Steam obsahuje viac ako 30-tisíc hier

Z toho viac ako polovica vyšla len za posledné dva roky!

Steam v týchto dňoch prekonal obrovskú métu. Momentálne je na Steamu už viac ako 30,000 hier! A to sú len samotné hry. Ďalších viac ako 20,000 položiek v obchode predstavuje rôzne DLC či iné balíky k hrám.

V konečnom zúčtovaní za rok 2018 pribudlo na Steam rovných 9329. To je o 2346 hier viac ako v minulom roku, čo predstavuje medziročný nárast zväčša indie sračiek o 33.5 percenta! V súčte rokov 2017 a 2018 sa tak dostávame na sumu 16,312 hier, čo predstavuje viac ako 54 percent všetkých hier. Áno, čítate dobre. Viac ako polovica obsahu na Steame pribudla len za posledné dva roky! Navyše, niektoré z vydaných hier už na Steame ani len nenájdete. Inak si neviem vysvetliť rozdiel počtu hier za rok 2017 na Steame podľa SteamSpy vtedy a teraz.

Mimochodom, priemer za minulý rok hovorí jasnou rečou. Každé dva dni na Steam pribudlo 50 hier! A všetko nasvedčuje tomu, že žiadna markantná zmena nás nečaká ani tento rok. Je 14. Január a na Steam už stihlo za tento rok pribudnúť viac ako 240 hier!

Každopádne, keďže Steam značne obmedzil prístup k štatistikám pre SteamSpy, dozvedieť sa viac o týchto hrách je pomerne ťažká úloha. Ma však máme štatistiky za rok 2017 a z nich budem vychádzať aj teraz. Nasledujúce čísla boli prepočítané úmerne na počet hier za rok 2018.

  • viac ako 5260 hier má menej ako 2000 majiteľov
  • z toho 3948 hier má menej ako 1000 majiteľov
  • z toho 2047 hier si nekúpil nikto, respektíve menej ako 100 ľudí

Sú to samozrejme len hrubé čísla, vôbec by ma neprekvapilo, ak by skutočnosť bola ešte horšia. Zo Steamu odchádzajú všetci veľký vydavatelia. Za zmienku stojí taká Bethesda či Ubisoft, ktorý len pred pár dňami ohlásil, že The Division 2 vyjde na Epic Games Store. Steamu tak ostávajú už len malý indie vývojári, ale ani pre tých sa to moc neoplatí. Brať im 30 percent zo zisku je proste moc. Tí, ktorí to so svojou hrou skutočne myslia vážne prejdú buď na spomínaný Epic Games Store, alebo Discord.Valve sa tak zrejme končia zlaté časy, kedy ich jediná starosť bola udržať Steam v chode. Veľký vydavatelia, ktorý im generovali zisky odchádzajú a ostávajú už len hry, ktoré by ste sa pred pár rokmi hanbili odovzdať čo i len ako semestrálny projekt. Za zmienku môžem uviesť také “skvosty” ako Soldiers of the Universe (naša recenzia) či The Day After: Origins (naša recenzia)Hry tak strašné, že by ste ich hrali len preto, aby ste ich mohli zhejtovať.

Navyše, akým smerom sa pohne Valve, je veľmi otázne. Momentálne ich ťahajú hry ako Counter-Strike: Global Offensive či Dota 2. Obe hry sú staršie ako 5 rokoch a sú navyše free2play. Ich posledná hra, Artifact má navyše zmiešané hodnotenia a veľmi rýchlo jej klesá počet hráčov. Valve má stále dostatok financií na to, aby ešte pár dlhých rokov žilo len z toho, čo si za viac ako 10 rokov fungovania Steamu zarobilo. Avšak, ak nechcú časom zaniknúť, budú musieť zasa začať robiť hry. A to sakra dobré hry.

Rok 2018 – začiatok konca Steamu ako lídra na PC platforme

Marek Jaroš

Mám 21 rokov a na CentrumHer.eu to s Lukášom ťahám už takmer 6 rokov. A ak práve nehrám najnovšie pecky, tak ma nájdete na MatFyze kde študujem, alebo s mojou priateľkou Saši 🙂
Marek Jaroš

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

How to whitelist website on AdBlocker?

  • 1 Click on the AdBlock Plus icon on the top right corner of your browser
  • 2 Click on "Enabled on this site" from the AdBlock Plus option
  • 3 Refresh the page and start browsing the site