Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

Prichádza Luna, nová cloud gaming služba od Amazonu

Aj Amazon sa zapája do lukratívneho biznisu cloudového hrania.

Profilový obrázok autora článku - Marek Jaroš Marek Jaroš
Amazon Luna

Bolo len otázkou času, kedy sa internetový gigant, akým Amazon bez pochýb je, pustí do cloudového hrania. Po vytvorení viacerých herných štúdií (mŕtva hra Crucible), tentokrát ohlásil vznik cloud gamingovej služby, ktorú nazval Luna.

Služba je momentálne dostupná na PC, Mac, Fire TV a iPhone/iPad. Nemusíte si nič sťahovať, malo by ísť o web aplikáciu. Týmto spôsobom zrejme obchádzajú aj pravidlá Apple, ktorý by inak schvaľoval každú hru, ktorú do služby Amazon pridá.

Momentálne sa do Early Access programu môžu zapojiť obyvatelia Spojených štátov. O medzinárodnej dostupnosti momentálne viac nevieme. Samozrejmosťou je Amazon konto. Aktuálna cena predplatného je 5.99$, no tá sa bude časom zvyšovať.

Čo služba ponúkne?

Amazon sľubuje 4K / 60fps pri "vybraných tituloch". Firma tiež hovorí, že ich launch ponuka pre Luna Plus channel bude obsahovať viac ako 100 titulov. Medzi nimi aj hry ako Resident Evil 7, Control, Panzer Dragoon, A Plague Tale: Innocence, The Surge 2, Yooka-Laylee, GRID, Abzu či Brothers: A Tale of Two Sons.

Internetový gigant tak isto ohlásil aj spoluprácu s Ubisoftom. Spolu s ním by mal vytvoriť ich špecifický "gaming channel". Budete si tak môcť platiť len za ponuku Ubisoft hier. Do tejto ponuky by mali prísť hry ako Far Cry 6 či Assassins Creed Valhalla rovno pri vydaní. Amazon rovno dodal, že na podobných herných kanáloch pracuje aj s inými vydavateľmi. Platiť tak budete len za vybranú skupinu hier od daného vydavateľa, či podľa žánru.

Samozrejmosťou je aj integrácia s Twitchom, ktorý tiež patrí do ich portfólia. V Lune tak uvidíte aktuálne streamy z hry, zatiaľ čo na Twitch pribudne tlačidlo na okamžité začatie hrania hry. Celá služba je postavená na AWS. Amazon tak pekne prepája celý svoj biznis.

Firma tiež ukázala aj svoj vlastný herný gamepad, ten vás počas Early Access vyjde na 49.99$.

Čo ponúkajú iné firmy?

Asi najväčším konkurentom pre Amazon bude Google a Microsoft. Google už nejaký ten čas prevádzkuje vlastnú streamovaciu službu, Google Stadia. Funguje na podobnom princípe ako tá od Amazonu. Rovnakou cloud hranie ponúka aj Microsoft vďaka svojej službe Xbox Game Pass Ultimate. V rámci nej dostanete prístup k viac ako stovke hier, ktoré viete hrať prakticky okamžite. Pred nedávnom ju testoval Lukáš, ktorý hral na svojom Android mobile.

Ne-streamovaciou službou zas disponuje Apple. Ten má už dlhšie v ponuke Apple Arcade predplatné, ktoré zahŕňa skôr menej náročné hry či mobilné tituly. Táto služba však funguje na princípe, kde si hru musíte do svojho zariadenia reálne stiahnuť.

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Marek Jaroš

Marek Jaroš

The Last of Us, Life is Strange či God of War, to je moje 😄 S Lukášom to na webe ťahám už od roku 2013. Navyše, od mája 2020 ma môžete počuť aj v našom CH Podcaste.

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Najpopulárnejšie hry