Playstation 5

Šéf Playstationu chce, aby ich hry hrali stovky miliónov hráčov

11 októbra, 2021 Marek Jaroš

Vízia Jima Ryana je jasná – dostať Playstation tituly k čo najširšiemu publiku.

Videoherný priemysel prechádza jednou z najväčších transformácií za posledné desaťročia. Klasický model, kde si hráči kúpia konzolu a na ňu si kupujú nové tituly v hodnote 60 eur je zastaralý. Navyše, do dnešného sveta, v ktorom vývoj hry častokrát presiahne 100 miliónov dolárov, začína byť nepoužiteľný.

Aj preto vydavatelia hier začínajú prehodnocovať svoj biznis a objavuje sa čoraz viac free-to-play titulov, kde si za obsah platíte, respektíve predplatné služby ako Xbox Game Pass. A na podobný problém naráža aj Sony, ktoré začína narážať na strop možností pri predaje nie len konzol, ale najme hier.

Jim Ryan: Chcem vidieť svet, kde naše hry hrajú desiatky miliónov hráčov

Nedávno sa k problematike vyjadril aj šéf Playstationu, Jim Ryan. Je jasné, že pod jeho vedením sa Sony čoraz viac začína obzerať po PC platforme. Veď aj preto spoločnosť pred nedávnom kúpila štúdio Nixxes, ktoré im má pomáhať portovať hry na počítače.

„Chcel by som vidieť svet, v ktorom si naše Playstation hry môžu užívať desiatky miliónov hráčov, „ hovorí Ryan v interview a pokračuje: „Možno stovky miliónov ľudí. Momentálne, s terajším konzolovým modelom, je úspechom ak si skutočne veľký Playstation hit zahralo 10 alebo 20 miliónov hráčov.“

Nebojí sa hry prirovnávať k hudbe a filmom. Hovorí, že ako hudba, tak aj filmy si užíva takmer neobmedzené množstvo ľudí. Tak prečo nie aj hry?

„Myslím si, že niektoré umenia (hry), ktoré robia naše štúdia, patria medzi jednu z najlepších foriem zábavy, aké boli kedy na svete vytvorené. A ak sa pozrieme na publikum, ktoré si to naše krásne umenie vychutnáva… frustruje ma, že je to tak 20-30 miliónov ľudí. Rád by som videl svet, kde si tieto hry užívajú stovky miliónov ľudí, „ dodáva Jim Ryan.

Ak máte chvíľu čas a zaujíma vás, ako jeden z najmocnejších ľudí vo videohernom priemysle premýšľa, určite si rozhovor pozrite.

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.