The Dark Eye: Memoria – Recenzia

1 septembra, 2013 Marek Jaroš

Ako obstála táto point´n´click adventúra v našej recenzii??

Memoria nie je len takým voľným pokračovaním v The Dark Eye sérii. Je to plnohodnotné pokračovanie vyvíjané štúdiom Deadalic, ktoré sa ako jedno z mála sa v dnešnej dobe špecializuje na point´n´click adventúry. Memoria svojím príbehom priamo naväzuje na príbeh hry The Dark Eye: Chains of Satinav.

Hlavným hrdinom je opäť Geron, ktorý sa pri putovaní Aventuriou stretne s putovným obchodníkom Fahim, ktorý mu sľúbi, že jeho priateľku Nari premení z podoby vtáka naspäť do normálneho, ľudského tela. No ako to býva zvykom, nebude to celkom zadarmo. Geron sa zaviazal, že vyrieši “hádanku”. A nie celkom obyčajnú. Musí zistiť, čo sa stala s princeznou Sadja, ktorá sa záhadne stratila, keď sa chcela stať “najväčšou bojovníčkou všetkých čias”. V priebehu hry tak zažívate dve dobrodružstvá. To prvé, v role Gerona ktorý sa snaží rozlúštiť hádanku, a to druhé v role princeznej Sadja, kde s ňou prejdete celý jej príbeh a zistíte, ako nakoniec skončila.

  

Príbeh hry sa posúva dopredu postupným riešením jednotlivých úloh, ktoré sú niekedy dosť priamočiare, no niektoré vám dajú dosť zabrať a chvíľu potrápia aj vašu logiku. Niektoré hádanky sú dosť praktické, zo života, keď budete musieť napríklad miestnosť osvetliť tak, že budete mať za úlohu najprv striebornú misu vyčistiť a potom zavesiť na miesto, kde bude odrážať slnečné lúče, ktoré sa odrazia a následne osvetlia celú miestnosť – fyzika.

Samozrejme, nápomocné vám budú aj vaše magické schopnosti, ako je napríklad opravenie rozbitého predmetu – čo sa vám zíde hlavne počas úlohy, keď musíte dostať nejaký predmet do fľaše.

Grafické spracovanie hry je absolútne úžasné. Hra a jej prostredia sú všetky ručne kreslené a sú zmesou 2D a 3D grafiky. Tá vám miestami až vyrazí dych a vy sa bude len nemo pozerať na tie nádherné, ručne kreslené scenérie. Memoria totiž ponúka nádherne scenérie, od krásne spracovaných lesov až po tajomné tmavé miestnosti.

  

Toto všetko dopĺňa nádherná a podmanivá hudba, ktorá sa vám dostane pod kožu a skvele dopĺňa nádhernú kreslenú grafiku. Taktiež aj dabing jednotlivých postáv je dobre zapracovaný a napomôže vám sa ešte hlbšie ponoriť do deja.

No hra má aj zopár problémov. Jedným z tých väčších je fakt, že hra sa pri nahrávaní nových scenérii, teda pri prechode z jednej miestnosti do druhej, na pár sekúnd (niekedy až na 30) zasekne a potom trhajú aj animácie, čo v konečnom dôsledku pôsobí dosť rušivo pri hraní. Taktiež sa mi parkrát stalo, že z ničoho nič vypadol dabing, postavy boli chvíľku nemé a potom sa opäť všetko “zázračne” vrátilo do normálu.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=9xa_C_DbwgA[/youtube]

Memoriu si môžete kúpiť na Steame, vyšla pre PC aj MAC

Recenzovaná verzia: PC

[review pros=”krásna grafika a hudba, intuitívne ovládanie, zaujímavá kombinácia príbehov” cons=”niektoré puzzle sú príliš ťažké bez pomoci, technické chyby, loadingy” score=70 verdict=”Decentná a hlavne vizuálne nádherná ručne kreslená adventúra, ktorej však chýba technická kvalita”]
Marek Jaroš