Sniper Elite 3 – Recenzia

10 júla, 2014 Patrik Kellner

Po dvoch rokoch sa k nám vracia americký sniper, Karl Fairburne, aj s novými zbraňami, novými obeťami a novým cieľom v hre Sniper Elite 3.

Po spomínaných 2 rokoch nám Rebellion za spolupráce s 505 Games narozdiel od Sniper Elite V2 prenáša atmosféru pochmúrnych európskych bojísk a ulíc do svetlejších a jasnejších bojísk na sever Afriky, , ktorá je podtitlulom SNiper ELite 3, kde máme za úlohu zabrániť veci pod názvom „Projekt Seuche“ alebo po slovensky „Projekt Epidémia.“ Obdobie 2. Svetovej vojny je známe azda všetkým, takže aj vieme, že bojom sa nevyhol ani „Čierny kontinent.“ Sever a východ Afriky obsadili nemecké a talianske vojská, proti ktorým bojovali hlavne americké a britské jednotky. Medzi najznámejšie vojenské operácie patria: Tobruk, Sonneblume, El Agheila…

Po menšej hodine dejepisu sa môžeme presunúť k samotnej hre. Začneme prostredím, ktoré mi v Sniper Elite 3 vážne učarovalo. Veľmi pekné prostredie africkej Sahary, v ktorej nájdeme okrem piesku, kaktusov a ďalšieho piesku aj vojenské základne, motorové vozidlá, zbrane a pochopiteľne aj vojakov, ktorí len netrpezlivo čakajú na náš príchod. Grafické spracovanie nie je najhoršie, hra je veľmi pekná aj vďaka spomínanému prostrediu afrických dún, predsa len, nekonal sa žiaden nový engine.

A teraz sa presuňme k bojovému režimu. Čo sa týka zbraní, tak hneď prvé plus dávam značne zväčšenému arzenálu, zväčša sa jedná o míny, bomby a podobne. Ten si môžeme upravovať v menu, čo je taktiež novinka, ktorú vývojári pridali. Máme na výber 4 pozície, v ktorých si môžeme zmiešať kombinácie zbraní, lekárničiek, mín atď. podľa vlastnej chuti a spôsobu hrania. Hneď tu spomeniem, že boli pridané lekárničky, takže na automatické liečenie sa v úkryte môžete rovno zabudnúť. Zbrane si môžete takisto aj upravovať, t.j. zmena mieridla, hlavne atď.

Sniper Elite 3_01 Sniper Elite 3_02 Sniper Elite 3_03

Celý boj v Sniper Elite 3 si môžeme v podstate rozdeliť na dve časti, stealthrambo style. Stealth je tu veľmi dôležitý a ak sa naozaj na rozdiel odo mňa snažíte si stealth vymoženosti vychutnať a využívate ich precízne, múdro a v správny okamih, máte hru pod palcom. Od minulého dielu sa tu veľa nezmenilo, starý dobrý kameň máme pri sebe vždy, no pribudlo nám kresadlo, ktorým odlákame pozornosť strážnikov na dvadsať sekúnd, alebo ním môžeme nechať vybuchnúť dynamit, či auto. Ako jedinú tichú zbraň máme k dispozícii Welrod, ktorý už všetci dobre poznáme. Pištoľ s tlmičom na krátku vzdialenosť. Treba povedať, že ak by sme mali k dispozícii viac nábojov ako je daných, tak by sa dala celá hra prejsť potichu, takmer bez žiadneho povšimnutia. Stačí jedna strela do hlavy a je po probléme. No je tu samozrejme možnosť rozdať si to ručne, samozrejme nie len zozadu (nie, žiadna sexuálna narážka :D). Tu je opäť novinka a to obohatenie takýchto zabití. V Sniper Elite V2 ste mali len jeden druh, a to zarazenie noža do krku vojaka. Teraz je toho viac, napríklad zlomenie väzov na viac spôsobov, rôzne zabitia nožom a pod. Ak chceme byť potichu, musíme sa samozrejme pohybovať pomaly, potichu, t. j. v drepe. A tu dávam vývojárom naozaj veľký palec hore, pretože celkom z hry vyhodili možnosť krytia sa, ale idete na vlastnú zodpovednosť. Je jedno kam sa skryjete, či si ľahnete alebo čupíte, hra vás v tomto smere jednoducho neobmedzuje…

A teraz druhý spôsob, hra na Ramba. Ak hráte na najľahšej obtiažnosti a skúsite to hlasnou a násilnou cestou, tak za pomoci lekárničiek a obväzov je všetko v poriadku a väčšinou to prežijete. Ale čím vyššie obtiažnosť, tým smrteľnejšie výstrely, takže už si toho naozaj nemôžete toľko dovoľovať. AI nepriateľov je viac reálna oproti minulému dielu, konkrétne tým, že nevedia hneď od prvého výstrelu o vašej pozícii. Po prvom výstrele sa začnú všetci kryť a pátrať. Po druhom vás už lokalizujú a začne sa prestrelka. No máte k dispozícii nový systém premiestňovania. Ten nám ukáže akú vzdialenosť musíme uraziť od miesta, kde nás naposledy videli nepriatelia aby sme sa dostali naspäť do anonymity alebo aspoň do štádia pátrania. Väčšinou to býva vzdialenosť 30m alebo 50m.

A nakoniec sa musím v jednom odstavci zamerať na killcam v Sniper Elite 3. Tie sú jednoducho úžasné. Na tejto neoddeliteľnej časti hry vývojári od minulého dielu vážne zapracovali. Fragmentácia lebky a celého tela je neuveriteľná. Pri strele vidíte každú jednu malú kostičku sa buď roztrieštiť alebo odlomiť od zvyšku tela. No nezaháľalo sa ani s motorovými vozidlami. Už to nie je také jednoduché aby ste zničili auto, či tank. Potrebujete viac výstrelov ako len jeden a ten pohľad taktiež stojí za to. Buď náboj zaparkujete priamo do nádrže s benzínom alebo strelíte do motora, ktorý sa poškodí a o pár sekúnd na následky vybuchne. Je to veľmi príjemné ozvláštnenie hry, ktoré vám prinesie situácie, pri ktorých vám padne sánka. Ďalšie plus je, že killcamy sú oveľa častejšie ako v Sniper Elite V2, no postupom času sa stávajú otravné a ja osobne som ich niekedy preskakoval. Ale aj napriek tomu, je to jedna z dominánt tejto hry.

2014-06-30_00009 2014-07-01_00013 2014-07-01_00015 2014-07-04_00002 2014-07-05_000032014-06-30_00001

Teraz by som sa chcel zamerať na priebeh misií a potom na ostatné drobnosti v Sniper Elite 3. Hra celkovo obsahuje len 8 misií, no ak ich plníte zodpovedne a snažíte sa, tak vás to dokáže zabaviť na istý čas. Prvá a druhá misia vás ešte oboznamuje s hrou, čo je fajn a je to aj zábava. No potom to už ide dolu kopcom. Nasledovné misie už sú v podstate o tom istom. Po spawne a čistení mapy od nepriateľov nasleduje buď objavenie bonusových vedľajších úloh, z ktorých budete mať dobrý pocit alebo pokračovanie v hlavnej úlohe, kde je buď cutscéna alebo len niečo vykonáte a idete opäť na druhý koniec mapy. Jednoducho, bežíte po lokácii a na vyvrcholenie misie väčšinou býva za úlohu zničiť nemecké vozidlá. Prvýkrát je to zábava, rozplývate sa nad vybuchujúcim tankom, druhýkrát sa to ešte dá, ale tretí a štvrtýkrát je toho už veľa. Chýba mi trochu originalita misií, pretože je to celé na jedno kopyto.

Ďalšia vec je fyzika. Oproti minulému dielu lepšia, no stále sa musíme ešte pousmiať, pretože stále sa môže stať, že po strele z pušky dokáže vojak odletieť do nebeských výšin. Avšak po týchto nepodarkoch poteší manuálne ukladanie postupu v hre, či bleskové in-game loadingy.

Sniper Elite 3_09 Sniper Elite 3_10 Sniper Elite 3_11 2014-07-02_00002 2014-07-05_00001 2014-07-10_00001

Čo mi tu však okrem tlmiča na puške chýbaveľmi chýba, je soundtrack. Myslím si, že táto hra si ho vyslovene žiada. A keď sa už bavíme o audio stránke, tak musím povedať, že zvukové efekty tu nie sú najhoršie, i keď ide ešte čo to určite zlepšiť.

Ďalej sa presuniem k herným bugom. Síce som na veľa bugov nenarazil, ale keď áno, tak fakt stáli za to. Nepriatelia na mňa strieľali cez steny a kryty, vojak bol zaseknutý v krabici, pričom bol otočený chrbtom odo mňa, ale aj tak ma odhalil a iné podobné a hlavne nepríjemné veci.

A naposledy, multiplayer. V multiplayeri máme na výber z piatich módov, TDM, DM, DK, TDK a NC. Rozdielne názvy, avšak rovnaký priebeh. Prosím, berte na toto uváženie ohľad,keďže nie som multiplayerový fajnšmeker. Osobne ma táto hra pre viacerých hráčov nebaví a to kvôli tomu spomínanému priebehu. Po spawne si nájdete miesto, kde budete sedieť a čakať. Ja osobne som sa zľakol, keď som počul výstrel, pretože to ticho je vážne na nezaplatenie. Naozaj, sprobujte multiplayer sami, pre mňa osobne je asi najväčšie plus to, že si môžete ako charakter zvoliť akúkoľvek postavu, ktorá sa v hre objavila.

Sniper Elite 3
 • 7/10
  Príbeh - 7/10
 • 8/10
  Vizuál - 8/10
 • 9/10
  Hrateľnosť - 9/10
 • 7/10
  Cena/Hodnota - 7/10
 • 6/10
  Zvuky/Hudba - 6/10
7.4/10

Summary

Sniper Elite 3 nie je určite titul, ktorý by vo vás zanechal následky, ale určite pocítite aspoň jeho stopu. Môžeme o tejto hre povedať, že je to svojim spôsobom „Sniper ELite V2 2.0“ práve kvôli vylepšeniam, ktoré obsahuje. Treba už len dúfať, že nový diel série bude minimálne opäť dvakrát lepší ako tento už výborný diel.

Sending
Hodnotenie užívateľov
0 (0 hlasy)

Recenzovaná verzia: PC

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.