SPRÁVA DŇA: Microsoft oficiálne odhaľuje hardvér XBOX Scorpio

6 apríla, 2017 Lukáš Kanik

Oficiálna hardvérová konfigurácia Xbox Scorpio.

Microsoft dnes cez Digital Foundry odhalil vnútornosti novej konzoly Xbox Scorpio. Tá bola oznámená oficiálne minulý rok na E3 2016 a do predaja sa má dostať už tento rok. Konzola má byť tak výkonná, že zvládne prehrať videohry natívne v 4K rozlíšení.

Xbox Scorpio vnútri ukrýva SSI architektúru (system on chip), teda priamo v čipe nájdeme procesor, grafiku, pamäte, zvuk a všetky procesory na spracovanie zvuku. Čip je vyrobený 16nm FinFET procesom a ukrýva 7 miliárd tranzistorov.

8 jadrový procesor je znova na postavený na vlastnej architektúre Jaguar od AMD, takže rovnako ako u Xbox One. Akurát teraz je jadro nataktované na 2,3GHz oproti 1,75 GHz u Xbox One. Procesor grafiky je programovaný priamo na DirectX12, grafický výkon by mal mať 6 TFlop (PS4 Pro má 4,2 TFlop). Scorpio grafika bude mať 40 výpočtových jednotiek, čo je len o 4 viac ako má PS4 Pro. Avšak tieto budú nataktované na frekvenciu 1172MHz, čo je oproti 911 u PS4 Pro výrazný nárast.

Výrazne sa posúva aj RAMka. Xbox Scorpio ponúkne až 12GB GDDR5 pamäte, pričom na hry bude vyhradených 8GB. PS4 Pro a Xbox One mali len 8GB pamäte a z toho len 5GB pre hry (pri spustení do predaja). Priepustnosť pamäte je 326GB/S, znova výrazný nárast oproti 218GB/s v PS4 Pro. Ukladací priestor zaistí 1TB harddisk.

Odhalenie hier na Xbox Scorpio bude pravdepodobne na E3 2017, ale nečakáme nič prevratné. Všetky hry budú podporované na Xbox One aj na Scorpio, akurát pribudne 4K rozlíšenie, alebo 60FPS, nič čo by sme z PC nepoznali už dávno. Cena nebola oznámená.

Sledujte ma: