Roccat Ryos MK FX – Recenzia

25 marca, 2016 Lukáš Kanik

Roccat vydal novú klávesnicu z radu RYOS s RGB podsvietením a mechanickými spínačmi. V recenzii sme si ju rozobrali do detailov.

Roccat má už s mechanickými klávesnicami skúsenosti a za sebou už niekoľko modelov zo série Roccat Ryos. Sú to klávesnice prakticky identické svojim dizajnom a inak to nieje ani v prípade piateho, najnovšieho modelu Roccat Ryos MK FX. Až sa zdá, že Roccat v útrobách mení len farbu mechanických spínačov, model FX však naznačuje, že už budú podsvietené v plnom RGB rozsahu.

Krabica od klávesnice je doslova obrovská, už pri pohľade na ňu začnete rozmýšľať, aké rozmery klávesnica má. V krabici značný priestor zaberá klávesnica aj kvôli odpočívadlu na zápästie, ktoré sa nedá odpojiť a tiež hrubý kábel na hornej strane. Pod klávesnicou sa skrývajú manuály s odkazom na stránku Roccatu, kde si budete musieť stiahnuť aktuálny softvér. Šírku klávesnice zväčšuje rad makro tlačidiel na ľavej strane.

Na krabici tiež nájdete zbytočné marketingové označenia, ako MMO Approved a FPS Approved, ktoré nemajú žiadnu informačnú hodnotu, keďže sa na MMO, či FPS dá použiť každá klávesnica na planéte.

P1170987 P1170988

P1170989

Klávesnica zdieľa úplne identický dizajn so svojimi staršími súrodencami rady Ryos. Konštrukcia je vďaka kovovému plátu veľmi pevná a vôbec sa neprehýba po zatlačení na stred. Pri tlaku nemá ani čo vŕzgať, pretože odpočívadlo na zápästie je s klávesnicou jednoliate. Navyše je dostatočne veľké aj po stranách, takže nehrozí, žeby ste napríklad ľavé zápästie pri hraní museli nechať na hrane, ba až na stole. Stred tohto odpočívadla zdobí veľké logo Roccatu.

Zatiaľ čo telo klávesnice tvorí matný plast, okolie klávesov je potlačené textúrou, vďaka ktorej pôsobí klávesnica drahšie už na pohľad. Povrchy sú odolné voči odtlačkom prstov a lesklú povrchovú úpravu má len jemné lemovanie. Nad numerickou klávesnicou je nenápadné označenie klávesnice, pod medzerníkom trojica tlačidiel na zmenu profilov a ľavú stranu tvorí rada Makro tlačidiel.

P1170991 P1170992 ryos 02

V rohu klávesnice pri tlačidle ESC sú dva zvukové vstupy, na mikrofón a reproduktory. Na opačnej strane by sa podľa očakávaní mali nachádzať dva USB vstupy, ako pri klávesnici Ryos MK Pro. Avšak tento prvok Roccat nezachoval a klávesnica FX tam už má len záslepku. Tu sa objavuje taká konštrukčná vada, respektíve lenivosť výrobcu. Roccat použil identický kábel pre klávesnicu FX ako použil pri MK Pro – teda do PC vedú dva USB konektory a 2 zvukové konektory. Pričom keďže klávesnica FX už nemá v tele USB vstupy, jeden tento USB kábel je zbytočný a doslova bude visieť nadarmo. Vlastne na fungovanie klávesnice stačí zapojiť klávesnicu len jedným, hlavným USB káblom, ktorý sa postará o napájanie. Aj napriek tomu je kábel extrémne hrubý a veľmi nepoddajný.

Váha klávesnice sa vyšplhala na 1600g čo je už váha menšieho notebooku. Na spodnej strane je päť gumených plôch, ktoré v kombinácii s váhou zaručia, že sa vám klávesnica nepohne na stole ani o milimeter. A to ani s vysunutými nožičkami.

ryos 04 ryos 03 ryos 01

Klávesy mechanickej klávesnice Roccat Ryos MK FX sú štandardne vysoké, Roccat si pod ne zvolil spínače Cherry MX Brown. Tieto vyžadujú cca 45 gramov na zatlačenie a stlačenie je zaznamenané cca v 60% hĺbke stlačenia. Majú hmatovú odozvu, takže zopnutie ucítite aj prstom a nie je ani hlučné. Čo hlučné je – samotný náraz klávesy do konštrukcie klávesnice. Vydržať by mali 50 miliónov nárazov.

Cherry MX spínače nemajú dobrú povesť čo sa rovnomerného podsvietenia týka. Aj tu sa našlo pár výhrad. Klávesy, ktoré mali znaky v dvoch riadkoch (napríklad číslice, F-klávesy, lomítka, TAB…) majú dobre podsvietený len horný riadok, ten spodný len čiastočne. Problémom je aj umiestnenie LED diód na hornej strane spínača. To má za následok, že keď si nastavíte napríklad biele podsvietenie, vidíte nechcené odrazy všetkých troch farieb – červenej, zelenej aj modrej.

ryos 05 ryos 06 ryos 07

V rade F1 – F12 kláves nájdete multimediálne tlačidlá, ktoré sa aktivujú klávesou FN podobne ako na notebooku. Tú nájdete napravo od medzerníka a netreba tu nič nastavovať. Špecialitou Ryos klávesníc je aj tlačidlo EASY-SHIFT[+]™ ktoré sa nachádza na pozícii Caps Lock. Vďaka nemu si môžete vytvoriť viac ako 500 ďalších kombinácií pre komplet všetky klávesy, písmená aj čísla. Toto špeciálne tlačidlo dokáže tiež tvoriť kombináciu makier s inými Roccat produktmi, napríklad s myškou.

V útrobách Roccat Ryos MK FX sú dva 32-bitové procesory ARM, ktoré dopĺňa 2MB pamäte. Všetky profily a nastavenia tak ostávajú v klávesnici aj po odpojení. Odozva stlačenia je jedna milisekunda a frekvencia zaznamenávania je 1000Hz. Anti-ghosting technológia zvládne správne zaznamenať 30 stlačení naraz a celkovo sa Roccat môže pýšiť vysokým štandardom, ktorý odpovedá cene.

P1180004 P1180007 P1180009

Roccat má pre všetky produkty už jednotný softvér Roccat Swarm. V ňom si vieme nastaviť mnoho druhov podsvietenia, nechýbajú dúhové vlny, tepelné stopy, blikanie no nájdete tu aj ekvalizér, ktorý bliká do rytmu aktuálne prehrávanej hudby.

Podsvietenie si môžete zmeniť v 16,5 miliónoch odtieňoch osobitne pre každú jednu klávesu. Všetky nastavenia si môžete uložiť až do piatich rôznych profilov, medzi ktorými si môžete okamžite prepnúť stlačením troch tlačidiel pod medzerníkom. Profily ukladajú nie len nastavenia podsvietenia, ale aj všetky makrá. Menšou slabinou programu je, že sa zmeny do klávesnice presunú až po troch sekundách.

Softvér vám dovolí zmeniť každé jedno tlačidlo, všetky tak môžu mať funkciu akéhosi makra, možno v závislosti od hry, ktorú práve hráte. Dokonca softvér už má niekoľko vstavaných profilov na konkrétne hry.

Roccat Ryos MK FX 03 Roccat Ryos MK FX 02 Roccat Ryos MK FX 01

Klávesnica Roccat Ryos MK FX je konštrukčne veľmi solídny kus. Je veľmi pevná a na stole sa ani nešmykne, dizajn je skvele odladený až na nepoddajný, dokonca zbytočný kábel. Podsvietenie a produkcia farieb poteší všetkých, ktorí si chcú klávesnicu zladiť s celou zostavou, bez miernych nedostatkov sa to ale tiež neobišlo.

Spínače Cherry MX sú veľmi obľúbené a písanie na nich je extrémne komfortné, aj vďaka odporu, či rýchlosti odozvy. Softvér ponúka nadštandardné možnosti a klávesnicu je možné si kompletne premapovať podľa požiadaviek. Nechýbajú ani rôzne efekty podsvietenia, vrátane ekvalizéru. Je to teda plne prispôsobiteľný kúsok a zanechal vo mne prevažne pozitívne dojmy. Pri doporučenej cene 199 dolárov si ale kúpu dobre zvážte, ak by stála o 40 eur menej, ide o jednoznačnú voľbu.

Ryos MK FX Specs

Roccat Ryos MK FX
  • Dizajn
  • Konštrukcia
  • Softvér
  • Cena
4.6

Odkaz na výrobcu

roccat.org/Ryos-MK-FX

Sending
Hodnotenie užívateľov
5 (1 hlas)

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Súvisiace články