PS5 spustí hry z PS4, z PS3, PS2 aj PSX, cez spätnú kompatibilitu

PS5 visual design

Sony si zaregistrovalo patent pre PS5, vďaka ktorému si zahráme staršie hry na novej konzole.

Patent spoločnosti SONY pod číslom 2019-503013 bol nedávno registrovaný v Japonsku. Ide o patent emulácie CPU, vďaka ktorému sa môžeme tešiť na spätnú kompatibilitu hier. Hry z PS4 si tak môžete zahrať na PS5, ale to nie je všetko. Podľa patentu bude možné na PlayStation 5 hrať hry aj z PS3, PS2 aj PSX, teda zo všetkých starších konzol. Aktuálne to je možné len vďaka online streamovaniu cez službu PlayStation Now na PlayStation 4.

Spätná kompatibilita na PS5 bude ale znamenať skutočnú emuláciu prostredia starých konzol. Procesor dokáže vytvoriť rovnaké podmienky, aké majú pri spúšťaní hier staré konzoly. V súčasnosti je problém s emuláciou v sychronizácii, keď výkonný procesor počíta a prepisuje dáta príliš rýchlo a príliš skoro, aj také dáta, ktoré sú stále používané inými jednotkami konzoly. Vďaka patentu bude CPU detekovať špecifické potreby každej aplikácie.

Patent emulácie tiež dovoľuje konzole priamo v hre prepisovať napríklad textúry. Obrázky v SD rozlíšení tak môžu byť upscalované na 4K rozlíšenie vďaka umelej inteligencii. Ide o takzvaný “remaster vďaka emulácii.”

Patent vytvoril architekt konzol PlayStation 4 a PS5, Mark Cerny

Autorom patentu je Mark Cerny, architekt konzoly PlayStation 4. Ak sa podarí tento systém zakomponovať do PlayStation 5 už pri vydaní konzoly, hry z PS4 si zahráme na PS5 bez najmenších problémov. Rovnako ako aj staršie hry, ktoré SONY ponúkne vo svojom obchode. A to priamo cez emuláciu softvérom, teda nebude k hraniu potrebný žiadny cloud, ani streamovacia služba.

A dobré správy na záver – všetko naznačuje tomu, že nové hry budú hrateľné súčasne na PlayStation 4 aj na PlayStation 5. Ak teda vyjde napríklad nový God of War 2, vyjde súčasne na obe konzoly, na PS4 aj PS5.

Chceš vedieť viac? Čítaj: PS5 – kedy príde na trh a aké funkcie prinesie?Sledujte ma:

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza
Sledujte ma:

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

How to whitelist website on AdBlocker?

  • 1 Click on the AdBlock Plus icon on the top right corner of your browser
  • 2 Click on "Enabled on this site" from the AdBlock Plus option
  • 3 Refresh the page and start browsing the site