Steam reaguje na odchod veľkých vydavateľov, znižuje poplatky

2 decembra, 2018 Lukáš Kanik

Po novom si Steam z predajov veľkých hier nebude už brať 30%. 

Pred pár mesiacmi som napísal komplexný článok o tom, ako Steam v roku 2018 utrpel veľké straty. Z tejto predajnej platformy totiž úplne odišli nie len Electronic Arts a Activision, ale už aj Bethesda. Hry ako Battlefield, Call of Duty, alebo Fallout sa tak vydania na Steame nedočkajú a každý vydavateľ si ich vydáva na svojej vlastnej platforme. Kde neprichádzajú ani o jediné percento svojich ziskov. Naopak, ak by vydali hry na Steame, prišli by o 30% zo zisku.

Steam tak v roku 2018 prišiel o desiatky miliónov dolárov. Platforma na tento odchod reaguje až teraz, Valve oznámilo zmenu výšky poplatkov za vydanie hier na Steame. Majú prilákať späť veľkých vydavateľov, ktorí z platformy odišli a motivovať ostatných vydavateľov, aby tak neurobili nasledujúce roky. Ak by zo Steamu odišlo aj 2K, Square Enix, Warner Bros, Focus-Home a THQ či Deep Silver, Steam by bol vo veľkých problémoch.

Nové poplatky na Steame sú takéto: Ak hra zarobí 10 miliónov dolárov a viac, Steam si zoberie 25% zo zisku, 75% ostáva vydavateľovi. Ak hra prekročí hodnotu 50 miliónov dolárov, Steam si zoberie 20% zo zisku. Do zisku sa rátajú všetky predaje z hier, DLC, mikrotransakcií aj z komunitných balíčkov. V praxi to znamená, že veľký vydavateľ ktorý predá 800 tisíc kópií, bude musieť Steamu odovzdať len 20% zo zisku. Platí pre všetky predaje od 1.10.2018.

Nemyslím si, že sa Activision, Bethesda alebo EA vrátia na túto platformu, hoci poplatky sú už nižšie. Každý má na svojej platforme už takú veľkú používateľskú základňu, že nie je nutné sa vracať na Steam. Keď si všimnete, na titulnej stránke obchodu nemá reklamu žiadny nový AAA titul.

Rok 2018 – začiatok konca Steamu ako lídra na PC platforme

 

Sledujte ma: