SteelSeries Rival 700 – Recenze

20 augusta, 2016 Vojtěch Sahula

Herní myška s absolutně špičkovým vybavením. Jak se na ní hraje?


OLED panel, který se dá individuálně nastavit, hmatová zpětná vazba, různé notifikace upozorňující vás o stavu vaší postavy ve hře. Takovýmto vybavením se může pochlubit high-end myš Rival 700 ze stáje SteelSeries. Pokud zabrouzdáte na stránky výrobce, tak objevíte, že v nabídce se nachází i další modely s názvem Rival. Rival 300 a 100.

Mnou recenzovaná Rival 700 je samozřejmě nejvyspělejším produktem z řady a od levnějších modelů se liší právě výbavou. Oproti 300 a 100 však recenzovaná myška nabízí pouze 1 barevné provedení.

SteelSeries Rival 700

Nyní se již pustíme do rozbalování. Pokud si myš koupíte, přijde vám v krabičce v klasických barvách SteelSeries. Oranžovo-černá krabička vypadá hezky a sází se u ní na jednoduchost. Žádný přehnaný design, jednoduchá a hezká krabička. Samozřejmě na obalu naleznete základní informace o produktu. Čím se myška chlubí a co nabízí. Po vysunutí z vrchního obalu vám padne do oka opět oranžovo-černý vyklápěcí box, uvnitř kterého již najdeme samotnou myš.

V balení se nachází kromě samotné myšky samozřejmě stručný návod a 2 kabely. Rival vám totiž umožní vyměňovat kabely dle libosti. V balení máte jeden delší kabel. Ten je dle výrobce určený ke stolnímu počítači a je textilně opletený. Druhý kabel je kratší a je určený k notebookům. Druhý kabel není opletený, ale pouze pogumovaný. Kratší kabel měří 1 metr a ten delší pak 2.

 

Osobně musím SteelSeries za design pochválit. U Rivalu nezvolili přehnaný design, kdy myš vypadá jak vesmírná loď. Ne. Tady je všechno hezké, decentní. Části na sebe hezky přiléhají, nic nevrže ani neskřípe. Teda až poté, co se vám konečně povede správně zasadit kabel do zdířky.

Po prvním okouknutí myšky zjistíte, že některé části jsou jaksi oddělené. Vzadu na myši se nachází malý kousíček plastu, který lze vyjmout. SteelSeries totiž myslí na ty, kteří mají doma 3D tiskárnu. Pomocí ní si totiž můžete pro svou myšku vyrobit třeba jmenovku. Jednoduše pak obě části prohodíte a vaše myška pak může nést třeba vaše jméno. Právě jsem tady nakousl velké možnosti modifikací vaší myšky. V sekci balení jsem mluvil o výměnách kabelu, tak budu pokračovat s dalšími částmi. Chcete si vyměnit horní část myšky za něco jiného? Žádný problém. Prostě si koupíte vrchní díl s designem dle vašeho gusta, díly pak vyměníte a je to!

Rival není žádný hubeňour. Ne, že by byla myš nějak obří, každopádně pro malé dlaně se asi úplně nehodí.

O přesné pohyby ve hrách se pak stará senzor PixArt PMW3360. Tento senzor je optický a nabízí až 16 000 DPI, nulovou hardware akceleraci, či snímání pohybu 1:1. Pokud preferujete spíše laserové senzory i pro vás má výrobce řešení. Senzor si totiž můžete jednoduše vyměnit za PixArt 9800. Tento senzor se chlubí, že je nejvyspělejším laserovým herním senzorem v nabídce. Laserový PixArt 9800 je samozřejmě potřeba dokoupit samostatně. I původní optický senzor však funguje skvěle. Pohyby jsou přesné a hezky plynulé.

SteelSeries Rival 700 body

 

Dostáváme se k části, kde Rival 700 exceluje nejvíc – k funkcím. Jak jsem již mírně nastínil v předchozích řádcích, myš je řádně vybavená. Hlavní věc, která vás určitě zaujme je OLED displej na levé straně myši. Když myšku poprvé připojíte ke svému PC, tak na vás z displeje ihned vykoukne logo výrobce. Displej tu ale samozřejmě není pouze k tomuto účelu. Tuto vlastnost myšky jsem si extrémně oblíbil.

Displej totiž slouží také k vizualizaci menu. Menu přímo na myši? Proč ne? Při podržení hlavního středového tlačítka se vám na panelu otevře menu. V tom se pohybujete pomocí scrollovacího kolečka a právě středového tlačítka. Přímo na myši si tak můžete přenastavovat třeba profily. Když jste poté ve hře, je to příjemná záležitost. Na myši si okamžitě upravíte třeba citlivost, aby se vám lépe hrálo a vůbec nemusíte otevírat žádný program.

Myš poté vydává dojem, že vlastně vůbec žádnou software výbavu nepotřebuje. Jenže, když si program s názvem SteelSeries Engine 3 nestáhnete, připravíte se o hodně funkcí. Myš totiž nabízí hodně nastavení jak ve vzhledu, tak ale i ve funkcích. V samotném programu si můžete samozřejmě upravovat citlivost myši. Pokud při hrách používáte na různé postavy různé nastavení citlivosti, tak si můžete nastavit různé konfigurace.  Ty si pak jednoduše uložíte na myš a můžete mezi nimi ve hře přepínat. Když jsme u té citlivosti, myš nabízí šílené rozpětí. Nejnižší hodnota je 100 DPI, ta nejvyšší pak 16 000 DPI. Hodnota nastavení je pak odstupňována po stovkách.

Nejzajímavější funkce však nabízí oddělení GameSense. Jak jsem již několikrát zmiňoval, na myši se nachází OLED panel. Mimo něj se ale také myš může chlubit podsvíceným logem a kolečkem. Dalším zajímavým přídavkem je hmatová zpětná vazba. Ale hezky popořadě.

Samozřejmostí je nastavování jednotlivých funkcí až na 7 tlačítek. Všechny tlačítka nekladou extra velký odpor a hezky se mačkají. Výrobce to avizuje již na stránkách, že se zaměřil hlavně na pravé a levé tlačítko. Na středu se pak nachází hlavní tlačítko pro otevření menu, či přepínání profilů. Na levé straně pak najdeme 2 boční tlačítka.

GameSense prozatím nabízí nastavování ve 3 hrách: Counter Strike: Global Offensive, Dota 2 a Minecraft. Co si ale vlastně můžete na myši nastavit? Všechny 3 funkce, které jsem vypsal o pár řádku výše. Na panelku si můžete v aplikaci GameSense třeba ukazatel zdraví, počet headshotů, či nábojů. Možností je dost. Specialitou displeje je možnost vložit si na něj vlastní animaci, či si nějakou stáhnout z webu výrobce. Poté tu máme podsvícené log. Pokud vás chce logo na něco upozornit začne například blikat. Poslední funkcí je hmatová zpětná vazba. Vy myši se totiž nachází vybrační motorek, který vám dá vědět v situacích, které si nastavíte. Můžete si třeba dát notifikaci, když se vám nabije ultimátní schopnost. Myš vám okamžitě zavibruje pod rukou a vy můžete vypustit ničivou sílu. Vibrace si jde samozřejmě také nastavit. Je k dispozici více typů.

Nicméně jak je to s praktičností? Musím uznat, že moc dobře ne. OLED panel se mi hodně zalíbil díky menu, ale ve hrách to už taková sláva není. Představte si vypjatou situaci ke konci hry, kdy máte opravdu nervy jestli vyhraje váš tým, nebo protivníkův. Chcete zjistit kolik máte zdraví? Tak se podíváte na myš, sjedete očima z obrazovky a bum, kulka vám provrtá hlavu. Nesledovat obrazovku při rychlé hře a koukat na myš kvůli zdraví, mi nepřijde jako úplně šťastné řešení. U displeje se to ještě dá zvládnout, když na něj rychle mrknete. Ale podsvícené logo na tom je o poznání hůř. Sundat ruku z myši se dá pouze, pokud si jste jistí, že vás zrovna nepřekvapí nepřítel.

Nejlépe je na tom vibrační funkce. Tyto funkce se používají již hodně dlouho v konzolových ovladačích. Vibrační motorky třeba u Dualshock 4 fungují skvěle. V cutscéně někdo vystřelí a ovladač vám hned zavibruje. Hra vás pak o hodně víc vtahuje a můžete jí i víc procítit. U myšky mě tak tato funkce značně potěšila. Škoda jen, že se dá použít u pouze těch 3 již zmíněných her.

Jak se mi s myší hrálo a jaký na mě udělala dojem? S myší se hraje skvěle. Pokud jste hračičkové, tak vás určitě potěší i široké spektrum nastavování barev a dalších funkcí. Musím také přiznat, že jsem si na myšku během doby testování hodně zvykl a se slzami v očích jí balím zpět.

Každopádně musím říct, že se SteelSeries myš hodně povedla. Ať už designem, zpracováním ale i software výbavou. Škoda toho, že zajímavé funkce jsou ve většině případů nepoužitelné. Pokud vám není líto dát okolo 2 600 korun (cca 100 Euro) za myš, pak vám můžu koupi jedině doporučit.

Za zapůjčení myši děkujeme portálu GRUNEX.

SteelSeries Rival 700
  • Design
  • Provedení
  • Funkce
  • Praktičnost funkcí
  • Software
4.4

Oficiální stránky výrobce

https://steelseries.com/gaming-mice/rival-700

Sending
User Review
0 (0 votes)

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.