Steam 2021 in review

Steam má 69 miliónov aktívnych užívateľov denne, zverejnil štatistiky za rok 2021

9 marca, 2022 Lukáš Kanik

Aj minulý rok zaznamenal Steam veľký rast.

Pandémia v roku 2020 spôsobila, že hranie na PC a konzolách prekonalo historické maximá. Korona však obmedzovala pohyb aj v roku 2021 a ľudia míňali na hry viac a viac. Steam sa teraz podelil so štatistikami za rok 2021 a nárast je znovu evidentný.

Na Steam blogu sme sa tiež dozvedeli, čo platforma v roku 2021 vylepšila pre vývojárov, ako zvýšila rýchlosť sťahovania a čo všetko museli pripraviť pre vydanie Steam Deck, nového prenosného herného PC.

Štatistiky Steamu za rok 2021

Aj v roku 2021 platforma rástla výrazným tempom. Na Steame je každý mesiac aktívnych až 132 miliónov užívateľov, z toho 69 miliónov každý deň. Na peaku v roku 2021 bolo na Steame až 27,4 miliónov užívateľov naraz.

V roku 2021 na Steam pribudlo 31,2 nových zákazníkov, ktorí si hru kúpili prvý krát. Hráči minuli o 27% viac peňazí a o 21% viac hodín nahrali oproti roku 2020.

Steam zaznamenal aj zvýšenie záujmu o darčekové karty, v roku 2021 sa ich predalo až 2,6 milióna, čo je nárast o 43% oproti roku 2020.

Steam oceňuje príchod veľkých konzolových značiek, ako Forza Horizon 5 či Days Gone, čo z PC platformy robí definitívne najlepšie miesto na hranie. Rast zaznamenal aj sektor VR, počet majiteľov virtuálnej reality stúpol o 11% a v hrách trávili o 22% viac času.

Kopec vylepšení a nových možností pre vývojárov

Vývojári dostali v roku 2021 na Steame niekoľko nových nástrojov. Napríklad finálnu verziu Steam Playtest, vďaka ktorému môžu vývojári spúšťať beta testing s rôznymi nastaveniami – napríklad ho otvoriť len určitému regiónu.

Do štatistík pre vývojárov pribudla aj položka, ktorá sleduje využitie ovládačov na PC. Steam eviduje až 48 miliónov rôznych ovládačov, cez gamepady až po tanečné podložky.

A vďaka zväčšeniu objemu dát cez SteamPipe, vývojári rýchlejšie uploadujú svoj obsah na Steam a ten sa rýchlejšie distribuuje medzi hráčov.

Steam Next Fest zaznamenal veľký úspech

V roku 2021 bol prvý krát spustený Steam Next Fest – festival hier, počas ktorého si môžu užívatelia zahrať prichádzajúce hry vo forme demo verzií, alebo sledovať live-streamy.

Vďaka Steam Next Fest stúpol počet wishlistov v priemere až 22-násobne oproti bežnému obdobiu. To podporilo aj predaje počas Steam Summer Sale 2021, v ktorom hráči utratili o 13% viac peňazí, ako pred rokom.

Prípravy na vydanie Steam Deck

Valve už desať rokov vyvíja hardvér. Tento rok sa na trh dostalo ich najnovšie zariadenie – Steam Deck. Tento malý prenosný herný počítač dokáže prehrať takmer všetky hry z knižnice Steam a ide o relatívne lacnú, no výkonnú náhradu tradičného počítača.

Valve v roku 2021 pracovalo na podpore anti-cheat softvérov, na podpore hier, pridali rôzne nástroje pre vývojárov na podporu Steam Deck a zlepšili podporu cloudových uložení, aby hráči mohli plynule prechádzať medzi Steam Deck a PC.

Ešte jedna pikoška, Steam v roku 2021 doručil neuveriteľných 32,9 exabajtov dát, čo je takmer 33 miliónov terabajtov. Práve kvôli tomu Steam mení procesory na serveroch, ktoré nie len šetria energiu, ale dáta budú doručovať ešte rýchlejšie. V roku 2022 chce vymeniť až polovicu procesorov vo všetkých datacentrách na svete.

Valve pomôže Xboxu dostať Game Pass na Steam

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Súvisiace články