Roccat Sova

ROCCAT Sova MK – Recenzia mechanickej klávesnice

5 marca, 2017 Lukáš Kanik

Mechanická klávesnica s podložkou na myš, ktorá je vhodná na hranie do obývačky, alebo do postele – Roccat Sova MK.

Na recenziu sa nám dostala ďalšia zaujímavá vecička od výrobcu herných periférií Roccat. Tento krát to je ale niečo skutočne zaujímavé, je to ďalšia vec, ktorú som osobne doma nikdy nemal a tak mi „objavovanie“ prišlo ako zaujímavá skúsenosť.

Reč je o klávesnici Roccat Sova MK, mechanická klávesnica so spínačmi TTC, ktorá sa hodí na obývačkové hranie. Obývačka bola roky miestom pre domáce konzoly, či už XBox alebo PlayStation, či WiiU. Avšak nie je to tak dávno, čo sa do obývačky natisli aj výrobcovia počítačov, mimo iných aj Valve so svojimi Steam Boxmi. Sova je teda práve pre tých, ktorí chcú hrať počítačové hry práve v obývačke, či v posteli. Na pravej strane klávesnice je totiž veľkorysá plocha pre vašu myšku, na zadnej strane potom vankúšiky na kolená.

Klávesnica má však svoje prednosti, aj zápory. Poďme sa teda na ne pozrieť bližšie v recenzii.

Roccat Kova MK klavesnica

Balenie Roccat Sova MK je už na prvý pohľad robustné. A hlavne ťažké. Už na obale hry vás s niektorými fíčurami oboznámi výrobca, na prednej strane svieti „Mechanical Edition“ čo znamená, že klávesnica má mechanické spínače. To preto to označenie „MK“ v názve výrobku. Ak teda budete túto klávesnicu hľadať na internete, treba rozlíšiť medzi štandardnou a mechanickou.

Na zadnej strane je odfotený spôsob zapojenie aj možnosti komponentov, ktoré sa dajú vyňať. Na to sa pozrieme ale na ďalšej stránke recenzie.

Vnútri balenia nájdeme len poskladaný kábel, držiak na kábel, užívateľský manuál a samozrejme poskladanú klávesnicu.

ROCCAT Sova MK sa označuje ako „lapboard“ (nie som si istý, či v Slovenskom jazyku je pre toto slovo nejaký preklad). Je to označenie pre klávesnicu, ktorá je spojená s pevnou podložkou pod myš. Na prvý pohľad sa môže zdať, že práve preto je klávesnica veľká, a je to pravda len sčasti.

ROCCAT Sova MK má podložku pod myš skoro tak veľkú, ako list papiera

Všimnite si totiž, že Sove chýba panel numerickej klávesnice, na druhej strane takmer od polovice začína plocha pre myš. Celkovo má Sova na šírku 64,6 centimetra, na výšku potom 28 centimetrov. Plocha pre myš je široká 27,5 centimetra a vysoká 24 centimetrov. Pre porovnanie, list papiera má 29,5 centimetra. Plocha pre myš je skutočne veľká.

Vrchná povrchová úprava podložky pod myš a odpočívadla na zápästie je matný drsný plast, takže nehrozia tu nejaké odtlačky prstov. Rovnako matný, no už jemnejší plast tvorí zvyšnú konštrukciu okolo klávesov.

Na zadnej strane sú 4 vankúšiky, ktoré podopierajú klávesnicu na kolenách. Sú dostatočne veľké aj mäkké, takže vôbec žiadne výstupky na spodnej strane vás nebudú omínať. Na spodnej, respektíve zadnej strane je vidieť aj kábel medzi dvoma USB portmi. Tie môžete, respektíve musíte využiť na pripojenie myšky, alebo slúchadiel.

Pod jednotlivými klávesami sa skrývajú mechanické spínače TTC od firmy Trantek. Pripomínajú spínače Cherry MX Brown, teda ide o spínače stredného odporu, na ktorých sa píše, aj hrá pohodlne. Najväčší problém mi ale robili veľké klávesy – enter, medzerník, backspace či shift sú oveľa hlučnejšie, ako zvyšok klávesov. Všetky z nich totiž znejú ako medzerník, často u klávesníc najhlučnejšie tlačidlo. A spínačmi TTC to veru nie je, pretože na ostatných klávesniciach znejú normálne. Skôr to želiezko, ktoré väčšie klávesy podporuje trochu logá a vibruje, konštrukčne tu teda nebude niečo v poriadku.

Veľké klávesy sú trochu hlučnejšie, než obvykle

Plusom je odnímateľný kábel na zadnej strane. Do počítača sa pripája dvoma USB portami, jeden poháňa klávesnicu, druhý zase USB porty, ktoré nájdete na zadnej strane klávesnice. Kábel je len pogumovaný a trochu tvrdý. Má neuveriteľné 4 metre, takže spoľahlivo dočiahne až do postele. Chcelo by to však verziu bezdrôtovú, to je asi jediná vec, ktorú by som pri „gaučovej“ klávesnici fakt chcel.

Na zadnej strane je ešte malý držiak, do ktorého si vsuniete kábel myšky. Tu si viete na 3D tlačiarni dotlačiť ďalšie komponenty, ako napríklad držiak mobilu. Plániky na tlač 3D objektov k tejto klávesnici nájdete na oficiálnych stránkach.

Klávesnica ROCCAT Sova MK má podsvietené spínače jednou jedinou farbou a to modrou. Toto podsvietenie viete ovládať v softvéri Roccat Swarm. K dispozícii je 6 módov blikania a dýchania. V softvéri si tiež viete nabindovať makro funkcie pre tlačidlá. Makro funkcie sa potom aktivujú stlačením Easy-Shift[+] ktoré sa nachádza na Caps Locku. Bonusové tlačidlá a priradené funkcie tu v rámci šetrenia priestoru nehľadajte, na ďalšie funkcie kláves F1-F12 slúži tlačidlo FN. Práve takto viete ovládať podsvietenie, prehrávač, otvoriť prehliadač či kalkulačku. Na uloženie profilov slúži interná pamäť 512kB a o výpočty sa stará 32-bitový procesor ARM.

Zaujímavosťou je však modularita Sovy. Podložka na myš ako aj plocha pre zápästie sa dajú jednoducho vyňať a vymeniť za vlastné komponenty. Napríklad si na ne viete nalepiť fóliu s iným dizajnom. Rovnako sa dajú vyňať aj zadné penové podložky aj keď práve neviem na čo. Ani po vyňatí vankúšikov tu totiž nie sú nožičky alebo gumené podložky, ktoré by Sovu držali pevne na stole.

Sova váži viac, ako priemerný notebook

Venovať sa však budem aj váhe. Konštrukciu totiž tvorí kovový plát, ten pridáva na váhe každej mechanickej klávesnice. Táto má však 2,3 kilogramu, čo už vôbec nie je málo, je to váha priemerného notebooku. Je naozaj ťažká, ale na nohách to tak nie je cítiť.

Pri hraní som si tento komfort užíval. Plocha pre myš je dostatočne veľká, ani raz som nezišiel za okraj. Klávesy sú vysoké a opierka na zápästie rovnako pohodlná. Trochu mi robili starosti káble, moja myš má totiž dvoj metrový kábel, slúchadlá tak nejak podobne, takže si kabeláž trochu treba zorganizovať. Inak nemám k hraniu na nej žiadne výhrady, po nejakej chvíli som prestal registrovať, že hrám po ležiačky v posteli.

Dizajn klávesnice sa skutočne podaril. Ak sa viete preniesť cez starosti s káblami, dostanete spoločníka do obývačky, na ktorého sa ľahko zvyká a ťažko sa s ním lúči. Vlastne je takéto riešenie jediným rozumným v prípade, že chcete fakt hrať v obývačke, alebo v posteli na veľkej telke. Mám svoje výhrady k samotným tlačidlám, ale komfortu nemám čo vytknúť. Niekomu sa môže zdať prehnaná aj váha.

Keď som však videl, aké lapboardy ponúka konkurencia, toto je bezkonkurenčne ten absolútne najkrajší a najpraktickejší model na trhu. V komforte, alebo dizajne by som tu ťažko hľadal nejaké negatíva. Jediné, čo by som do budúcna privítal je bezdrôtová verzia. Cena Roccat Sova MK vás tiež nepoteší. U nás sa síce ešte mechanická verzia nepredáva, ale v zahraničí je to 180 dolárov.

 

Roccat Sova MK Specifications

Oficiálne stránky výrobcu ROCCAT Sova MK

ROCCAT Sova MK
  • Dizajn
  • Konštrukcia
  • Komfort
  • Cena
4.3
Sending
User Review
5 (1 vote)

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.