Square Enix zažíva zlé časy, takto sa predávali ich hry

26 marca, 2013 Lukáš Kanik

Odhadované zisky za posledný fiškálny rok sa nenaplnili a strata sa nafúkla ako balón.

Veľkí publisheri nám nasledujúce dni zverejnia svoje financie za posledný rok, keďže práve teraz končí daňové obdobie. Prvý z nich je Square Enix, ktorý sa neteší z celkových predajov značiek, na ktoré vynaložili nemálo peňazí a úsilia.

Nepoteší hlavne veľmi kvalitný Sleeping Dogs, ktorý predal zhruba 1,75 milióna kusov na PC, Xbox a PS3 dokopy, Hitman: Absolution predal okolo 3,6 miliónov kusov a Tomb Raider viac ako 3,4 miliónov krabicoviek. Digitálne predaje nie sú zahrnuté a môžu tieto čísla zvýšiť asi o tretinu. Čo by bolo pred pár rokmi úžasným miľníkom, dnes sú dva, či tri milióny predaných kusov pri trojáčkovom titule len mierne nadpriemerný úspech, oproti konkurencii však ide stále o pekne vysoké čísla avšak predpoklady Square boli asi niekde inde. Všetky spomenuté hry sa navyše pýšia hodnoteniami 80 a vyššie.

Aj pre vraj „slabé predaje“ odchádza Yoichi Wada zo svojej pozície prezidenita Square Enix a najbližšie ho nahradí niekto, koho si zvolia akcionári na začiatku nového fiškálneho obdobia. Square tiež čaká nová reštruktulizácia, ktorá sa dotkne hlavne manažmentu a organizácie a chystajú tiež nové metódy investovania peňazí do vývoja.

Strata firmy sa teraz pohybuje niekde okolo 13 miliárd Yenov (106 miliónov eur) a predpoklad bol len 3,5 miliardy Yenov.

Toho, že sa zruší Sleeping Dogs 2 sa ale nebojíme, hra je už vo vývoji a podobná situácia nastala aj v minulosti. V roku 2008 predal čerstvý Tomb Raider Underworld len 1,5 milióna kusov a so značkou to vyzeralo zle, vtedy sa publisher rozhodol Tomb Raider kompletne prerobiť. Tento krát zjavne uspeli a podľa novej registrovanej domény sa bude nový Tomb Raider volať Lara Croft: Reflections.

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Súvisiace články