ROCCAT Renga – Recenzia

22 septembra, 2016 Lukáš Kanik

Recenzia herných slúchadiel Roccat Renga v nízkej cenovej kategórii, ktoré zaujmú dizajnom, aj komfortom. 

Produkty ROCCAT sme si v recenziách obľúbili a často recenzujeme hlavne tie drahšie zariadenia. Tento krát sa nám pod kosu dostal herný stereo headset Roccat Renga, ktorý má podľa výrobcu ponúknuť štúdiovú kvalitu zvuku. A to prosím pekne za 50 eur, čo je približne suma, za ktorú sa tieto slúchadlá predávajú. Znie to dobre, nie?

Znova sa tradične pozrieme na balenie, komfort, dizajn ale aj výkon slúchadiel. Začneme samozrejme krabičkou, ktorá vám o slúchadlách okamžite napovie niekoľko dôležitých údajov. Slúchadlá sú stereo, vraj komfortné a ľahké, majú silné basy a čo je najdôležitejšie – kompatibilné nie len s PC, ale aj PS4 a mobilom. Kompatibilita s týmito zariadeniami je jasná, pretože slúchadlá majú štandardný 3,5mm jack, prečo výrobca nezmienil aj Xbox One je asi len otázka marketingu. Však na krabici samotnej nájdeme aj ikonku PlayStation. Na krabici nájdeme aj špecifikácie a z nich vypichnem hlavne hmotnosť – len 210 gramov!

V krabičke sú schované už len slúchadlá s 2,5 metrovým káblom a redukcia dvoch vstupov na jeden plus manuál.

[nextpage title=“Dizajn“]ROCCAT Renga sú slúchadlá kompletne v čiernej farbe a nebyť výrazného modrého kábla, nezaujmú žiadnym výraznejším prvkom. Na druhej strane sú to jediné slúchadlá od ROCCAT, ktoré nemajú uzavreté reproduktora do ulity a tak dovolia vašim ušiam „dýchať“ a nepotia sa.

Čelenku hlavy tvorí hrubší pás kože s gravírovaným logom ROCCAT na hornej strane. Mechanizmus nastavovania čelenky je veľmi jednoduchý, na každej strane drží kožu tenká gumička, ktorá sa natiahne podľa potreby. Systém jednoduchý, ale účinný – slúchadlá držia na hlave presne tak, ako mi to vyhovuje a netreba nič nastavovať.

Náušníky sú tiež kožené a veľmi mäkké, komfort sa týmto slúchadlám rozhodne nezaprie. Sú dostatočne veľké, aby sa dnu vošlo celé ucho a vôbec nikde to netlačí. Testoval som ich niekoľko hodín neptetržitého hrania a absolútne som nemal nutkanie si ich dať dolu z nejakého dôvodu. Sú veľmi pohodlné a extrémne ľahké, vážia len 210 gramov, čo je váha väčšieho mobilu.

Mikrofón sa dokáže sklopiť až do uhla neuveriteľných 150 stupňov, čo je až úplne dole pod bradu. Obrovská škoda, že je z veľmi tvrdého materiálu a vôbec sa nedá ohýbať, pričom dizajnovo nevyzerá vôbec zle, aj keď je hrubší. Na druhej – pravej strane nájdeme logo ROCCAT. Materiál je imúnny voči škrabancom a odtlačkom, takže paráda.

Kábel je modrej farby a má dĺžku 2,5 metra. To má svoje plusy aj mínusy – mínusom je hlavne to, že keď si slúchadlá zapojíte do PlayStation 4 ovládača, ktorý máte  vo vzdialenosti 30 centimetrov od seba, kábel zbytočne zaberá 2 metre miesta a skutočne to niet kam dať. Kábel je ukončený dvoma konektormi – jeden pre reproduktor, druhý pre mikrofón v prípade, že si slúchadlá zapájate do PC. V balení však nájdete redukciu, ktorá dva káble integruje do jedného a tak zvuk aj hlas prenáša cez jeden 3,5mm jack, ktorý štandardne použijete vo všetkých zariadeniach, teda aj PS4, či Xbox One (sorry iPhone 7). Na kábli sa zhruba 35cm od slúchadiel nachádza ovládací panel pre reguláciu hlasitosti a vypnutie mikrofónu.

[nextpage title=“Výkon“]ROCCAT urobil niekoľko dizajnových zmien oproti iným radám a niektoré z nich nie sú práve pozitívne. Spomínal som, že ROCCAT Renga sú jediné slúchadlá od Roccat, ktoré nemajú zakryté reproduktory z vonkajšej strany. To spôsobujú celkom masívny únik zvuku von a človek vedľa váš môže bez problémov všetko počuť.

Ono výkon reproduktorov (výrobca deklaruje až 50mm drivery) nie je až taký, ako by ste od „štúdiovej kvality“ čakali. Možno práve únik zvuku spôsobuje, že aj na najvyššej možnej hlasitosti stále máte sluchovú rezervu a nejakých pár decibelov by ste ešte privítali – najmä pri počúvaní hudby. To isté platí aj o mikrofóne – zachytáva zvuk o čosi slabšie, než napríklad Logitech.

Ako herné slúchadlá poslúžia perfektne. Basy reprodukujú v rozsahu od 20hz a viete si na nich vychutnať každý výstrel, výbuch alebo podobné rachotiny v hrách. Basy vo vysoko kvalitnej nahrávke pri hudbe ale už nestačia a znejú trošičku tlmene. Ale skôr by som povedal, že si toho všimne len človek s dobrým hudobným sluchom. Kvalitu zvuku môže jemne ovplyvniť aj zvuková karta, ale žiadne nastavenia v PC nečakajte – predsa len, sú to multiplatformové slúchadlá, takže plug&play.

K mikrofónu mám ešte jednu poznámku, stále sa to totiž mnoho výrobcov nenaučilo. Keď je mikrofón vyklopený hore, automaticky má prestať zaznamenávať zvuk, no ROCCAT Renga sú znova jedny z tých slúchadiel, u ktorých to dizajnérov nenapadlo. Mikrofón deaktivujete len spínačom na kábli.

[nextpage title=“Hodnotenie“]ROCCAT Renga prekvapí niekoľkými vecami. Je to najmä robustná konštrukcia a kvalitný povrch, ktorý nezanecháva stopy. Poteší aj váha slúchadiel a s tým spojený komfort pri nosení. Sú univerzálne, takže ich môžete používať s mobilom, počítačom alebo akoukoľvek konzolou.

Trochu potom zamrzí mikrofón, ktorý nejde ani trochu tvarovať a možno trochu zbytočne dlhý kábel, ktorý je skôr na obtiaž. Otvory na slúchadlách síce zaručia vetranie ucha, na druhej strane aj únik cenných decibelov. A ani o štúdiovej kvalite, ktorou výrobca headset propaguje netreba hovoriť, na herné posedenia poslúžia ale na výbornú. Vydržíte ich nosiť hodiny a fakt poteší aj cena, za ktorú v podstate môžete mať značkové herné slúchadlá.

Technické údaje ROCCAT Renga

roccat renga tech specs

Roccat Renga
  • Dizajn
  • Konštrukcia
  • Výkon
  • Cena
4.3
Sending
User Review
0 (0 votes)

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.