takmer tri štvrte roka. Kúpili si takto aj Metro Exodus a ďalšie hry, napríklad The Outer Worlds a hry štúdia Quantic Dream.

Odchod indie vývojárov na Epic Games už stihol finančne poznačiť Steam, ako najväčšiu PC platformu. Respektíve nie tak ani Steam samotný, ako indie vývojárov, ktorí na Steame predávajú svoje hry.

Vo svojej najnovšej štúdii vývojár Mike Rose porovnal priemerné zárobky indie hier v roku 2019 s rokom 2018. V rozmedzí od 5. Júla do 6. Augusta vyšlo na Steame zhruba 900 hier a vybral z nich odpovedajúcu vzorku – vyradil hry, ktoré majú menej ako 5 recenzií a AAA hry.

Z finálnej vzorky 170 hier vyplynulo, že priemerná indie hra predala na Steame 1500 kusov, v porovnaní s 5000 kusmi za rovnaké obdobie minulého roka. Zisky spadli z priemerných 30 tisíc dolárov na 16 tisíc dolárov, priemerná cena hry sa tiež znížila, z 12 dolárov na 10 dolárov.

Drahšie hry na Steam predajú viac kusov, ako lacnejšie

Zaujímavosťou je aj fakt, že v priemere najviac kusov predajú najdrahšie hry. Až 5000 kusov predá hra, ktorá stojí 21 dolárov a viac. Hra v cenovke 16-20 dolárov predá priemerne 2500 kusov a hra pod 10 dolárov predá len 1000 kusov za prvý rok od vydania. Toto znamená, že sračkové hry (ktorých je na Steame ako hnoja) sa predávajú menej, nikto ich nechce.

Mimochodom, indie vývojári začali odchádzať aj na Nintendo Switch, pretože tam majú istotu, že ich hra sa nedostane na smetisko týchto sračkových hier a dostane sa jej trochu pozornosti.

Steam obsahuje viac ako 30-tisíc hier

Sledujte ma:

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza
Sledujte ma:

Možnosť pridať komentár k tomuto článku trvá 14 dní.

Napíš komentár

Musíš byť prihlásený pre napísanie komentára.

How to whitelist website on AdBlocker?

  • 1 Click on the AdBlock Plus icon on the top right corner of your browser
  • 2 Click on "Enabled on this site" from the AdBlock Plus option
  • 3 Refresh the page and start browsing the site