Rok 2018 – začiatok konca Steamu ako lídra na PC platforme

Valve príde nasledujúce mesiace o obrovský balík peňazí, veľkí vydavatelia odchádzajú zo Steamu.

Steam to bude mať najbližšie mesiace, alebo roky veľmi ťažké. Platforma, ktorá je presýtená drobnými “sračkovými” titulmi (v roku 2017 vyšlo na Steame viac ako 7600 hier), už nepriťahuje veľkých vydavateľov a už od minulého roka sledujeme zaujímavý trend. Hry veľkých vydavateľov totiž prestávajú vychádzať na Steame. Electronic Arts už roky vydáva svoje hry exkluzívne na Origine, minulý rok sa však pridal aj Activision, keď očakávanú strieľačku Destiny 2 vydali len na Battle.net launcheri, ktorí si požičali od kolegov z Blizzardu. Na druhej strane, na Steame tradične vyšlo ešte Call of Duty WWII – tiež od Activisionu. To že vyjde COD na Steame bolo jasné každý rok akože prídu Vianoce. Ale teraz sa zmení aj táto zabehnutá tradícia a pridávajú sa ďalší vydavatelia.

Activision nedávno oznámil, že Call of Duty: Black Ops 4 na PC vyjde len na platforme Battle.net. Pred pár dňami aj Bethesda oznámila, že Fallout 76 na Steame nevyjde a vydavateľ ju bude distribuovať cez svoj Bethesda Launcher. V prieskume magazínu PC Gamer sa drvivá väčšina novinárov vyjadrila, že im absolútne nevadí, že hra vyjde len na Bethesda Launcheri, vadilo by im azda len to, keby hra mala vyjsť len na Microsoft Store. Ten je totiž stále sto rokov za opicami, oproti Originu, Battle.net alebo Uplay. Steam tak príde tento rok o dve stálice – Call of Duty a Fallout.

Vieme zhruba vyrátať, koľko peňazí stratí Steam

Keďže máme presné dáta predajov z predchádzajúcich dielov Black Ops aj Fallout, a presne vieme, koľko si Steam berie províziu (je to 30% z ceny), vieme vyrátať, koľko peňazí ušetria vydavatelia a o koľko príde Valve. COD: Black Ops 3 predal na Steame 3,01 milióna kusov za sumu 59,99 dolárov. To je 180 miliónov dolárov, z čoho 30% je 54 miliónov dolárov. V prípade Falloutu, štvrtý diel hry predal 6,6 milióna kusov za priemernú cenu 37 dolárov, takže hra zarobila okolo 244 miliónov. Steamu z tejto sumy pripadá 73 miliónov dolárov. Samozrejme, treba si tu zarátať aj predaj krabicoviek, ktoré boli na Steame aktivované, alebo rôzne výpredaje, ale pre naše účely takéto odhady stačia. Takýmto odhadom môžeme povedať, že odchodom Call of Duty a Fallout zo Steamu platforma stratí takmer 130 miliónov dolárov. 

Ak sa Bethesde potvrdí, že ľuďom vôbec nezáleží, na akej platforme Fallout 76 vyjde a kúpia si ho rovnako aj na Bethesda Launcheri, na Steame neuvidíme potom ani DOOM, ani RAGE 2, ani nový The Elder Scrolls. Activision je zdá sa už rozhodnutý, hry na Steam už vydávať nebude. EA hry na Steam už nevydáva, Ubisoft a Warner Bros ešte áno. Ubisoft však už dávno má svoju platformu Uplay, na ktorej predáva rovnako všetky tituly, ako na Steame, je teda len otázka času, kedy migruje aj francúzsky gigant. Najnovší Assassin’s Creed Odyssey ešte na Steam vyjde, pretože už je nahodený v obchode, a takisto aj The Division 2. Pravdepodobne ešte nemajú na Uplay dostatočne veľkú používateľskú základňu a strata 30% zo zisku im vlastne pokrýva reklamu, ktorú na Steame dostávajú. Je tam predsa viac ako 125 miliónov registrovaných užívateľov a takmer štvrtina z nich sú platiaci.

Discord spúšťa vlastnú platformu na predaj hier, má viac užívateľov ako Steam

Migrovaním na Origin, Battle.net, Uplay, GOG, Microsoft Store a Bethesda Launcher to ale nekončí. Obrovskou novinkou je spustenie obchodu na platforme Discord. Firma totiž včera oznámila, že vo svojej VOIP aplikácii (určenej na chatovanie a volanie) spustí aj obchod, kde začne predávať indie tituly. Discord má dnes viac ako 150 miliónov registrovaných používateľov a nie sú medzi nimi len hráči. Aplikáciu na PC či mobil používajú aj športové združenia, niektoré firmy, hráči kartových a stolových hier, dokonca má svoj Discord kanál už takmer každý väčší Subreddit. Na Discorde nájdete už aj množstvo vývojárskych štúdií. Spustenie obchodu je tak geniálny ťah.

Discord chce začať predajom menších titulov, niektoré dokonca s časovou exkluzivitou. Na Discorde tak budú vychádzať indie hry o 90 dní skôr, než na iných platformách (Steam, GOG). Lákadlom pre vývojárov môže byť menšia provízia za predaj (rozumné by bolo ísť na 15%) a iste nebude trvať dlho, než sa pridajú aj väčší vydavatelia. Beta verzia obchodu Discord je spustená momentálne len v Kanade pre zhruba 50 tisíc používateľov. A k aktuálnemu predplatnému Discord Nitro budú hráči dostávať hry zdarma, niečo podobné robí EA na Origine, Sony s PS Plus a Xbox s Gold službou. Steam to nebol schopný urobiť za 14 rokov fungovania.

Steamu tak pomaly ale isto zvoní zvonček. Veľkí giganti presúvajú svoje hry na svoje platformy a toto bude stáť Valve stovky miliónov dolárov ročne. Menšie hry sa postupne budú presúvať na Discord a na Steame napokon ostanú len vydavatelia, ktorí ešte nemajú svoju vlastnú platformu (Techland, Warner Bros, Focus-Home…) a samozrejme maličké indie hry, ktoré sa denne množia na Steame. Na Steame tak ostane už len odpad.

Steam ale určite nezahynie, stále bude mať príjmy z predajov. Ale keď platforma ročne získala 300 miliónov dolárov za nič nerobenie a teraz to bude len 100 miliónov, na ekonomike sa to odrazí neskutočným spôsobom. Možno práve toto bude dôvod pre Valve, aby konečne začali vyrábať hry. 

Sledujte ma:

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza
Sledujte ma:

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

How to whitelist website on AdBlocker?

  • 1 Click on the AdBlock Plus icon on the top right corner of your browser
  • 2 Click on "Enabled on this site" from the AdBlock Plus option
  • 3 Refresh the page and start browsing the site