Square Enix Marvel

Square Enix a Marvel? Strata 200 miliónov dolárov…

4 mája, 2022 Marek Jaroš

Vyzerá to tak, že Square Enix si od licencií Marvelu sľuboval oveľa, oveľa viac…

Herný priemysel sa stále ešte celkom nespamätal zo šokujúcej správy, ktorá prišla v Pondelok ráno – Embracer Group kúpila za pomerne malú sumu – 300 miliónov dolárov – štúdia Crystal Dynamics, Eidos Montreal a Square Enix Montreal od Square Enixu.

Prakticky hneď po oznámení sa spustili špekulácie o tom, prečo sa japonský vydavateľ k tomuto kroku odhodlal. Jednou z najhlavnejších príčin tohto predaja však zrejme budú neuspokojivé ekonomické výsledky tých štúdií v posledných rokoch. Za tie môžu predovšetkým slabé predaje hier podľa licencií Marvelu – Marvel’s Avengers a Marvel’s Guardians of the Galaxy.

Square Enix, presnejšie jeho manažment v Japonsku, sa zrejme spoliehal na popularitu týchto značiek. A výsledok? Strata 200 miliónov amerických dolárov. Teda aspoň to tvrdí David Gibson, analytik ktorý sa venuje hernému priemyslu.

Strata 200 miliónov za necelé 2 roky bola pre Japoncov zrejme príliš horkou pilulou. Square Enixu v posledných rokoch zarábajú hlavne japonské RPG hry a mobilné tituly. Aj preto si tieto štúdia ponechali a predali len tie v Severnej Amerike. Zisk z predaja chcú investovať do blockchainu, cloudu a AI. Čiže do technológií, ktorým veria, že im v budúcnosti prinesú väčší zisk.

Na druhej strane, za 3 veľké štúdia (viac ako 1100 zamestnancov dokopy) a svetoznáme značky (Tomb Raider, Deus Ex) mohli nepochybne zinkasovať aj výrazne viac.

Na predaj môže byť aj samotné Square Enix, kúpiť ich má Sony

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.