RUNE II – Recenzia

RUNE II

Štúdio síce už zkrachovalo, ale my aj tak prinášame recenziu.

Pozn. redakcie: Hra RUNE II vyšla 12.11.2019, hneď na druhý deň svoje brány zatvorilo štúdio Human Head Studios, autori hry. Vývojári sa ale presunuli pod Bethesdu a zformovali nové štúdio – Roundhouse Studios. Budú pracovať na nových projektoch pre Bethesda Softworks.

Skoro dvadsať rokov po príchode klasického Rune sa dostávame k Rune II. Sequel na túto Vikingsku klasiku prichádza v novom šate, s komplexnejšími mechanikami a porovnateľne lepšími vizuálmi. Dokáže sa ale vyrovnať konkurencii?

Tí, ktorí si zahrali pôvodnú hru, poznajú príbeh Rune – Nórsky boh klamstva a trikov Loki sa vrátil na Midgard (Zem) a snaží sa vyvolať Ragnarok, inými slovami, koniec sveta. Heimdall, strážca bohov vzkriesil bojovníkov dávno padlých, aby sa proti nemu postavili. Tími bojovníkmi ste vy, prípadne aj vaši kamaráti.

Hru je možné hrať v dvoch režimoch – lokálne (singleplayer) alebo na serveri s inými hráčmi, tieto servery sú hosťované developermi samotnými, plus hra ponúka možnosť prenajať si vlastný server. V obidvoch prípadoch sa dostanete k plnej verzii hry, rozdiel je iba v tom, koľko ľudí sa k vám dokáže pripojiť. 

Rune II funguje na báze časových blokov – strieda medzi režimom “zbierania” a “útoku” proti Lokimu, každý turnus trvá približne hodinu, počas ktorej hráč musí nazbierať určitý počet artefaktov, tie mu poskytujú bonus v poslednom boji. Tieto artifakty sú roztrúsené na mape a s každým ďalším kolom sú vygenerované ďalej od začínajúcej pozície (stred mapy).

Mimo toho slúžia artefakty ako počet životov, ktoré sa odpočítajú pri každom úmrtí v Lokiho ríši, po ich vyčerpaní hráč(i) zlyhajú a musia sa vrátiť späť do Midgardu, skúsiť šťastie znova. Hra sa takto “resetuje”, až kým sa hráčom nepodarí poraziť Lokiho. 

Ak nie ste fanúšikmi sebatrýznenia, odporúčame zavolať si na hru kamarátov, alebo sa pripojiť k iným hráčom na serveri. Rune II je podstatne ľahšia keď ste štyria, aj keď nepriatelia vás stále zotnú na dve rany. Hra sa snaží v boji pôsobiť dynamicky, ako hybrid medzi Dark Souls a viac akčnejším For Honor, no moc jej to nejde. Miesto napínavých súbojov medzi vami a Lokiho sluhami budete bežať o závod – pred nimi keď vám dôjde výdrž, a potom po nich akonáhle sa vám dobije.  

V závislosti na tom, kde hráte, je možnosť hrať aj proti ostatným hráčom – konkrétne tým, ktorí si vybrali iného boha za svojho ochrancu, než ste si vybrali vy. Máte na výber troch bohov – mocného Thora, lstivú Helu a nakoniec bystrého Odina. Každý z bohov má svoje výhody a aj nevýhody, a to doslova. 

Po výbere boha totiž postava zmení svoje staty a získa ultimátnu schopnosť – tento mocný útok je unikátny pre každého boha. Môžete na nepriateľov zaslať kŕdeľ havranov, vyvolať blesky či vzkriesiť kostlivcov. Dôležitá mechanika v hre mimo zbierania artefaktov je zbieranie predmetov. Tie sú schované v truhliciach a povaľujú sa po celej mape. Od jedla, surovín a šípov až po špeciálne zbrane a brnenie.

Hráč má v RUNE II síce veľký, ale predsa len obmedzený inventár. K tomu nerátame banku, no na rozdiel od inventára nie je prenosná a nachádza sa iba vo vybraných lokáciach. Tieto “vybrané lokácie” sú v každej hráčmi-postavenej budove – v Rune II je hromada rôznych mechaník ktoré nedávajú žiadny zmysel, ale dávajú body skúseností – a to je hlavné. 

Jedna z týchto “mechaník” je obnova života pri ohnisku vnútri týchto budov. Ak natrafíte na silného nepriateľa, nemusíte sa báť – on vás do vnútra sledovať nebude, zato bude poslušne čakať pred dverami na to, kým sa vrátite s plnými životmi. 

Rovnako, ak sa vám podarí zomrieť počas boja, vrátia sa vám všetky životy a ponecháte si všetky predmety – ako bonus dostanete vtipnú hlášku od boha ktorý vás opatruje. Napriek tomu nepriateľom sa život nedobíja, takže eventuálne dokážete poraziť každého – bude to iba chvíľu trvať.

Hra sa sama nevie rozhodnúť medzi tým, či je zábavná alebo trýznivá – boj proti nepriateľov s obrovskými elementálnymi zbraňami nie len vyzerá dobre, ale aj máte z toho pocit že ste niečo viac ako klávesnicový hrdina. Zato hodinový maratón cez Midgard v snahe zbierať artefakty, pri čom vás sleduje Loki a raz za čas na vás vyvolá roj meteoritov (s cieľom zabiť vás alebo vašich kamarátov, ak hráte sami tak ho máte za chrbtom celú hru), už tak zábavne nepôsobí.

Prostredie je krásne, no väčšinu času budete príliš zamestnaní utekaním z jedného markeru na druhý, hlasové vsuvky nepriateľov sú viac vtipné než desivé. 

RUNE II zatiaľ vyšla len na Epic Games Store

RUNE II 24,99€
 • 4/10
  Gameplay - 4/10
 • 6/10
  Technické spracovanie - 6/10
 • 7/10
  Vizuálny dojem - 7/10
5.7/10

Verdikt

Rune II sumár sumárom pôsobí ako niečo, čo by sa možno uchytilo pred piatimi rokmi, no teraz je to už dávno “old-school”.

Sending
User Review
0 (0 votes)
 

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

How to whitelist website on AdBlocker?

 • 1 Click on the AdBlock Plus icon on the top right corner of your browser
 • 2 Click on "Enabled on this site" from the AdBlock Plus option
 • 3 Refresh the page and start browsing the site