PlayStation 5 Design White

Sony prekvapilo, viacero pôvodne PS5 exkluzivít príde aj na PS4

17 septembra, 2020 Marek Jaroš

Sony aj naďalej plánuje podporovať Playstation 4.

Včera večer sme sa konečne dočkali. Sony ohlásilo cenu a dátum vydania pre ich next-gen konzolu Playstation 5. Miernym prekvapením môže byť fakt, že Sony zdvihlo cenu svojích first-party hier na 79.99 eur.

Každopádne, ešte väčším prekvapením je skutočnosť, že Sony viaceré svoje exkluzivity prinesie aj na Playstation 4. A to dokonca aj také hry, o ktorých sa pôvodne myslelo, že to budú čisto len Playstation 5 exkluzivity. Medzi také hry patrí napríklad Spider-Man: Miles Morales. To zrejme nikoho neprekvapí, keďže vývojári len upravili svoj engine tak, aby ťažil z rýchlosti a výkonu novej konzoly.

Druhou hrou, ktorá príde aj na PS4 je Sackboy: A Big Adventure. Titul, ktorý však prekvapil najviac, je Horizon Forbidden West. Hra vyzerá po grafickej stránke famózne a preto sa čakalo, že to bude systém seller, ktorý vás prinúti zaobstarať si PS5. Avšak, Sony si uvedomuje, že takmer 120 miliónov ľudí má doma PS4 a preto by bola hlúposť ich od takýchto titulov odstrihnúť.

Podpora pre Playstation 4 aj v nasledujúcich rokoch

“PS4 komunita bude pre nás dôležitá aj nasledujúce tri či štyri roky”. hovorí Jim Ryan, CEO Playstationu. Ďalej dodáva: “Mnoho hráčov sa presunie na PS5, ak sme odviedli dobrú robotu, avšak desiatky miliónov hráčov si stále budú užívať hranie na PS4”. Sony sa podobnej stratégie držalo aj v minulosti, takže toto rozhodnutie neprekvapí. Aj keď, ide mierne proti tomu, čo hovorili pred niekoľkými mesiacmi. Vtedy tvrdili, že podporujú generácie a preto nechcú, aby ich hry bol brzdené tou starou.

Avšak, rozhodnutie priniesť PS5 exkluzivity aj na PS4 sa netýka všetkých hier. Napríklad taký Ratchet and Clank: Rift Apart či Demon’s Souls budú čisto PS5 exkluzivity. A zrejme aj God of War 2, ktoré bolo včera ohlásené.

Dátum a cena vydania PlayStation 5: 19. November, 499€

Marek Jaroš