Recenzia počítača HAL3000 Pascal s GTX1080

18 septembra, 2016 Lukáš Kanik

Hranie absolútne bez kompromisov. 
Nie je to tak často, čo sa nám do redakcie dostane na recenziu herný počítač. Ale keď už, tak to musí byť sakra dobrý komp, ktorému venujeme svoje drahocenné hodiny. O to lepšie, ak je to jeden z najvýkonnejších počítačov na trhu s črevami, ktoré bez problémov potiahnu tie najnáročnejšie hry. K nám sa ešte pred pár týždňami dostal počítač HAL3000 Pascal, nová vlajková loď série HAL3000 s grafikou GTX 1080.

Na počítač sme si museli kvôli testom chvíľu počkať a následne sme sa museli venovať GamesComu, preto recenziu prinášam trochu neskôr. Zatiaľ čo som mal k dispozícii prvú verziu HAL3000 Pascal ešte s EVGA Founders Edíciou GTX 1080, dnes už kúpite len Pascal II verziu, ktorá namiesto referenčnej grafiky skrýva nereferenčnú, tiež od EVGA. Všetko ostatné ale ostalo zachované, preto sa môžeme na počítač pozrieť bližšie aj s drobným časovým posunom.

V recenzii sa budeme venovať vonkajšiemu, aj vnútornému vzhľadu, komponentom, softvéru a samozrejme testom hier, ktorými sme Pascal podrobili. Nižšie oficiálne forografie výrobcu. Na ďalšej stránke už tie naše.

[nextpage title=“Základné údaje“]HAL3000 Pascal bol v čase spustenia do predaja absolútna špička medzi hotovými stavanými počítačmi. HAL3000 bol prvý výrobca v CZSK, ktorý použil v zostave najsilnejšiu jednočipovú grafickú kartu planéty GTX1080 takmer okamžite po uvedení na náš trh. Názov počítača Pascal samozrejme plynie z čipovej rady od Nvidie, ktorá túto sériu grafických kariet uviedla do predaja v Júni.

Celé to riadi procesor Intel Core i7-6700K, čo je snáď najpoužívanejší procesor na architektúre Skylake v najvýkonnejších herných zostavách, vhodný tiež na taktovanie. Firma ho uchladila podsvieteným vodným chladením NZXT Kraken X61. Vďaka tomu je zostava krásne tichá a nesála z nej teplo.

Herný výkon doplňujú pamäťové moduly značky Kingston HyperX Savage s kapacitou 16GB. Keďže ide len o dva moduly po 8GB, v základnej doske ostáva miesto pre ďalšie dva moduly, ktoré si do zostavy môžete doplniť v budúcnosti. Keď sme pri doske, tu tiež stavitelia nešetrili – zostave je osadená na doske Asus Maximus VIII Hero s čipsetom Z170. Ten má nie len podporu procesorov architektúry Skylake, ale tiež viac USB 3.0 portov, kvalitný zvuk a podporu DDR4 RAM.

Zostavu dopĺňa 500GB SSD disk Samsung 850 Evo, 3TB HDD disk Western Digital Red a celé to je uložené v nádhernej skrini NZXT H440. Vďaka nízkej spotrebe grafiky zostave postačuje 650W zdroj EVGA SuperNova.

hal3000-pascal-specifikacia

[nextpage title=“Dizajn“]Skrinka NZXT H440 už na prvý pohľad pôsobí elegantne. Aj keď je to len middle tower, je to poriadny macek. Samotná skriňa váži neuveriteľných 10 kilogramov plus nejaké to kilečko naviac so všetkými komponentmi. Za váhu môžu skutočne kvalitné plechy, ktoré sa neprehýbajú a nerezonujú, čo uvidíte pri odňatí bočnice. Tá má mimochodom priehľadné plexisklo, takže podsvietené komponenty je krásne vidieť.

Skrinka na hornej strane ponúka 2x USB 2.0 porty, 2x USB 3.0 porty a vstup na mikrofón a slúchadlá. Mechaniku by ste tu hľadali márne, kto by ju však v roku 2016 potreboval? Na ľavej strane od vstupov je potom veľké tlačidlo na zapnutie a menšie na reštartovanie počítača. Tvarovo je skrinka veľmi jednoduchá, no elegantná, povrch však má tendenciu zanechávať odtlačky.

Vzadu potom nájdete množstvo IO portov na doske ASUS Maximus VIII Hero. Na zadnom paneli je jeden slot pre HDMI 1.4b, jeden DisplaPort 1.2 s podporou 4K a výstup až pre tri monitory, 2x USB 3.1 (jeden z nich je už typ C, 2x USB 3.0, 4x USB 2.0, nechýba PS2 port pre staršie klávesnice a myši, tlačidlo na flash BIOSu, ethernet port a šesť zvukových portov.

[nextpage title=“Interiér“]Vnútri HAL3000 Pascal to je už oveľa zaujímavejšie. Sklo je na môj vkus príliš lesklé a nebolo možné interiér zachytil foťákom cez uzavretú bočnicu, preto som sa rovno pustil do skrutkovania bočnej hrany. Po odkrytí sa už objavila tá nádhera – referenčný dizajn grafiky GTX 1080, dokonale upravený manažment káblov a krásne čistý a uprataný interiér. Radosť pozerať!

SSD disk je uložený na polici vytvorenej z krytu zdroja s nápisom NZXT, HDD disk je potom ukrytý za stenou predného stĺpa. Prístup k nemu vedie cez zadnú stranu, kde sa dá šuflíkom vysunúť. Radiátor vodného chladenia je na vrchnej strane skrinky a ramky sú oddelené jedným voľným slotom kvôli lepšiemu odvodu tepla. Inžinieri mysleli aj na tento detail. Celkovo je to zvnútra naozaj nádherná prácička a vôbec nič vám tam nebude zavadzať.

To najkrajšie ale prichádza po spustení HAL3000 Pascal – interiér sa rozsvieti ako vianočný stromček. Podsvietené je logo NZXT, logo Asus ROG na chladení dosky, logo Geforce GTX, vodné chladenie NZXT a ďalšie línie základnej dosky. Logo Asus ROG si tiež môžete softvérovom zmeniť na akúkoľvek farbu. Osvetlený je aj zadný panel IO portov pre lepšiu manipuláciu v noci.

Celé to vyzerá skutočne nádherne a na stole sa to v noci skvele vyníma. Osobne by som sa dokonca nebál mať skrinku otvorenú na stole celý čas. Zostava je navyše extrémne tichá, v podstate je počuť len jemné bublanie kompresora vodného chladenia. Inak nič, dokonca ani grafická karta o sebe nedáva vedieť v plnej záťaži.

[nextpage title=“Softvér“]Výhodou takto poskladaného počítača je, že okamžite po prvom spustení je pripravený na používanie. Predinštalovaný 64-bitový Windows 10 vo verzii Home sa vás po prvom spustení spýta na niekoľko detailov a na počítači si nastavíte užívateľské meno, prípadne sa prihlásite priamo k svojmu Microsoft kontu, čo nastavenia synchronizuje s účtom.

Jediné, čo si budete musieť sami doinštalovať je grafický ovládač, v prípade GTX 1080 je to jednoduchšie s GeForce Experience. Do testovaného počítača som nainštaloval samozrejme Fraps a „Action!“ na zachytávanie FPS pri rôznych hrách, druhý menovaný program som použil pri Windows Store hrách, ktoré Fraps nepodporujú. Okrem nich aj CPU-Z a GPU-Z na sledovanie senzorov teploty a záťaže.

Nižšie teda nájdete screenshoty detailných informácií o počítači a komponentoch. Všimnite si screenshot z GeForce Experience, počítač je pripravený na Virtuálnu Realitu a grafická karta ponúka možnosť úpravy osvetlenia. Práve tu si viete zmeniť správanie zeleného loga GEFORCE na hornej hrane grafiky (tá, ktorú je vidieť von). Softvér ponúka možnosť „dýchania“ svetla, blikania alebo pulzovania podľa hudby. To isté si viete nastaviť aj na podsvietení základnej dosky, logo ASUS vie dokonca svietiť všetkými 16,7 miliónmi farbami. Na to vám poslúži Asus softvér Aura, ktorý si musíte dodatočne stiahnuť.

hal3000-geforce-experience

2016-08-03-8

[nextpage title=“Testy, benchmarky“]Ako som už spomínal, HAL3000 Pascal v záťaži to vôbec neprejavuje. Aj keď sa vnútorné teploty niektorých komponentov pohybujú okolo 80 stupňov, chladenie je stále tiché. Záťaž som otestoval pri hraní DOOM, kde sa idle teplota grafiky 34 stupňov vyšplhala až na 82 stupňov Celzia. Ventilátory sa v takejto dlhodobej záťaži točili rýchlosťou zhruba 2200 otáčok, čo je 54% ich kapacity. Hovoríme ale o referenčnej grafike GTX 1080, o ktorej je všeobecne známe, že má vysoké teploty. Počítač HAL3000 Pascal II už prichádza s chladením od EVGA, ktoré je výrazne efektívnejšie.

Naľavo graf v idle, napravo v záťaži.

BENCHMARKY

Čo vás určite zaujíma najviac, je výkon v hrách. Testované bolo najbežnejšie rozlíšenie – 1080p, potom 1440p a nakoniec 4K rozlíšenie – 3840 × 2160 pixelov. 4K je jedným z dôvodov, prečo si vlastné takúto výkonnú zostavu kúpiť.

Testované hry na HAL3000 Pascal sa podrobili 120 sekundovému benchmarku, pričom sa rozhodne vystriedali náročné, aj menej náročné scény. V 1080p a 1440p zostava uspela úplne bez zaváhania, v náročnom natívnom 4K rozlíšení si najhoršie viedli Division, Arma a Witcher. Hry nie veľmi dobre optimalizované alebo skutočne náročné. Celkovo ale treba povedať, že pri tejto zostave netreba rozmýšľať, ktoré nastavenie si treba zmenšiť, proste to môžete vypeckovať na maximálne detaily.

hal3000-benchmarky

[nextpage title=“Záver a hodnotenie“]Treba si uvedomiť, pre koho je vlastne hotová zostava vhodná. Mnohí ľudia proste komponentom nerozumejú a nevedia, čo vložiť do zostavy, aby sa nejak vyrovnal pomer cena/výkon. Hotová zostava je práve pre týchto ľudí, ktoré chcú okamžite vstúpiť do hardcore PC hrania. Človek, ktorý rozbalí HAL3000 z krabice môže prakticky okamžite na ňom aj hrať, pretože nie sú potrebné už žiadne nastavenia. Nainštalovaný Windows je totálne jednoduchý na používanie a hráč si prakticky hneď môže nainštalovať hry, či herných klientov. Tu môžem vytknúť len to, že výrobca do Windowsu nepridal programy na úpravu podsvietenia a musíte si ich sami dohľadať.

HAL3000 Pascal je tak výkonná zostava, že nebudete musieť vôbec rozmýšľať nad nastaveniami a všetky hry si môžete vychutnať na ultra detaily. Zostava je navyše veľmi tichá a vďaka podsvieteniu, či sklu na bočnici aj veľmi atraktívna, ba priam nádherná. Výrobca navyše v druhej verzii HAL3000 Pascal vymenil referenčnú grafiku za nereferenčnú od EVGA, ktorá je ešte lepšie uchladená. Trochu viac som čakal od hier v 4K rozlíšení, preto tam strhnem pol boda. Je tiež jasné, že HAL3000 Pascal je počítač pripravený na VR, takže aj v tomto ohľade máte vyhrané.

K hodnote zostavy si je treba započítať aj beproblémový servis, kedy napríklad v prípade poruchy príde kuriér a zostavu si vyzdvihne na opravu, možnosť obnovy Windowsu, alebo inštaláciu z USB disku. Záruka platí na 36 mesiacov.

HAL3000 Pascal
  • Konštrukcia
  • Dizajn
  • Softvér
  • Výkon
  • Cena
4.6

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.