XBox Bethesda

Spencer: ZeniMax a Bethesdu necháme pracovať, sú v tom dobrí

22 septembra, 2020 Lukáš Kanik

Aké plány má Microsoft s novým majetkom?

Včera herným priemyslom otriasla veľká správa – Microsoft kúpil ZeniMax Media a celý vydavateľský dom štúdia Bethesda Softworks. Za 7,5 miliardy amerických dolárov gigant získal všetky značky, ktoré Bethesda vlastní, aj štúdiá, ktoré vlastní materská spoločnosť ZeniMax Media.

Ide o jednu z najväčších akvizícií v hernom priemysle. Microsoft však Bethesdu nekupoval vo finančných problémov, ani pred krachom, ale kúpil rozbehnutý vlak plný úspechov.

Hráčom sa preto natíska otázka, čo plánuje Microsoft robiť s novým majetkom? Ako sa to dotkne hier? Budú štúdiá Bethesdy robiť len Xbox exkluzivity?

Phil Spencer na tieto otázky odpovedal v rozhovore pre CNBC. V prvom rade prisľúbil, že ZeniMax Media nechajú pracovať tak, ako doteraz. V tom, čo robia sú dobrí a spoločnosť vybudovala obrovskú fanúšikovskú základňu. Znamená, to, že existujúce tituly a značky kúpa nijako neovplyvní.

Práve naopak, Microsoft bude ZeniMax podporovať nie len finančne, ale aj marketingovo a všetky budúce hry dostanú tak ešte viac pozornosti.

Pozrite si aj: Všetko o novej značke Bethesdy – Starfield. 

Čo sa stane so štúdiami? Tie budú vyvíjať projekty tak, ako doteraz. Microsoft však s týmito štúdiami bude diskutovať o tom, ako vylepšiť zážitok z Xbox Series X a samozrejme, dočkať by sme sa mali nových exkluzívnych hier pre Xbox. Neznamená to však, že tieto štúdiá prestanú vyvíjať na všetky platformy. Práve naopak – na PlayStation 5 uvidíme viac hier s logom Xbox Game Studios.

John Carmack, autor hier ako Doom, Quake, či Wolfenstein 3D sa už stihol vyjadriť, že vďaka tomuto obchodu sa bude môcť vrátiť k niektorým z jeho starších hier, napríklad Commander Keen. Môžeme sa tak dočkať rebootu.

Spencer tiež potvrdil, že Microsoft bude rešpektovať všetkých hráčov, aj PlayStation. Preto hry ako Deathloop, či Ghostwire: Tokyo budú stále PlayStation exkluzivity a na Xbox Series X nevyjdú na launch. Nie je vylúčené, že sa na Xbox nedostanú neskôr, po uplynutí ročnej PS5 exkluzivity.

Veľkou zmenou však je, že všetky nové hry od Bethesdy budú okamžite pri vydaní dostupné v Xbox Game Pass.

Šok! Microsoft kúpil Bethesdu a všetky jej značky

Sledujte ma: